درخواست چهره‌های سرشناس از کامرون: داشتن مواد مخدر را جرم ندانید

حق نشر عکس Getty
Image caption راسل برند، کمدین، از جمله امضاکنندگان این نامه است

بیش از ۹۰ چهره هنری، سیاسی، وکیل و کارشناس بهداشت و درمان در نامه‌‌ای به دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، خواهان تجدید نظر در سیاست های دولتی در زمینه مواد مخدر شده اند.

استینگ (خواننده)، سر ریچارد برنسون (مالک مجموعه ویرجین)، و ویل سلف (نویسنده) از جمله امضاکنندگان این نامه هستند.

آنها خواهان اصلاح در قوانین مربوط به مواد مخدر شده اند به گونه ای که داشتن مواد مخدر دیگر جرم نباشد.

این نامه مرتبط با روز جهانی "مبارزه با مواد مخدر" است. در همین راستا قرار است امروز پنجشنبه در ۱۰۰ شهر دنیا اعتراض هایی صورت بگیرد.

گروه هایی از مجریان قضایی بریتانیا نظیر اتحادیه روسای زندان ها، و نیز چهره هایی نظیر راسل برند،‌ کمدین بریتانیایی و مایکل منسفید کیوسی (وکیل) نیز از جمله امضا کنندگان این نامه اند که متن اولیه اش را ریلیس،‌ موسسه خیریه ای که روی مواد مخدر تمرکز دارد، تنظیم کرده است.

قرار است در شهرهایی از جمله پاریس، ورشو، مکزیکو سیتی و رم تجمعات اعتراض برگزار شود. در لندن نیز در میدان پارلمان تجمع اعتراض آمیزی برگزار شده است.

ان فوردهام، مدیر عامل شرکت سیاست جهانی مواد مخدر که روی موضوعاتی مرتبط با تولید، قاچاق و استفاده از مواد مخدر کار می کند، می گوید:‌ "روز جهانی مبارزه با مواد مخدر در واقع فرصتی است برای تاکید همگانی بر ضرورت انجام اصلاحات در زمینه سیاست های مواد مخدر."

او می گوید: "دولت ها باید به سرعت سیاست های مرتبط با مواد مخدر را اصلاح کنند و خساراتی را که به بار آمده ترمیم کنند."

در این نامه آمده است که قوانین در اختیار داشتن مواد مخدر در بریتانیا باعث شده که در ۱۵ سال گذشته، بیش از یک و نیم میلیون نفر بدون ضرورت، مجرم دانسته شوند.

در این نامه به نمونه هایی از استرالیا، جمهوری چک و پرتغال اشاره شده و آمده است: از وقتی مصرف کنندگان مواد مخدر، به جای محکوم شدن، از حمایت های پزشکی - دارویی و مشاوره برخوردار شده اند، مشکلات جسمانی مرتبط با مواد مخدر "به شدت" کمتر شده است.

مطالب مرتبط