آلبوم عکس: آرت بازل؛ 'زیباترین موزه موقت دنیا'

چهل و پنجمین جشنواره آرت بازل در سوئیس به تازگی برگزار شد. در این نمایشگاه که سالانه برگزار می شود، آثاری از هنرمندان معاصر که توسط کلکسیونرهای معروف دنیا جمع‌آوری شده‌اند به نمایش گذاشته می‌شود. بیش از هفتاد هزار بیننده از این نمایشگاه دیدن کرده‌اند. در این نمایشگاه که نیویورک تایمز آن را "المپیاد هنر" می‌نامد آثاری با کیفیت موزه‌ای به نمایش گذاشته می‌شود، از این رو برخی آن را "زیباترین موزه موقت دنیا" لقب داده‌اند.

گالری لورن اونیل روما تنها آثار لوئیجی اونتانی را به نمایش گذاشت. تمرکز خاص بعضی تابلوها و مجسمه‌های این هنرمند بر سینما جالب توجه است.

گالری چمالد از کشور هند

بنیاد بایلر، موسسه بزرگی که بیشتر بر آثار گرهارد ریشتر تمرکز دارد، امسال با غرفه‌ای به نام "چهارده اتاق" نمایشگاهی زنده (هنر لایو) برگزار کرد. اثر آتابانگ کانگا "بذرافشانی" نام دارد.

در محوطه نمایشگاه آرت بازل

الن کریس‌تی از گالری‌های پیشروی هنرهای تجاری معاصر در اروپاست که برای آثار با دست اجرا شده‌اش (اریجنال پرینت) معروف است.

مارسل اودنباخ، از هنرمندان آلمانی پیشرو در هنرهای تجسمی است که از او تابلوی مدرسه شاه سلطان حسین به نمایش درآمده است. این اثر با رنگ، مداد، زیراکس و کلاژ در ابعاد ۱۱۰×۲۴۵ سانتی‌‌متر انجام شده است. مدرسه شاه سلطان حسین یا چهارباغ تنها اثر به جا مانده از شاه صفوی است که مجموعه‌ای از هنر کاشیکاری ایران بشمار می‌رود.

شیرانا شهبازی، عکاس ایرانی‌الاصل ساکن زوریخ، از شرکت کنندگان این نمایشگاه بود. او متولد سال ۱۳۵۳ در تهران است و علاوه بر چند جایزه بین‌المللی در زمینه عکاسی، در سال ۱۳۸۳ جایزه هنر دولت سوئیس را نیز دریافت کرده است. در مجموعه عکس‌هایی که شهبازی ارائه کرده است، موضوعاتی نه چندان مشابه کنار هم نهاده‌ شده‌اند.

بیشتر تصاویر بر روی رنگ‌ها، اشیا و اشکال هندسی متمرکز است. اشکال هندسی آثار شهبازی که همه بدون فرایندهای دیجیتال انجام شده‌اند، توجه او را به ژانر تصاویر و تکنیک‌های تولید عکاسی نشان می‌دهد.

شیرانا شهبازی به گونه‌ای از یک وحدت مصنوعی فراتر رفته‌است. عکس‌های او از سویی در همزمانی، یکپارچگی تصاویری واضح و فرم انتزاعی مشخص می‌شوند. شیرانا شهبازی در اکثر آثار خود با قرار دادن پس زمینه رنگی فضایی برای طبیعت بیجان گویی ژرفای بی‌انتهای جسم را تصویر می‌کند.

گالری ایگن پلوس آرت

فضای بیرونی آرت بازل

روز سه شنبه پرتره اندی وارهول، "کلاه گیس ترسناک " به قیمت سی و پنج میلیون دلار به فروش رسید. او یکی از شناخته شده ترین چهره‌های هنر پاپ و یکی از جنجالی‌ترین شخصیت‌های هنری بوده‌است. این تابلو یک‌ سال پیش از مرگ اندی وارهول کار شده بود.

یکی از پر سر و صداترین وقایع مربوط به این جشنواره، حضور برهنه میلو موآر، نقاش سوئیسی در آرت بازل بود. میلو موآر برهنه قسمتی از مسیر را با ترام و پیاده به سمت آرت بازل طی کرد. در طول مسیر که تقریبا یک ساعت به طول انجامید، در حالی که روی بدنش تنها نام لباس‌های مربوطه نوشته شده بود، با تحسین عابرین روبرو بود و از کسی توهینی نشنید. اما در مقابل ورودی نمایشگاه از او خواسته شد که لباس بپوشد و به عنوان یک بیننده معمولی از نمایشگاه دیدن کند.