وعده ایران برای حفاظت بیشتر از شهر سوخته

حق نشر عکس mehr

ابراهیم حمیدی،‌ رئیس کل دادگستری استان سیستان و بلوچستان، گفته است که پس از ثبت جهانی شهر سوخته، حساسیت ها در این منطقه افزایش پیدا کرده است.

به گزارش خبرگزار ی مهر، او وعده داده است که با قراردادن نیروهای گشت ثابت و غیر ثابت، این مکان تاریخی مورد نظارت دقیق تر قرار گیرد و با حفاران غیر مجاز و افراد سودجو برخورد قضایی و انتظامی انجام شود.

هفته گذشته در سی‌وهشتمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو که در شهر دوحه قطر برگزار شد، "شهر سوخته" در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

قدمت شهر سوخته، نزدیک شهر زابل در استان سیستان و بلوچستان، به هزاره سوم پیش از میلاد مسیح برمی‌گردد و مرکز تجاری بین‌النهرین و دره سند و آسیای مرکزی بوده است.

پیش از این، کمیته بناها و محوطه‌ها (ایکوموس) اعلام کرده بود که ایران باید روی پرونده شهر سوخته مطالعات بیشتری صورت بدهد و در زمینه شیوه مرمت، حفاظت از محوطه و حریم آن، ایرادهایی وجود دارد که ایران باید آنها را رفع کند.

در جریان ثبت این منطقه در فهرست میراث جهانی یونسکو، از ایران خواسته شد که نسبت به بهبود و ارتقای وضعیت محوطه تلاش کند و گزارش آن را به کمیته میراث جهانی یونسکو ارائه بدهد.

اکتشافات شهر سوخته در دهه ۶۰ میلادی با همکاری هیئت باستان شناسان ایتالیایی آغاز شد و پس از آن یافته های گوناگون در آن، باستان شناسان را شگفت زده کرد و بر اهمیت آن افزود.

حق نشر عکس ISNA

مطالب مرتبط