توقیف دو موسسه طراحی و مد لباس در ایران

حق نشر عکس honaronline.ir

فعالیت دو موسسه طراحی لباس "خانه مد" و "ویولت" به دلیل نمایش مانتوهایی که از طرح پرچم ایران طراحی شده بود توسط کارگروه ساماندهی مد و لباس ممنوع شد.

کارگروه ساماندهی مد و لباس وزارت ارشاد ایران با انتشار بیانیه ای اعلام کرده است که این دو موسسه بدون اخذ مجوزهای قانونی با نمایش مانتوهایی الهام گرفته از طرح پرچم ایران "به ساحت اررشمند این نماد ملی توهین کرده" و به همین دلیل تا اطلاع ثانوی از فعالیت آنها جلوگیری می‌شود.

حمید قبادی، دبیر این کارگروه نیز درباره برنامه نمایش زنده این مدل لباس‌ها که همزمان با حضور تیم فوتبال ایران در جام جهانی ۲۰۱۴ برگزار شده بود گفت که خانه مد برای نمایش زنده مجوز دارد ولی این نمونه‌ها فاقد مجوز قانونی برای اجرا بوده است و برنامه اجرا شده با ضوابط کارگروه ساماندهی مد و لباس هم منطبق نبوده است.

پیش‌تر نمایش زنده رونمایی از چهار مدل مانتو با طرح پرچم ایران و نشانه‌هایی مثل یوزپلنگ ایرانی در مراسمی که زنان و مردان حضور داشتند در ایران با واکنش‌هایی از جمله انتقادهای اصول‌گرایان رو به رو شده بود.

سایت تابناک در واکنش به نمایش این مانتوها این سوال را مطرح کرده بود که "با توجه به عدم امکان حضور بانوان در مسابقات فوتبال و والیبال مشخص نیست این طرح‌ها دقیقاً برای استفاده بانوان در محیط‌‌های ورزشی نظیر ورزشگاه‌ها طراحی شده یا استفاده در اماکن عمومی؟"

مطلبی نیز با عنوان "آیا رژه زن‌های بزک کرده در برابر مردها مجوز دارد؟" از سایت اصولگرای بولتن‌نیوز که نمایش زنده این مدل‌ها را "اشاعه بدحجابی" نامیده بود در گوگل پلاس بارها بازنشر شد.

در این مانتوها از طرح پرچم ایران، تصویر یوزپلنگ ایرانی و برازوکا (توپ جام جهانی) استفاده شده است و "پانچو یوز، مانتوزا، آرک ایرانی و مانتو یوز" نامگذاری شده است.

قانون "ساماندهی مد و لباس" که درباره نظارت و کنترل نوع پوشاک در ایران است در سال ۱۳۸۵ تصویب شد و متولی نظارت بر اجرای این قانون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

در سال‌های اخیر موسسات زیادی با مجوز کارگروه ساماندهی مد و لباس وزارت ارشاد ایران و یا بدون مجوز در ایران به طراحی لباس و نمایش زنده لباس می‌پردازند.

در هفته‌های اخیر انتقادها از نحوه لباس پوشیدن زنان توسط امامان جمعه و نیروهای اصولگرا بارها مطرح شده است و هفته گذشته نیز تعدادی از نمایندگان مجلس ایران به خاطر نحوه پوشش زنان ایران از وزیر کشور انتقاد کردند.

در این جلسه مجلس فیلمی درباره پوشش زنان در خیابان‌ها و مکان‌های عمومی پخش شد و نمایندگان معترض از توضیحات وزیر کشور قانع نشدند.

مطالب مرتبط