'خلوت' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

این هفته در آپارات فیلم 'خلوت' ساخته عباس تحویل‌دار پخش می‌شود.

درباره فیلم

حق نشر عکس aparatkhalvat
Image caption نمایی از فیلم 'خلوت'

فیلم تلاش چند درویش جوان برای چله‌نشینی و تزکیه درون' را به تصویر می‌کشد. چله نشینی آیینی است که در آن 'انسان چهل روز با مراقبت و مواظبت به یاد حق و ذکر و عبادت و توجه به او مشغول باشد و امور غیر ضروری و غیر لازم را که باعث پراکندگی خاطر می شود، در حد امکان ترک کند'. در این خلوت عاشقانه ، خواب دیدن و ذکر نقش عمده‌ای دارد. در فیلم 'خلوت' می‌بینیم که عباس تحویل‌دار، سازند ه این فیلم ظرف چهار سال، زندگی یکی از دراویش کرد را از زمان آغاز دوره چله‌نشینی‌اش به بعد را روایت می‌کند.

ویژگی فیلم

در این فیلم تصاویر کمتر دیده شده‌ای از چله‌نشینی دراویش در ناحیه کردستان ایران نشان داده می‌شود . در فیلم می‌بینیم که زن هم می تواند درویش باشد و می‌تواند هدایت‌گر برادران بزرگتر خود باشد. فیلم سفری است پر از کشف به یک دنیای کمتر شناخنه شده برای فیلمساز و مخاطبش . فیلم‌ساز خوب توانسته به شخصیتهای درون فیلم نزدیک شود و بیننده را هم با خودش تا پایان بکشاند .

درباره کارگردان

عباس تحویل‌دار متولد ۱۳۳۶ در تهران است ، از سال ۱۳۵۸ به مستندسازی، نویسندگی و عکاس پرداخته است. آقای تحویل‌دار مستند‌سازی است که مستندهای زیادی را در سالهای پس از انقلاب ساخته و موضوع این فیلم ها درباره جنگ و همین‌طور آیین‌های مختلف مذهبی عرفانی در مناطق مختلف ایران است و 'خلوت' یکی از آنهاست. از فیلم های او می توان به 'جنگ عشایری' ، 'بافق شهر نخل های بی بار'، 'حماسه خرمشهر'، 'ایلام اسطوره مقاومت'، 'همسفر راهیان فتح' و 'بر بستر آب' اشاره کرد. همچنین مستندهای ویدئویی آثار تاریخی دهلی (سیر المنازل)، امیر خسرو دهلوی و سای بابا ساخته شده در هند برای شبکه اول تلویزیونی ایران بود و مستندهای مستقل کسنزان، قوم از یاد رفته و خلوت است. د ر زمینه عکاسی دو کتاب 'هند سرزمین شگفتی ها' و 'صابئین ایران زمین' جزو آثار چاپ شده از عباس تحویل‌دار است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: کلیک aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات:کلیک https://www.facebook.com/aparatonbbc

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

مطالب مرتبط