رولینگ: بیش از رمانهای هری پاتر رمان کارآگاهی خواهم نوشت

حق نشر عکس AP

جی کی رولینگ، خالق رمان های هری پاتر، فاش کرده است که تعداد عناوین رمان های کارآگاهی اش که با نام مستعار رابرت گالبریت می نویسد، سرانجام از رمان های هری پاتر بیشتر خواهد شد.

او گفت که طرح رمان هایی که با نام گالبریت می نویسد "پایان باز" دارد و کتاب های این نویسنده بیش از هفت رمان هری پاتر خواهد بود.

دومین رمان کارآگاهی او با عنوان "کرم ابریشم" ماه ژوئن منتشر شد و او گفته است که اکنون در نیمه راه نوشتن سومین رمان است.

او که پس از مدت ها در یک جلسه عمومی شرکت می کرد، در جشنواره جنایی نویسی هاروگیت در نورت یورکشایر با ول مک درمید، جنایی نویس، به گفتگو پرداخت.

رمان های گالبریت داستان کارآگاه خصوصی ای به نام کورموران استرایک را دنبال می کند که پیشتر، بازرس پلیس در شاخه بازرسی ویژه ارتش بوده است.

رولینگ بعد از پایان مجموعه رمان های هری پاتر نوشتن رمان های کارآگاهی را با نام مستعار آغاز کرد.

او در پاسخ به این سوال که آیا هفت رمان هم با نام مستعار گالبریت خواهد نوشت، گفت: "هفت تا نیست. بیشتر است. پایانش باز و نامعلوم است."

خانم رولینگ گفت: "من واقعا نوشتن این کتاب ها را دوست دارم؛ برای همین نمی دانم که آیا نقطه پایانی در ذهنم دارم یا نه."

"یکی از چیزهایی که واقعا درباره این ژانر دوست دارم این است که بر خلاف هری، که در آن یک داستان کلی وجود داشت و یک شروع و یک پایان، اینجا داستان هایی مستقل و ناوابسته به هم داریم. برای همین تا وقتی که کارآگاه زنده است، می شود به او همچنان پرونده داد."

او افزود: "من در نیمه راه نوشتن سومین رمانم هستم و از الان طرح اولیه رمان چهارم را هم شروع کرده ام."

او به حاضران گفت که دلیل اینکه با نام مستعار شروع به نوشتن رمان کرده این بوده که "می خواستم به خودم ثابت کنم که می توانم صرفا به خاطر ویژگی های خود کتاب، کتابم را منتشر کنم."

هویت واقعی این نویسنده ماه ژوئیه سال گذشته فاش شد،‌ سه ماه بعد از انتشار رمان "آوای فاخته" نوشته گالبریت. خانم رولینگ گفت:‌ "در آن مدت، همه چیز خیلی جالب بود."

"کرم ابریشم"،‌ کتاب دوم از این مجموعه ماه گذشته منتشر شده.

او در پاسخ به اینکه چرا بعد از رمان های هری پاتر نوشتن رمان های جنایی را شروع کرده گفت: "من عاشق داستان های جنایی ام. همیشه عاشقش بوده ام. از این ژانر زیاد می خوانم و از بسیاری جهات، رمان های هری پاتر هم نوعی رمان کارآگاهی در لباس مبدل بودند."

"من از کتابهای "دوران طلایی" لذت می برم. این تقریبا همان کاری است که من در این کتابها تلاش کرده ام بکنم. تعداد محدودی مظنون را انتخاب کنم،‌با یک سبک پلیسی واقعی، ولی آن را در فضای خیلی معاصر بنویسم."

او در پاسخ به این درخواست که درباره کتابهای "دوران طلایی" بیشتر توضیح بدهد، گفت که از طرفداران نویسنده هایی چون آگاتا کریستی، دوروتی ال سایرز، مارگری آلینگهام و انایو مارش است که در اواسط قرن بیستم رمان می نوشتند.

"محبوبترین نویسنده من از بین این چهارتا آلینگهام است که از همه هم کمتر شناخته شده است. "ببر آتش گرفته" (Tiger in smoke) یک رمان منحصر بفرد است."

در ماه جاری، جی کی رولینگ داستان کوتاه تازه ای درباره هری پاتر نوشت و این داستان را که در طول فینال جام جهانی کوییدیچ رخ می دهد در وبسایت هوادارانش پاترمور منتشر کرد.

رولینگ در حال حاضر مشغول نوشتن نخستین فیلمنامه خود برای داستانی مرتبط با هری پاتر با عنوان "جانوران شگفت انگیز و راه پیداکردنشان" است.

او درباره فیلمنامه نویسی گفت: "کار پرچالشی است. جذاب است و خیلی جالب و لذتبخش. ولی هر قدر که جالب و لذتبخش هم باشد، باز هم اولین عشق من رمان است."

بیش از ۴۵۰ میلیون نسخه از هفت رمان خانم رولینگ به فروش رفته است. نخستین کتاب او در سال ۱۹۹۷ منتشر شد.

اقتباس های سینمایی از این آثار نیز با موفقیت زیادی در گیشه روبه رو شده است.

مطالب مرتبط