فهرست اولیه نامزدهای جایزه بوکر ۲۰۱۴ اعلام شد

هیئت داوران جایزه بوکر سال ۲۰۱۴ فهرست نامزدهای جایزه امسال را اعلام کرد.

در پی ورود نویسندگان آمریکایی به فهرست حائزان شرایط برای دریافت جایزه بوکر، امسال حضور نویسندگان اهل کشورهای مشترک المنافع در این فهرست کمرنگ شده است.

سپتامبر امسال اعلام شد که برای نخستین بار در تاریخ جایزه بریتانیایی بوکر، آثار نویسندگان آمریکایی هم در این رقابت ها شرکت داده می شود.

ریچارد فلاناگان استرالیایی تنها نماینده نویسندگان مشترک المنافع در فهرست ۱۳ نفره نامزدهای جایزه بوکر است. این در حالی است که نام ۴ نویسنده آمریکایی در این فهرست به چشم می خورد.

هوارد جاکوبسون، برنده پیشین جایزه بوکر، امسال دوباره نامزد این جایزه شده است و شماری از چهره های برجسته از جمله ایان مک ایوان و دونا تارت به این فهرست راه نیافته اند.

دیوید میچل برای سومین بار نامزد جایزه بوکر شده است.

در میان فهرست اولیه نامزدهای جایزه بوکر تنها نام سه زن به چشم می خورد. از جمله الی اسمیت که اهل اسکاتلند است.

ای سی گریلینگ، رئیس هیئت داوران جایزه بوکر، این فهرست را فهرست متنوعی از "جاه طلبی، تجربه، طنز و هنرمندی" دانسته است. به گفته او "رمان های منتخب پر از قصه های شگفت انگیز و شخصیت های جالب اند."

به نوشته او "داوران از تنوع تم های این آثار تحت تاثیر قرار گرفته اند - از سال ۱۰۶۶ میلادی تا آینده، از اردوگاهی در تایلند تا صندلی یک دندانپزشک در منهتن، از موضوعات خنده دار تا عمیقا جدی، که گاهی در یک کتاب همزمان به چشم می خورند."

سال گذشته النور کاتن ۲۸ ساله برای رمان پرفروغ ها برنده این جایزه شد.

برنده نهایی این جایزه که مهم ترین جایزه ادبی در بریتانیاست، در ماه اکتبر اعلام می شود و ۵۰هزار دلار می برد.

مطالب مرتبط