توضیح خاویر باردم و پنه لوپه کروز درباره امضای نامه اعتراض به اسرائیل

حق نشر عکس Getty
Image caption کروز و باردم از امضاکنندگان نامه گروهی از هنرمندان اسپانیایی در انتقاد از حمله‌های اسرائیل بوده اند

پنه لوپه کروز و خاویر باردم، بازیگران سرشناس و زوج هنرمند، در بیانیه‌های جداگانه‌ای در خصوص امضاکردن نامه‌ای که در آن حمله‌های اسرائیل به نوار غزه محکوم شده بود،‌ توضیح داده‌اند.

چند روز پیش گروهی از هنرمندان عرصه سینما در اسپانیا، از جمله این زوج، در نامه‌ای سرگشاده حمله‌های اسرائیل به نوار غزه را "نسل کشی" خواندند و آن را محکوم کردند.

نامه این هنرمندان در روزنامه‌ای اسپانیایی منتشر شد و در آن، از اتحادیه اروپا خواسته شده بود تا "بمباران مردم غیرنظامی فلسطینی از زمین، دریا و هوا متوقف شود."

خاویر باردم در بخشی از بیانیه خود که روز جمعه، اول اوت، با عنوان "درخواست برای صلح" منتشر کرده، نوشته است: "امضای من صرفا به معنای درخواست برای صلح بود. ویرانگری و نفرت صرفا نفرت و ویرانی بیشتر تولید خواهد کرد."

او نوشته است: "من در حالی که منتقد واکنش ارتش اسرائیل بودم، احترام زیادی برای مردم اسرائیل قائلم و بابت خسارت‌هایی که برایشان رخ داده عمیقا همدردی می‌کنم. من و نیز همسرم [پنه لوپه کروز] اکنون از سوی عده‌ای متهم به داشتن احساسات ضدیهودی شده‌ایم. ما همان قدر از یهودستیزی متنفریم که از عوارض وحشتناک و دردناک جنگ."

در نامه سینماگران اسپانیایی آمده بود: "این روزها غزه روزهایی دهشتناک را پشت سر می‌گذارد؛ تحت محاصره و زیر حمله‌های زمینی، هوایی و دریایی. خانه‌های فلسطینیان نابود می‌شود، به آب و برق دسترسی ندارند و نمی‌توانند به راحتی به مدارس و بیمارستان‌های خود بروند."

امضاکنندگان این نامه نسبت به آثار "فیزیکی، اخلاقی و روانی" حمله‌های اسرائیل بر مردم غزه ابراز تاسف کرده‌ و خواهان پایان یافتن محاصره این منطقه شده‌ بودند.

در همین حال، پنه لوپه کروز هم در بیانیه مستقلی نوشته است: "نمی‌خواهم حرف من در چنین موضوع مهمی اشتباه برداشت شود. در خصوص این وضعیت، متخصص نیستم و از پیچیدگی آن آگاهم. تنها آرزو و نیت من در امضای این نامه گروهی این بوده که امید داشته باشیم که هم در اسرائیل و هم در غزه صلح برقرار شود. امیدوارم که هر دو طرف آتش بس را بپذیرند و دیگر هیچ قربانی بی گناهی در هیچ طرف مرز وجود نداشته باشد. من آرزوی اتحاد و صلح دارم."

حمله‌های اسرائیل به غزه در هفته‌های اخیر واکنش چندین چهره پرطرفدار بین‌المللی را به دنبال داشته است و تعدادی از آنها در صفحه توییتر خود با به کار بردن FreePalestine# (هشتگ فلسطین را آزاد کنید) از مردم غزه اعلام حمایت کردند، هرچند تعدادی از آنها کمی بعد توییت خود را پاک کردند.

میا فارو، هنرپیشه و سفیر سازمان ملل متحد در توییتر خود از مردم غزه اعلام حمایت کرد و سلنا گومز، خواننده آمریکایی در حساب کاربری خود در اینستاگرام عکسی را به نمایش گذاشت و نوشت "برای غزه دعا کنید."

با این حال، گروهی دیگر از چهره‌های سرشناس، از جمله بار رافائلی، مدل اسرائیلی، واکنشی متفاوت داشتند و در توییتر از اسرائیل اعلام حمایت کرده‌اند.

مطالب مرتبط