نگاهی به گزارش سالانه عملکرد بی بی سی

بی بی سی هرسال گزارشی از عملکرد خود را منتشر می کند که مبنای زمانی آن سال مالی در بریتانیا یعنی از آغاز ماه آوریل تا پایان ماه مارس سال بعدی است.

در گزارش امسال که تا پایان مارس ۲۰۱۴ را در برمی گیرد بی بی سی اعلام کرده که در مسیر صرفه جویی در هزینه های این موسسه به خوبی پیش می رود. براساس موافقت بین مدیریت بی بی سی و دولت و پارلمان بریتانیا، این موسسه تا سال مالی ۲۰۱۷ باید ۷۰۰ میلیون پوند از هزینه های سالانه خود بکاهد. این صرفه جویی اساسا مربوط به برنامه کانالهای تلویزیونی و رادیویی و محصولات دیجیتالی است که برای مخاطبان خود در بریتانیا تولید و پخش می شوند.

در سال مالی گذشته این موسسه توانسته است حدود ۳۷۰ میلیون پوند صرفه جویی کند. به همین دلیل مسئولان بی بی سی امیدوارند که تا سال ۲۰۱۷ میزان کاهش از هزینه به رقم تعیین شده خواهد رسید. برخی از کانالهای تلویزیونی و ایستگاههای رادیویی بی بی سی طی سال گذشته تعدادی از مخاطبان خود را از دست داده اند.

در این مطلب نکات مهم گزارش سالانه بی بی سی (با تمرکز بر مخاطبان در بریتانیا) بررسی می شود که توسط هیئت مدیره و هیئت امنا که نهاد ناظر بر فعالیت این رسانه است،‌ تنظیم و منتشر شده است. در هر یک از این موارد علاوه بر گزارش هیئت مدیره، دیدگاه و جمع‌بندی هیئت امنا بر فعالیت بی بی سی نیز خاطر نشان می شود.

مخاطبان

گزارش هیئت مدیره

حدود ۹۶ درصد از جمعیت بالغ در کشور بریتانیا از محصولات تلویزیونی، رادیویی و آنلاین بی بی سی استفاده می کنند. هر یک از مخاطبان به طور متوسط هفته ای ۱۸.۵ ساعت را با بی بی سی می گذرانند. این مدت زمان در سال قبل حدود ۱۹.۵ بوده و بنابراین یک ساعت کاهش یافته است.

دیدگاه هیئت امنا

بی بی سی باید برنامه های خود را به شکلی که برای مخاطبان مناسبت تر و راحت تر باشد در اختیار همه آنها قرار دهد. در عین حال باید این اصل را در نظر بگیرد که هم مضامین تولیدات آن و هم ترکیب کارکنانش انعکاس خوبی از تنوع و گوناگونی های موجود در جامعه بریتانیا باشد.

تنوع

گزارش هیئت مدیره

در سال ۲۰۱۴ یکی از اولویت های اصلی بی بی سی تربیت تعداد بیشتری از زنان و افراد معلول برای پست های مدیریتی است. در همین راستا روشهای قدیمی آموزشی و آگاهی بخش برای مدیران که هدفش جلب توجه به کارمندان معلول بود کنار گذاشته شده و روش جدیدی به نام " آموزش با هدف حذف تبعیض علیه معلولان" جایگزین آن شده است.

بخش تولیدات تلویزیونی متعهد شده که مشارکت زنان در برنامه هایی نظیر میزگردها را افزایش دهد. در شبکه های تلویزیونی منطقه ای نیز طرحی به اجرا گذاشته شده که هدف آن شناسایی و تربیت تعداد بیشتری از زنان برای اجرای برنامه های زنده است.

دیدگاه هیئت امنا

بررسی ها نشان می دهند که در تولیدات بی بی سی هنوز هم از منظر جنسیت عدم تعادل وجود دارد. برای رفع این نقیصه و در راستای راهبرد عمومی به منظور افزایش تنوع باید طرحهای هماهنگ شده ای به اجرا درآیند. به نظر می رسد که هیئت مدیره بی بی سی در این زمینه پیشرفت هایی داشته است.

هدف تعیین شده افزایش تعداد کارکنان متعلق به اقلیت های نژادی (سیاهپوستان، آسیایی تباران و غیره) به سطح ۱۲.۵ درصد بود. درصد این بخش از کارکنان بی بی سی طی سال گذشته حدود ۰.۲ درصد افزایش یافته است. ولی در عین حال کاستی در مورد افزایش درصد کارکنان معلول ادامه دارد و بی بی سی با هدفی که برای خود تعیین کرده بود، یعنی رساندن تعداد کارمندان معلول به رقم ۵.۵ درصد فاصله زیادی دارد.

صرفه جویی در هزینه ها

گزارش هیئت مدیره

بی بی سی از طریق اجرای برنامه صرفه جویی توانسته است در سال مالی گذشته ۳۷۴ میلیون پوند صرفه جویی کند و برای رسیدن به هدف خود یعنی کاستن ۷۰۰ میلیون دلار از هزینه ها تا سال ۲۰۱۷ در مسیر درستی پیش می رود.

بی بی سی در نظر دارد که علاوه بر این سالانه حدود ۱۰۰ میلیون پوند دیگر صرف جویی کرده و این بودجه را به طرح های بلندپروازانه و نوآورانه اختصاص دهد.

دیدگاه هیئت امنا

از هیئت مدیره بی بی سی خواسته ایم تا از تعداد مدیران ارشد خود بکاهد و رقم کارکنان خود را به دقت محاسبه و کنترل کند. طرح های بی بی سی در برخی از زمینه های مهم به شکست انجامیده است. طرح موسوم به رسانه های دیجیتال با صرف هزینه ای بالغ بر ۱۰۰ میلیون پوند به جایی نرسید و متوقف شد. نکته دیگر هم پرداخت حقوق و مزایای فراتر از موارد قید شده در قراردادها به تعدادی از مدیران ارشد است که بحث برانگیز بود.

دستمزد ستاره ها

گزارش هیئت مدیره

در سال ۲۰۰۸ بی بی سی متعهد شد که هزینه مربوط به پرداخت حقوق و مزایا به استعدادها و یا چهره های برجسته را کاهش دهد. از آن سال تاکنون بودجه سالانه ای که صرف پرداخت حقوق ستاره هایی می شود که دستمزد آنها بالاتر از ۱۰۰ هزار پوند در سال است حدود ۲۰ میلیون پوند کاهش یافته و از ۷۱ میلیون در سال ۲۰۰۹ به ۴۹ میلیون پوند در سال ۲۰۱۴ رسیده است.

دیدگاه هیئت امنا

بودجه ای که بی بی سی برای پرداخت حقوق مدیران ارشد یا چهره های سرشناس و ستاره ها هزینه می کند روی دیدگاه مردم در مورد کارآمدی مالی بی بی سی تاثیر بسیار زیادی دارد.

تلویزیون

گزارش هیئت مدیره

در سال ۲۰۱۳ رقمی حدود ۹۹.۶ درصد از مردم بریتانیا حداقل ۱۵ دقیقه از برنامه های تلویزیونی بی بی سی را تماشا کردند و هر یک از افراد بالغ در بریتانیا به طور متوسط ۹ ساعت در هفته شبکه های تلویزیونی بی بی سی را تماشا کرده اند.

مجموعه تلویزیونی دکتر هو پربیننده ترین محصول داستانی شبکه تلویزیونی بی بی سی بوده و تعداد تماشاچیان آن به طور متوسط ۱۲.۸ میلیون نفر در هفته بوده است. یکی از قسمت های این مجموعه در پخش دیجیتال محصولات تلویزیونی از طریق آی پلیر ( iPlayer ) حدود ۳.۲ میلیون مورد درخواست و بازپخش شده است.

با وجودی که شبکه های تلویزیونی بی بی سی تلاش می کنند مخاطبان را در سراسر بریتانیا سرگرم و خوشحال کنند ولی به خوبی می دانیم برای جذب مخاطبان جوان و متنوع تر باید تلاش و کارهای بیشتری انجام دهیم.

دیدگاه هیئت امنا

با وجود افزایش استفاده از ابزارهای دیجیتال مثل تبلت، هنوز هم تماشای تلویزیون در میان مردم پرطرفدار است و هر فرد به طور متوسط حدود سه ساعت و ۴۷ دقیقه تلویزیون تماشا می کند. با وجودی که روش تماشای برنامه ها از طریق ضبط و بازپخش در ساعات متفاوت رو به افزایش است ولی اکثریت وسیعی از مخاطبان برنامه های مورد نظر خود را در همان زمان پخش مشاهده می کنند.

عملکرد شبکه های تلویزیونی بی بی سی بسیار خوب است؛ هر چند در سال ۲۰۱۳ میزان رضایت مطلق بینندگان از برنامه ها کمی کاهش یافته و از تعداد مخاطبان نیز کمی کاسته شده است. در مجموع در سال گذشته حدود ۸۴ درصد از مردم بریتانیا در طول هر هفته ساعاتی از برنامه های تلویزیونی بی بی سی را تماشا کرده اند در صورتی که این میزان در سال قبلی حدود ۸۶ درصد بود.

رادیو

گزارش هیئت مدیره

در طول سال حدود ۹۰ درصد از مردم کشور به رادیو گوش داده اند و ۶۷ درصد به برنامه های رادیویی بی بی سی گوش داده اند. گوش دادن به برنامه های رادیویی از طریق روشهای دیجیتال کماکان رو به افزایش است و اکنون میزان آن به ۳۷ درصد کل شنوندگان رسیده است.

بی بی سی ۱ اولین ایستگاه رادیویی است که تعداد شنوندگان آن از طریق شبکه یوتیوب به مرز یک میلیون نفر رسیده است. ایستگاه رادیویی دیگر بی بی سی به نام موزیک ۶ اکنون حدود دو میلیون شنونده دارد و موقعیت خود به عنوان پر شنونده ترین رادیوی دیجیتال بریتانیا را تثبیت کرده است.

استفاده از آی پلیر (iPlayer ) برای شنیدن برنامه های رادیویی به سرعت رشد کرده و اکنون حدود ۶ میلیون نفر در طول هفته از این روش استفاده می کنند. در آوریل سال ۲۰۱۳ یک اپلیکیشن برای دستگاههای مجهز به سیستم عامل اندروید نیز راه اندازی شده است.

دیدگاه هیئت امنا

حدود ۶۷ درصد از افراد بالغ در بریتانیا در طول هفته به برنامه های رادیویی محصول بی بی سی گوش می دهند. اما تعداد ساعات رو به کاهش بوده و این کاهش به خصوص در میان جوانان بیشتر است. نظر مردم در مورد کیفیت برنامه های رادیویی بی بی سی هنوز هم بسیار مثبت است و حدود ۸۰ درصد از مردم آن را بسیار عالی می دانند.

اخبار

گزارش هیئت مدیره

۸۲ درصد از افراد بالغ ساکن بریتانیا از طریق تلویزیون، رادیو و یا آنلاین از اخبار بی بی سی استفاده می کنند.

میزان تماشای برنامه های خبری تلویزیونی به نسبت قبل کمی کاهش یافته ولی هنوز هم منبع اصلی دریافت اخبار برای مردم بریتانیا است و حدود ۳۲ میلیون نفر به طور متوسط در هر هفته اخبار بی بی سی را تماشا می کنند.

اخبار و موضوعات روز که از طریق رادیو پخش می شود، طی سال گذشته به یک رکورد جدید رسید و در اواخر سال ۲۰۱۳ تعداد شنوندگان از مرز ۲۹ میلیون نفر گذشت.

استفاده از اخبار آنلاین بی بی سی نیز افزایش یافته و به طور متوسط در طول هفته حدود ۲۵ میلیون نفر به آن مراجعه می کنند.

مضامین و برنامه های خبری بی بی سی هنوز هم قابل اعتمادترین منبع خبر در بریتانیاست.

دیدگاه هیئت امنا

حدود ۸۰ درصد از بزرگسالان ساکن بریتانیا به طور هفتگی از اخبار بی بی سی استفاده می کنند و مخاطبان از نظر گستردگی موضوعات، کیفیت و جنبه های کارشناسی اخبار بی بی سی را به نسبت سایر رسانه های خبری ترجیح می دهند.

جلب جوانان به برنامه های خبری همیشه برای تمام رسانه ها دشوار بوده است. ولی گسترش و تنوع منابع خبری که در شکل آنلاین فعالیت می کنند امروزه جذب جوانان را به نسبت قبل دشوارتر کرده است.

آی پلیر، رسانه های آینده و آنلاین

گزارش هیئت مدیره

یکی از ویژگی های جالب توجه طی یک سال گذشته افزایش استفاده از تلفن های موبایل و تبلت برای مصرف محصولات رسانه ای بوده است. استفاده از آی پلیر بی بی سی طی این دوره حدود ۳۳ درصد افزایش یافت و علاقمندان حدود سه میلیارد مورد از محصولات بی بی سی را از این طریق درخواست کرده و مورد استفاده قرار داده اند.

در سال مالی ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۵ آی پلیر بی بی سی به مرور از یک ابزار مکمل برای بازپخش خارج از ساعت برنامه های تلویزیونی به اصلی ترین کانال برای ارائه برنامه های سرگرم کننده و در حقیقت نقش شبکه پنج تلویزیون بی بی سی را ایفا خواهد کرد.

اپلیکیشن هواشناسی بی بی سی در میان تمام اپلیکیشن های بی بی سی با سرعت بیشتری عمومیت پیدا کرده و از زمان راه اندازی ان تاکنون بیش از شش میلیون بار دانلود شده است.

دیدگاه هیئت امنا

با وجودی که تعداد افرادی که از بخش آنلاین بی بی سی استفاده می کنند رو به افزایش است اما سرعت این رشد بسیار کند است. در حال حاضر حدود ۴۹ درصد از افراد بالغ به طور هفتگی از این خدمات استفاده می کنند و به نسبت سال مالی گذشته تعداد آنها افزایش ناچیزی داشته است.

ما از بی بی سی انتظار داریم که محصولات مناسب و ویژه ای را برای جوان تر ها توسعه داده و بر گستره جذابیت محصولات آنلاین خود بیافزاید. این روند باید از نزدیک بررسی شده و گزارش آن ارائه شود.