مردی با دوربین فیلمبرداری، 'بهترین فیلم مستند' تاریخ سینما

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ورتوف به عنوان نظریه پرداز "سینما -چشم" یا "سینما -حقیقت" شناخته می شود

مردی با دوربین فیلمبرداری، ساخته ژیگا ورتوف، کارگردان سینمای شوروی سابق در یک رای گیری با حضور ۳۰۰ فیلمساز و منتقد فیلم به عنوان بهترین فیلم مستند تاریخ سینما برگزیده شد.

این فیلم صامت که در سال ۱۹۲۹ ساخته شده با بیش از صد رای در نظرسنجی مجله سینمایی سایت اند ساوند (Sight & Sound) جایگاه نخست را به دست آورد.

این فیلم در نظرسنجی سال ۲۰۱۲ این مجله برای انتخاب بهترین فیلم‌های تاریخ سینما رده هشتم را به دست آورده بود.

در آن نظرسنجی سرگیجه ساخته آلفرد هیچکاک عنوان بهترن فیلم تاریخ سینما را از آن خود کرد.

به گفته موسسه فیلم بریتانیا، ناشر سایت اند ساوند پس از آنکه مردی با دوربین فیلمبرداری "خارج از انتظار" در نظرسنجی بهترین فیلم‌های تاریخ سینما رده هشتم را به خود اختصاص داد، تصمیم گرفته شد یک نظرسنجی جداگانه برای انتخاب بهترین فیلم مستند تاریخ برگزار شود.

این فیلم که در شهرهای اودسا، خارکیف و کیف فیلمبرداری شده و زندگی در این شهرهای سابق اتحاد جماهیر شوروی را به تصویر کشیده، همواره از سوی منتقدان و مدرسان سینما از مهمترین فیلم‌های مستند تاریخ سینما معرفی شده است.

ورتوف که به عنوان نظریه پرداز "سینما -چشم" یا "سینما -حقیقت" شناخته می شود، دوربین فیلمبرداری را وسیله ای مانند چشم انسان می دانست که لحظات را می‎بیند و ثبت می‌کند و مردی با دوربین فیلمبرداری مهمترین فیلم این نظریه است.

در این نظرسنجی بیش از هزار فیلم مستند به انتخاب گذاشته شدند و فیلم‌هایی شووآه (کلود لانزمان)، بدون آفتاب (کریس مارکر) و شب و مه (الن رنه) هر سه محصول فرانسه رده‌های دوم تا چهارم را به دست آوردند.

در میان ده فیلم برتر این نظرسنجی پنج فیلم محصول فرانسه، چهارم فیلم محصول آمریکا و یک فیلم ساخت شوروی سابق است.

مجله سایت اند ساوند هر ده سال یک بار هیئتی را برای نظرسنجی در مورد بهترین فیلم ها تشکیل می دهد.

در ۵۰ سال اخیر، در فهرست دهگانه منتخب این افراد، فیلم همشهری کین اورسن ولز همواره جایگاه نخست را به خود اختصاص داده بود، اما در تازه ترین نظرسنجی (۲۰۱۲) این فیلم با یک رده سقوط جای خود را به سرگیجه داد.