انتقاد مقام وزارت ارشاد از 'تصمیم' پلیس ایران برای تفکیک جنسیتی کنسرت‌ها

کنسرت حق نشر عکس a
Image caption مقام وزارت ارشاد گفته است: "اگر قرار باشد کنسرتی با تفکیک جنسیتی برگزار شود اصلا آن کنسرت را برگزار نخواهیم کرد"

پیروز ارجمند، مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد اعلام کرد که طرح تفکیک جنسیتی در کنسرت ها از سوی وزارت ارشاد یا حتی "نیروهای فشار" پی گیری نمی‌شود بلکه "تصمیم نیروی انتظامی" است.

آقای ارجمند با ذکر اینکه "هر گونه تفکیک جنسیتی درکنسرت‌ها مورد تأیید ما نیست" به خبرگزاری ایسنا گفت: "اگر قرار باشد کنسرتی با تفکیک جنسیتی برگزار شود اصلا آن کنسرت را برگزار نخواهیم کرد."

همزمان با این اظهارات، روزنامه شرق امروز دوشنبه ۱۳ مرداد (۴ اوت) نوشت که اختلاف نظر بر سر تفکیک جنسیتی، به لغو کنسرت محسن یگانه خواننده ایرانی در ارومیه منجر شده که قرار بود ۱۸ و ۱۹مرداد در ارومیه برگزار شود.

شرق افزوده است: "در هفته‌های قبل برخی منابع خبری از تصویب طرحی در اداره کل ارشاد اسلامی آذربایجان‌غربی و شرقی خبر داده بودند که طی آن کنسرت‌های پاپ در این دو استان با تفکیک جنسیتی، یک شب به زن‌ها و شب دیگر به مردها اختصاص خواهد داشت."

پیروز ارجمند در مصاحبه با ایسنا، با اشاره به فشارهایی که برای تفکیک جنسیتی در کنسرت ها صورت می گیرد گفته است: "اگر ما بعضی مسائل را رسانه‌ای نمی‌کنیم به این معنا نیست که به آن موضوع اهمیت نمی‌دهیم، بلکه ما به صورت قانونی مسائل را حل خواهیم کرد".

وی افزوده که "بحث تفکیک جنسیتی در کنسرت‌ها برای اولین بار در خراسان شمالی مطرح شده" و نیروی انتظامی در "شورایی با عنوان شورای برگزاری کنسرت‌ها" اجرای آن را پی گیری می کد.

این مقام وزارت ارشاد، پیشتر نیز در مصاحبه بار وزنامه شرق گفته بود: "برگزاری کنسرت، مانند برگزاری تئاتر و سایر هنرها، از سالم‌ترین تفریحات است و مردم برای دیدن یک اتفاق فرهنگی، همراه با خانواده خود در سالن حاضر می شوند."

در ماه های اخیر، چند برنامه کنسرت خوانندگان ایرانی در شهرهای مختلف، در آستانه برگزاری لغو شده است.

در مورد دلایل لغو این کنسرت ها، روایت های مختلفی عنوان شده است.

مطالب مرتبط