'چه سر‌سبز بود دره ما' و 'یاهو' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

این هفته در آپارات دو فیلم 'چه سر‌سبز بود دره ما' ساخته فرشته جغتایی و 'یاهو' ساخته صفی محمدقلی به‌نمایش درمی‌آیند.

درباره فیلم 'چه سر‌سبز بود دره ما'

حق نشر عکس aparatvalley
Image caption نمایی از فیلم 'چقدر سر سبز بود دره ما'

ترک خانه و دیار همیشه سخت است، به‌خصوص وقتی این کوچ اجباری باشد و این دوری از روی ناچاری. در دهه هفتاد و هشتاد در ایران سد‌سازی برای کمک به صنعت و کشاورزی مناطق مختلف رونق داشت . اما آب گیری این سدها می‌توانست درعین حال بلای جان روستاهای کوچک حاشیه سدها شود. چنین اتفاقی معمولا به مذاق روستانشینانی که مجبور به ترک دیار خود می‌شوند، خوش نمی‌آید. مستند 'چه سرسبز بود دره ما' حکایت همین گروه از مردم است. آنها که برای نجات از زیر آب رفتن زندگی‌شان دل به امید معجزه امام‌زاده محل بسته‌اند. ماجرا در نزدیکی شهرستان ایذه در خوزستان رخ می‌دهد و حکایت یک روستا از ۶۳ روستایی است که در معرض خطر زیرآب رفتن قرار داشته‌اند.

ویژگی فیلم

'چه سرسبز بود دره ما' یک مستند درخشان و به یاد ماندنی است. فیلمی شاعرانه ،چند لایه ، عمیق و بسیار هوشمندانه، با جذابیت بصری و صوتی ظریف و بسیار که در آن صدا و تدوین کارکرد خیلی خلاقانه‌ای دارند. با یک ریتم خوب و موجز و بدون پرگویی. این فیلم در بیست و هفتمین جشنواره فیلم فجر موفق به دریافت سیمر غ بلورین بهترین مستند و در فستیوال حقوق بشر آرژانتین موفق به دریافت جایزه بهترین مستند کوتاه شده است. فیلم تولیدش سه سال به‌طول کشیده است و در فاصله سال های ۸۴ تا ۸۷ ساخته شده است.

درباره پدیدآورندگان فیلم

حق نشر عکس aparatjoghatayee
Image caption فرشته جغتایی، کارگردان

فرشته جغتایی،کارگردان فیلم متولد ۱۳۵۶ در تهران و دانش آموخته‌ نمایش عروسکی از دانشگاه سوره است. وی از سال ۱۳۶۷ با طراحی صحنه و ساخت دکور تئاتر فعالیت‌های هنری‌اش را شروع کرد و از سال ۱۳۸۰ وارد عرصه سینما شد. او در مقام طراح و مجری صحنه، جلوه‌های‌ویژه و گریم و نیز منشی‌صحنه و فیلم‌بردار پشت‌صحنه در فیلم‌های سینمایی زیر همکاری داشته است: طراحی و اجرای جلوه های ویژه فیلم سینمایی 'توکیو بدون توقف' (کارگردان: سعید عالم زاده)، طراحی و اجرای گریم فیلم های سینمایی: 'چند کیلو خرما برای مراسم تدفین' (کارگردان : سامان سالور), 'کنار رودخانه' (کارگردان :علی‌رضا امینی), 'عبور از غبار' (کارگردان : شوکت امین – محصول کشور عراق) و طراح صحنه و لباس فیلم‌های سینمایی: 'جینگو، روایت معلق' (کارگردان: تورج اصلانی), 'چند کیلو خرما برای مراسم تدفین' (کارگردان : سامان سالور), 'دیروقت' (کارگردان : اصغر نعیمی) و منشی‌صحنه فیلم های سینمایی 'عبور از غبار'(کارگردان : شوکت امین – محصول کشور عراق) , 'چکمه ها در برف' (کارگردان : شمس الدین آروند) . فیلم 'چه سر‌سبز بود دره ما' اولین تجربه کارگردانی خانم جغتایی است که در بیش از سی جشنواره معتبر به نمایش درآمده و موفق به دریافت یازده جایزه داخلی و ۴ جایزه بین‌المللی شامل بهترین فیلم مستند کوتاه از جشنواره‌های سینه کوئست امریکا و محیط زیست تورین ایتالیا و حقوق بشر بوینوس‌آیرس آرژانتین و نیز بهترین مستند میان مدت فستیوال بین‌المللی مردم در کالِدونیای جدید شده است.

حق نشر عکس aparataslani
Image caption تورج اصلانی، فیلم‌بردار و تهیه‌کننده فیلم

تورج اصلانی مدیرفیلم‌برداری و تهیه‌کننده این فیلم، متولد دی‌ماه ۱۳۵۲ در شهرستان سنقر استان کرمانشاه و دانش‌آموخته کارگردانی سینما از دانشگاه سوره تهران است. آغاز فعالیت حرفه‌ای او در سینما در سال ۱۳۷۹ با فیلم سینمایی 'خواب سفید' به کاگردانی حمید جبلی بوده است که وی را به عنوان جوان‌ترین مدیر فیلمبر‌داری به سینمای ایران معرفی کرد. او مدیر فیلم‌برداری بیش از ۳۵ فیلم بلند سینمایی از محصولات سینمای ایران، کردستان عراق و ترکیه و تهیه‌کننده چند فیلم سینمایی و مستند بوده است. او یکی از موفق‌ترین فیلم‌برداران ایرانی در جشنواره‌های بین‌المللی فیلم است. او موفق به دریافت شانزده جایزه داخلی و بین‌المللی برای فیلم‌برداری فیلم‌های مختلف شده است. اولین تجربه بلند سینمایی اصلانی به عنوان کارگردان فیلم 'جینگو، روایت معلق ' نام دارد که در سال ۱۳۹۲ ساخته شده است.

درباره فیلم'یاهو'

حق نشر عکس aparatyahoo
Image caption نمایی از فیلم 'یاهو'

'یاهو' فیلمی کوتاه درباره دراویش افغان و مراسم ویژه آنها است، گروهی که کمتر آشنایی با آنها و مراسم‌شان داریم. در دوره طالبان این دراویش هم مثل دیگر گروه های افغان در معرض محدودیت و فشار قرار گرفته بودند اما بعد از سقوط طالبان توانستند برنامه‌ها و مراسم‌شان را از سر بگیرند. این فیلم نگاهی کوتاه دارد به مراسم سما درویشان در افغانستان .

ویژگی فیلم

'یاهو' ساخته صفی‌الله محمدقلی گزارشی کوتاه بود از مراسم و آیین سما درویشان در افغانستان با شباهت‌های بسیار به مراسمی که در ایران برگزار می‌شود. نحوه دسترسی به این گروه و گرفتن اجازه فیلم‌برداری و نیز استفاده فیلم‌برداری فیل‌ساز از این دراویش قبل از دوره طالبان از نکات برجسته فیلم به‌شمار می‌آید.

درباره کارگردان

حق نشر عکس aparatsafi
Image caption صفی‌الله محمد‌قلی، کارگردان

صفی الله محمد قلی متولد قزوین و دانش آموخته‌ی رشته طراحی لباس از دانشگاه هنر تهران است. وی فیلم‌سازی تجربی را از انجمن سینمای جوان شروع کرده و فیلم 'پوهنتون' که آن هم قبل‌تر از آپارات پخش شده، از اولین تجربه های او به شمار می آید. او مجموعه های مستند دیگری نیز درباره ادبیات فارسی در افغانستان و شبکه های هرمی برای تلویزیون ایران کار کرده است .

خلاصه فیلم هفته گذشته 'عروسی' ساخته مرجان تهرانی

فیلم 'عروسی' ماجرای آلکس پسری است که در زمان بالا گرفتن بحث های مربوط به تروریسم و محور شرارت درباره ایران تصمیم می‌گیرد به ایران، سرزمین پدری‌اش سفر کند و برای همسر آمریکایی‌اش ، هدر، یک عروسی سنتی ایرانی بگیرد.

نظرات بینندگان درباره فیلم هفته گذشته

مریم

به نظرم یک فیلم کاملا خانوادگی که به‌جز یکی دو نکته حرفی برای گفتن نداشت.

عباس

این فیلم بسیارخالصانه و مخلصانه است.

عبدالرضا

فیلم حرفی برای گفتن نداشت در صورتی‌که می‌توانست بهتر از این باشد. کارگردان درکی از جامعه‌شناسی و مردم‌شناسی نداشت و فقط در فکر تدوین آن بوده است. من هم در یک نکته با فیلم هم‌فکرم که امریکا با کودتای ۲۸ مرداد برای همیشه دمکراسی را از ایران دور کرد.

شهره

حق نشر عکس aparataroosi
Image caption نمایی از فیلم 'عروسی'

خیلی قشنگ بود، مخصوصاً آن‌جایش که عروس گفت: بعله !

وحیده

من سعی می کنم فیلم های آپارات را نگاه کنم اما بعد از این‌که این فیلم را نگاه کردم به این نتیجه رسیدم که وقتم را حسابی تلف کردم. خدایی‌اش خیلی بد بود. چیز خاصی نداشت.

پیمان

خوب بود. با توجه به این‌که فیلم ساز ،یه فیلم‌ساز حرفه‌ای نبوده اما به‌نظرم توانسته بود روی نکات جالبی دست بگذارد، نکاتی که با توجه به این‌که فیلم مربوط به چندین سال پیش بود، هنوز رد‌پایی از آن‌ها در جامعه ما هست.

مانی

خیلی تحت تاثیر قرار گرفتم، از آن فیلم‌هایی بود که برای همیشه در ذهنم حک شد. دلم برای هدر، ما، خودم و مردمم سوخت. دلم سخت گرفت از این‌که چقدر می‌توانیم لحظات خوشی داشته باشیم و نداریم.

مهرزاد

چقدر نگاه های سطحی, توریستی و سانتی مانتال نسبت به کشورم ایران آزار دهنده است. کجای این فیلم به مردم نزدیک شده بود و نگاه وسیع اجتماعی در آن وجود داشت؟ آیا صرف گفتن از حجاب, نبود آزادی و در نهایت چلوکباب خوردن و چند نما از اصفهان و ابیانه شد, فیلم اجتماعی؟

مجید

فیلم بچه گانه یی بود.

دریا

خیلی جالب بود. من عاشق آن پیرزن فیلم هستم که نامش 'کشور' بود.

تینا

این چیه بود؟ ما هم فیلم عروسی‌ می‌سازیم، می‌دهیم شما پخش کنید.هر کیه دوربین دستش گرفت که کارگردان نمی‌شود. حیف وقت ...

هژار

زیاد جاذبه نداشت، بیشترهم جنبه ی تبلیغی داشت. من که نمی‌پسندمش.

شادى

خیلی موذیانه سعی شده بود شاه را مثل اینها، دیکتاتور نشان دهد که این نهایت بی انصافی است. برای شما که این فیلم را نشان دادید، متاسفم.

جمال

خیلی جالب و تاثیر گذار بود و نقش آفرینانش نیز بسیار خوب و جذاب بودند و مثل خود فیلم از یک سادگی و زیبائی برخوردار بودند. صحنه ها و گفتگو ها بیننده را به بطن فیلم که واقعیات جامعه را هم دنبال میکرد، میبرد . دست مریزاد میگم به مرجان تهرانی و آن زوج خوب .

سمانه

عالی بود و ملموس. کاملا واقعی. خیلی لذت بردم.

نوشین

خیلی جالب بود. اولش کمی کسل کننده بود اما کم کم برایم جالب شد.

افشار

متاسفانه چند دقیقه آخر فیلم را فقط توانستم ببینم که خیلی عالی بود. من و پسرم دقایقی را که تماشا کردیم، لذت بردیم. امیدوارم که بتوانم یک بار دیگر تمام فیلم را تماشا کنم.

علی

به‌نظر می‌آید مردم ده پانزده سال پیش ضمن ناراحتی از وضعیت‌شان خواهان تغییر شرایط بودند ولی امروز مردم نه تنها شرایط را پذیرفته اند بلکه تغییر هم نمی‌خواهند.

بابک

همیشه حقیقت تلخ بوده مخصوصأ این فیلم...

داریوش

واقعاً عالی بود. از آن فیلم‌هایی بود که برای همیشه در ذهنم ماند. ای کاش دولتها نبودند و مردم روابطشان برقرار بود.

مهدی

جالب بود. برای من نوستالژی عجیبی داشت که چند سال پیش آن را تجربه کردم.

بهروز

احساس می‌کنم تماشای «سفره عقد» نمادی از گذر یک عمر است برای پدر و مادرهای ما، تصویری از اولین راه افتادن های ما تا وقتی همسر آیندمان را به ایشان معرفی می‌کنیم. خیلی قشنگ بود و الان تمام شد. چقدر حس خوبی داشت این فیلم.

محمد

فیلم ویترین تناقضات ایران و ایالات متحده بود. تقابل احساسات پاک ایرانی‌ها نسبت به ایالات متحده و زندگی در آن‌جا و نگرش سخیفانه مردم آمریکا نسبت به ایران و ایرانی و تروریست دانستن ما. یک جوری راجع به ما حرف می‌زنند انگار با تکفیری‌ها و طالبانی‌ها هیچ فرقی نداریم. سوای دیدن یک فیلم خوب،حسی که به من دست داد یک حس حسرت بود. حسرت جایگاهی که ایران می‌توانست داشته باشد و الان ندارد.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: کلیک aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات:کلیک https://www.facebook.com/aparatonbbc

جمعه ۲۱:۰۰ ۲۲:۰۰ ۲۲:۳۰ ۱۷:۳۰
تکرار شنبه ۱۳:۰۰ ۱۴:۰۰ ۱۴:۳۰ ۰۹:۳۰
تکرار یکشنبه ۲۴:۰۰ ۰۱:۰۰ ۰۱:۳۰ ۲۰:۳۰
تکرارسه شنبه ۱۵:۰۰ ۱۶:۰۰ ۱۶:۳۰ ۱۱:۳۰
تکرارچهارشنبه ۲۴:۰۰ . ۰۱:۰۰ ۰۱:۳۰ ۲۰:۳۰
تکرار پنج شنبه ۱۱:۰۰ ۱۲:۰۰ ۱۲:۳۰ ۰۷:۳۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

مطالب مرتبط