سیمین بهبهانی، شاعر پیشکسوت، در آی‌سی‌یو به سر می‌برد

حق نشر عکس ISNA
Image caption سیمین بهبهانی ۸۷ ساله و عضو کانون نویسندگان ایران است

علی بهبهانی، فرزند سیمین بهبهانی، از بستری بودن این شاعر معاصر در بخش آی سی یو خبر داده است.

خانم بهبهانی از روز چهارشنبه ۱۵ مرداد (۶ اوت) در بیمارستانی در تهران، زیر نظر پزشکان است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پرستار او گفته است:‌ "خانم بهبهانی زیر دستگاه تنفسی است. او در حال حاضر در کما به سر می‌برد."

سیمین بهبهانی متولد ۲۸ تیرماه سال ۱۳۰۶ در تهران است.

ببینید: گفتگوی بی بی سی فارسی با سیمین بهبهانی

او اولین شعرهای خود را در سال ۱۳۲۰ و در ۱۴ سالگی سرود. شعرهای نخستینش در روزنامه نوبهار با مدیریت ملک الشعرا بهار منتشر شد.

مجموعه اشعار "جای پا" (۱۳۳۵)، "چلچراغ" (۱۳۳۶)، "مرمر"(۱۳۴۲) و "رستاخیز" (۱۳۵۲) از جمله آثار او پیش از انقلاب ایران است.

خانم بهبهانی از اواخر دهه چهل و در اوایل دهه پنجاه خورشیدی، به همکاری با شورای موسیقی رادیو و تلویزیون ایران پرداخت و بیش از ۳۰۰ ترانه سرود که اغلب با آهنگ های آهنگسازان بزرگ دوران و خوانندگان نامدار وقت اجرا شدند.

نخستین مجموعه اشعار او پس از انقلاب ایران در سال ۱۳۶۰ با عنوان "خطی ز سرعت و از آتش" منتشر شد که تحت تاثیر حوادث انقلاب، فضایی متفاوت از آثار گذشته او داشت. او دو سال پس از آن "دشت ارژن" را منتشر کرد.

"سه تار شکسته" و "یک دریچه آزادی" از دیگر آثار سیمین بهبهانی است.

خانم بهبهانی در سال ۲۰۰۹ جایزه سیمون دوبوار برای آزادی زنان را از آن خود کرد.

او همچنین در سال ۲۰۱۰ زمانی که قصد شرکت در مراسمی به مناسبت روز جهانی زن در شهر پاریس را داشت، اجازه خروج از ایران را نیافت.

او در آن زمان در گفتگویی با بی بی سی فارسی درباره جلوگیری از خروجش گفت وقتی همه کارهای مربوط به پروازش انجام شده بود و قصد سوار شدن به هواپیما را داشته، او را صدا می زنند و پس از گرفتن گذرنامه اش ، به او نامه ای می دهند که برای گرفتن گذرنامه به یکی از شعبه های دادگاه انقلاب مراجعه کند.

خانم بهبهانی که عضو کانون نویسندگان ایران است، در سال های اخیر، انتشار آثارش با محدودیت های زیاد روبه رو شده و مورد انتقاد رسانه های نزدیک به حکومت ایران قرار داشته است.

مطالب مرتبط