واکنش ارشاد به انتقادها از صدور مجوز چند کتاب‌ توقیفی

حق نشر عکس ISNA
Image caption مدیر اداره کتاب گفته است اگر لازم باشد جسارت پذیرفتن اشتباهاتمان را داریم

علی شجاعی صائین، مدیر اداره کتاب وزارت ارشاد، با اشاره به انتقاد چهره ها و رسانه های تندروی اصولگرایان در خصوص ارائه مجوز به شماری از کتاب هایی که در دولت محمود احمدی نژاد چاپ آنها ممنوع شده بود، گفته است: "انتقادات را بررسی می‌کنیم و اگر لازم باشد جسارت پذیرفتن اشتباهاتمان را داریم."

حق نشر عکس nocredit
Image caption دو رمان از رضا براهنی پس از سالها مجوز انتشار گرفته است

در روزهای اخیر، انتشار کتاب مرور اشعار و زندگی اسماعیل خوئی، شاعر مقیم بریتانیا، مجموعه اشعار یدالله رویایی،‌ شاعر ساکن فرانسه، و خبر دریافت مجوز چهار عنوان از آثار رضا براهنی، شاعر و داستان نویس ساکن کانادا (از جمله دو رمان آواز کشتگان و چاه به چاه) انتقادهای تازه ای را متوجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کرده است.

آقای شجاعی صائین در واکنش به این انتقادها گفته است:‌ "هیچ چیزی جای قانون را نمی‌گیرد. اگر هم به طور مصداقی ببینیم اشتباهی صورت گرفته، آن را بررسی و اصلاح می‌کنیم. هنوز موردی پیش نیامده، اما ما به طور کلی آمادگی داریم دیدگاه‌ها و نظرات انتقادی را بشنویم و به خود اطمینان کاذب نداریم. انتقادات را بررسی می‌کنیم و اگر لازم باشد جسارت پذیرفتن اشتباهات‌مان را داریم."

منتقدان می گویند این نویسندگان و شاعران ساکن خارج از ایرانند و دیدگاه های "ضداسلامی" و "ضدانقلابی" دارند.

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، چندی پیش گفته بود:‌ "ما تصمیم گرفته‌ایم به کتاب نگاه کنیم نه نویسنده اثر. چاپ کتاب ضوابطی دارد که با توجه به آن ضوابط عمل می‌کنیم، اگر مشکلی نباشد کتاب چاپ می‌شود اما اگر مشکلی داشته باشد آن مشکل یا اصلاح می‌شود یا کتاب در نهایت چاپ نمی‌شود. در نهایت به کتاب نگاه می‌کنیم نه به نویسنده."

اما محمدرضا سرشار، رئیس انجمن قلم ایران، در واکنش به خبر انتشار مجموعه آثاری از نویسندگان ساکن خارج از ایران در گفتگویی با خبرگزاری مهر گفته است: " ارشاد می‌گوید ما به کتاب نگاه می‌کنیم و اگر مشکلی نداشت اجازه چاپ می‌دهیم. به نظرم وزارت فرهنگ و ارشاد باید به طور کلی تکلیف خود را با این مساله به طور ریشه‌ای و اصولی حل کند که روی مصادیق بحث نکنیم. مساله مورد نظر هم این است که تکلیف نویسندگانی که کشور را ترک می‌کنند و در خارج به فعالیت‌های سنگین علیه نظام می‌پردازند و از هیچ کوششی برای براندازی دریغ نمی‌کنند، روشن کند. این نکته را هم صرف نظر از این‌که کتابشان نکته‌ای که بتواند مانع چاپ شود دارد یا نه، در نظر بگیرند."

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان و پدر علی جنتی وزیر ارشاد نیز روز ۱۲ اردیبهشت در خطبه های نماز جمعه تهران گفته بود: "کتاب نویسنده بی‌پروا، بی‌اعتقاد و لاابالی نباید منتشر شود."

مطالب مرتبط