یک سینما در لندن از لغو میزبانی جشنواره فیلم‌های یهودی پشیمان شد

حق نشر عکس PA
Image caption ترایسیکل در هشت سال گذشته میزبان این جشنواره بود

یک سالن سینمایی در شمال لندن که به دلیل حمایت مالی سفارت اسرائیل در بریتانیا، از میزبانی جشنواره فیلم‌های یهودی بریتانیا خودداری کرده بود، اعلام کرده که آماده است در سال‌های آینده همچنان میزبان آن جشنواره باشد.

قرار بود ترایسیکل تیه‌تر در منطقه کیلبرن در ماه نوامبر دست‌کم ۲۶ فیلم را به نمایش بگذارد، اما در میانه بحران غزه از میزبانی این جشنواره خودداری کرد.

مسئولان این سینما گفته بودند که هیچ‌گونه حمایت مالی از سوی "هیچکدام از طرف‌های درگیر" را قبول نخواهند کرد و پیشنهاد کرده بودند که این جشنواره می‌تواند برای برگزاری، از منابع مالی این سینما استفاده کند.

در حالی که جشنواره فیلم‌های یهودی امسال در سالن‌های دیگری در شهرهای لندن،‌ ناتینگهام و منچستر برگزار خواهد شد، ترایسیکل تیه‌تر اعتراضش را بازپس گرفته و اعلام کرده است که جشنواره فیلم‌های یهودی را بدون هیچ محدودیتی در زمینه حامیان مالی آن، دوباره میزبانی می‌کند.

در بیانیه‌ای مشترک از سوی ترایسیکل تیه‌تر و جشنواره فیلم‌های یهودی بریتانیا آمده است:‌ "چند هفته پیش جشنواره فیلم‌های یهودی بر سر شرایطی که از سوی ترایسیکل در زمینه حمایت مالی جشنواره تحمیل شده بود،‌ به صورت علنی با این سینما دچار اختلاف و مناقشه شد. این سبب ناراحتی قابل توجهی در میان عموم شد. اکنون هر دو موسسه به این نتیجه رسیده‌اند که به این وضع پایان بدهند."

در ادامه این بیانیه آمده است: "در پی مذاکراتی طولانی بین ترایسیکل و جشنواره فیلم‌های یهودی بریتانیا، ترایسیکل اکنون اعتراضش را پس گرفته است و این جشنواره را با همان شرایط همیشگی در سال‌های گذشته،‌ بدون محدودیتی در زمینه حمایت مالی از سوی سفارت اسرائیل در لندن دوباره دعوت می‌کند. جشنواره فیلم‌های یهودی و ترایسیکل توافق کرده‌اند که رابطه خود را بازسازی کنند و با آنکه امکان بازگشت این جشنواره در سال ۲۰۱۴ نیست،‌ امیدواریم فرایند بازسازی اعتماد و اطمینان را با نگاه به برگزاری رویدادها در آینده آغاز کنیم."

در زمان اعلام تصمیم ترایسیکل مبنی بر لغو نمایش فیلم‌های جشنواره در روز پنجم اوت،‌ استیون مورگولیس٬ رئیس جشنواره فیلم‌های یهودی گفته بود که "این وضعیت به شدت غم‌انگیز است" و "این سالن سینما می‌خواهد جشنواره را سیاسی کند."

جودی ایرونساید٬ مدیر اجرایی جشنواره نیز گفته بود: "ما همواره به دنبال ارائه چشم‌اندازی وسیع در خصوص درگیری‌های خاورمیانه بوده‌ایم و تلاش کرده‌ایم میان مخاطبان و میهمانان‌مان دیالوگ برقرار کنیم. همیشه هم سفارت اسرائیل حامی ما بوده است."

با این حال، تصمیم مسئولان سینمای ترایسیکل مورد تائید مدیر تئاتر ملی بریتانیا (National Theatre) قرار گرفته بود.

جشنواره فیلم‌های یهودی امسال در سالن‌های دیگری در شهرهای لندن،‌ ناتینگهام و منچستر برگزار خواهد شد.

بیشتر بخوانید: بحران غزه و دو دستگی ستاره‌ها

پوزش روزنامه جوییش کرونیکل

در همین حال روزنامه "جوییش کرونیکل" نیز از خوانندگان معترض به چاپ آگهی کمک به بحران غزه پوزش خواسته و گفته است که چاپ این آگهی صرفا با اهداف انسانی صورت گرفته است.

در پیامی که در فیسبوک این روزنامه منتشر شده آمده است که این آگهی دیدگاه رسمی "جوییش کرونیکل" نیست.

در طول بحران غزه در ماه گذشته، شماری از چهره‌های هنری اظهارنظرهای خود درباره این بحران یا اعتراض به اسرائیل را به شیوه‌های مختلف تعدیل یا حذف کردند یا ناگزیر به توضیح شدند. از جمله خاویر باردم و پنه‌لوپه کروز و ریانا.

بیشتر بخوانید: توضیح خاویر باردم و پنه‌لوپه کروز درباره امضای نامه اعتراض به اسرائیل

بحران غزه بر رخدادهای فرهنگی و هنری هم تاثیر گذاشته است. از جمله گروه ترش متال مگادث و سیلو گرین، خواننده آمریکایی، کنسرت‌های خود در اسرائیل را لغو کردند.

شمار دیگری از هنرمندان نیز در هفته‌های اخیر کنسرت‌های خود را در اسرائیل لغو کردند.

نیل یانگ، خواننده پیشکسوت کانادایی و گروه بک‌استریت بویز از دیگر هنرمندانی بوده‌اند که به تازگی کنسرت‌های خود را در اسرائیل لغو کردند.

فیلمبرداری سریال تلویزیونی تایرنت (مستبد) نیز پس از پرتاب موشک‌های اخیر در تل‌آویو، به استانبول منتقل شد.

مطالب مرتبط