رومن پولانسکی از حضور در جشنواره لوکارنو انصراف داد

حق نشر عکس AFP

رومن پولانسکی فیلمساز برجسته لهستانی که یکی از ستایش شده ترین فیلمسازان اروپایی محسوب می شود، مجبور شد "برای دامن نزدن به جنجال" از حضور در جشنواره بین المللی لوکارنو صرف نظر کند.

آقای پولانسکی هشتاد ساله که با فیلم هایی چون "چاقو در آب"، "تنفر"، "بچه رزماری" و "پیانیست" در خاطره سینما دوستان ثبت شده، هنوز درگیر قضیه ای است که در سال ۱۹۷۷ اتفاق افتاده و او به جرم رابطه جنسی با یک دختر سیزده ساله در آمریکا تحت تعقیب است.

مخالفت ها

قرار بود روز جمعه پانزدهم ماه اوت، "جلسه آموزشی استادان" (Masterclass) پولانسکی در جشنواره لوکارنو برپا شود و جایزه ای هم به او تعلق گیرد، اما ناگهان نامه ای از پولانسکی منتشر شد که ابعاد مخالفت های پشت پرده را بیشتر عیان کرد.

برخی از مقامات محلی سوئیس و تعدادی از نشریات با حضور پولانسکی در لوکارنو و تقدیر از او مخالفت کرده بودند و پولانسکی را "پدوفیل" (کسی که میل جنسی به کودکان دارد) خوانده بودند.

حزب دموکرات سوئیس با انتشار اطلاعیه ای از اعضایش خواسته بود که در هیچ مراسمی در تقدیر از پولانسکی شرکت نکنند. در این اطلاعیه آمده بود که آنها علیه ارزش های هنری آثار او نیستند، اما معتقدند که هیچ موسسه عمومی ای نباید از "کسی که چنین جرمی مرتکب شده" تقدیر کند.

نامه پولانسکی

"دوستان عزیز،

متاسفم که به اطلاع برسانم با در نظر گرفتن این که حضور از پیش برنامه ریزی شده من در جشنواره لوکارنو به تنش دامن می زند و موجب جنجال آنهایی خواهد شد که با حضور من مخالف اند، با این که برای نظر آنها احترام قائلم، برخلاف میلم مجبورم از حضور در این جشنواره صرفنظر کنم.

از این که نومیدتان می کنم شدیداً متاسفم.

رومن پولانسکی"

حق نشر عکس Getty

واکنش جشنواره

کارلو شاتریان، دبیر هنری جشنواره با ارسال یک ویدئو از تصمیم خود دفاع کرد:

« بعد از چند روز باران مداوم، امروز آقتاب درآمد، اما از وقتی که دبیری این جشنواره را پذیرفته ام، امروز تاریک ترین روز برای من است. تصمیم رومن پولانسکی برای عدم شرکت، عمیقاً مرا غمگین کرد.

امروز من غمگینم چون مخاطبان جشنواره فیلم لوکارنو از دیدن یک هنرمند خارق العاده محروم شدند... من غمگینم چون مخاطبان پیاتزا گرانده قادر نخواهند بود به یک استاد سینما درود بفرستند.

من احترام زیادی برای آزادی بیان برای همه قائلم و تصمیم دارم که به هر انتقاد درستی گوش کنم.

این بار اما برخی پا را از مرز فراتر گذاشتند و با حمله لفظی و مخدوش کردن واقعیت به حرمت شخصی انسان حمله کردند.

من تصمیم پولانسکی را درک می کنم و برای آن احترام قائلم. اما امیدوارم این فرصت از دست رفته برای آنهایی که می خواهند برای این جشنواره لگام ببندند، پیروزی تلقی نشود و لوکارنو جایی باشد برای دوباره باز شدن فضای مهمان نوازی و آزادی.»

سابقه دستگیری در سوئیس

پولانسکی که ساکن فرانسه است و تابعیت این کشور را دارد، در ۲۶ سپتامبر ۲۰۰۹ به درخواست آمریکا در سوئیس دستگیر شد. این دستگیری مساله پرونده او را به یک جنجال تازه بدل کرد و بحث های زیادی را برانگیخت. بسیاری از دست اندرکاران هالیوود، هنرمندان و سیاستمداران اروپایی خواستار آزادی او شدند، اما بر اساس نظر سنجی ها بیشتر مردم آمریکا، فرانسه و لهستان خواهان تحویل او به آمریکا بودند.

پولانسکی در نزدیکی زوریخ به مدت دو ماه در زندان ماند و پس از آن در خانه اش در سوئیس تحت حبس خانگی قرار گرفت تا تکلیف درخواست تجدید نظر در تحویل او به آمریکا مورد بررسی قرار گیرد.

در دوازدهم ژوئیه ۲۰۱۰، سوئیس اعلام کرد درخواست آمریکا را رد می کند و پولانسکی آزاد است.

ماجرایی با ابعاد گوناگون

در یازدهم مارس ۱۹۷۷ رومن پولانسکی که آن زمان ۴۳ ساله بود به جرم آزار جنسی دختر سیزده ساله ای به نام سامانتا گیمر طی یک جلسه عکسبرداری برای مجله ووگ دستگیر شد.

پولانسکی متهم به شش نوع رفتار مجرمانه ازجمله تجاوز بود.

پولانسکی در دادگاه ادعا کرد که بی گناه است و بسیاری در هالیوود به دفاع از او پرداختند.

در توافق بین پولانسکی و گیمر ادعای پنج عمل مجرمانه نادیده گرفته شد و تنها جرم "عمل جنسی با شخص زیر سن قانونی" مورد بررسی قرار گرفت.

پولانسکی به مدت چهل و دو روز در زندان ماند، اما پس از بیرون آمدن از زندان دریافت که قضات بر خلاف وعده ای که داده بودند، در تدارک زندانی کردن مجدد او هستند. پولانسکی در یکم فوریه ۱۹۷۸ تنها چند ساعت پیش از دستگیری مجدد به فرانسه گریخت و به عنوان شهروند فرانسه مورد حمایت قرار گرفت.

گیمر در سال ۱۹۸۸ از پولانسکی شکایت کرد و در توافقی بین وکلای او و پولانسکی، مبلغ قابل توجهی به او پرداخت شد.

دو مستندی که در سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۱ ساخته شده ابعاد تازه ای از حواشی ماجرا و به خصوص دادگاه جنجالی آن و "شبیه شدن آن به سیرک" را آشکار کردند.

در ژانویه ۲۰۱۴ ایمیل هایی که در سال ۲۰۰۸ از سوی قاضی دادگاه عالی لس آنجلس فرستاده شده رونمایی شد که در آن قید شده پولانسکی اگر در دادگاه حاضر شود، ممکن است کاملاً آزاد شود.

گیمر در سال ۲۰۱۱ در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که رسانه ها، خبرنگاران، دادگاه و قضات بیش از آن چه که پولانسکی انجام داده، به او صدمه زده اند.

پولانسکی در مستندی درباره خودش که برای اولین بار در سال ۲۰۱۱ در زوریخ پخش شد درباره گیمر گفت:" او از دو سو قربانی است: قربانی من و قربانی مطبوعات."

مطالب مرتبط