حسن رضیانی،‌ بازیگر نقش عین الله باقرزاده در مجموعه صمد، در گذشت

حق نشر عکس isna

حسن رضیانی،‌ بازیگری که بیش از هر چیز به دلیل ایفای نقش عین الله باقرزاده در مجموعه تلویزیونی صمد شهرت داشت، پس از ۷۰ روز بستری در بیمارستان درگذشت.

او در پی ایست قلبی در ۸۳ سالگی در تهران درگذشت.

حسن رضیانی متولد سال ۱۳۱۰ در مشهد و فارغ‌التحصیل رشته تئاتر بود، در سال‌های بین ۱۳۳۱ و ۱۳۳۴ در برنامه رادیویی "شما و رادیو" همکاری داشت.

نخستین بازی سینمایی او در فیلم "فرشته وحشی" (ساخته مهدی رئیس فیروز- ۱۳۳۸) بود و پس از آن با بازی در نقش عین‌الله باقرزاده در مجموعه فیلم‌های صمد به شهرت و محبوبیت رسید.

او در این مجموعه نقش فرزند یکی متمولین روستا را بازی می کرد که بر این باور بود به دلیل موقعیت خانوادگی اش از دیگران بیشتر می داند اما صمد او را هم تمسخر می کرد و همواره با صمد درگیر بود.

فیلم های تنگنا (ساخته امیر نادری-۱۳۵۲) ، پنجره (جلال مقدم- ۱۳۴۹) و گزارش (کیارستمی- ۱۳۵۶) از فیلم های سینمایی بود که او در آنها بازی کرده بود.

او همچنین نقش کوتاهی در فیلم "انتخاب" (ساخته تورج منصوری- ۱۳۸۳) ایفا کرده بود.

او در گفتگویی در سال ۹۰ گفته بود: "من نارضایتی از سینمای آن موقع و امروز ندارم ولی به هر حال صمیمیتی که آن موقع بود امروز نمی بینم. وقتی آدم وارد کادر سینمای امروز می شود، بغض می کند، همه با یک نظر دیگر به آدم نگاه می کنند."

خاطره رضیانی، دختر او، در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران گفته است که خاکسپاری آقای رضیانی در قطعه هنرمندان گورستان بهشت زهرا هنوز قطعی نشده، چرا که "فقط هنرمندانی که نامشان در فهرست ثبت شده خانه سینما و هنرمندان باشد،‌ در این قطعه دفن می شوند" و نام آقای رضیانی در این فهرست ثبت نشده است.

با این حال او گفته که خانواده آقای رضیانی خاکسپاری او در قطعه هنرمندان را پیگیری خواهند کرد.