مشکلات برگزاری کنسرت‌ در ایران؛ چه کسی باید کوتاه بیاید

Image caption قرار بود که کنسرت "نغمه‌ای در پرده‌ای" ابتدا در در کاخ نیاوران به روی صحنه برود

محل کنسرت حسین علیزاده، نوازنده و آهنگساز، از کاخ نیاوران به تالار وحدت تغییر کرد. این تغییر ظاهرا به خاطر ممانعت نیروی انتظامی صورت گرفته است.

کیوان فرزین، تهیه‌کننده و مدیر هنری این کنسرت در گفتگو با خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا گفت: "پس از اخذ مجوز دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متاسفانه اداره اماکن نیروی انتظامی به ما اعلام کرد که فعلاً برای اجراهای فضای باز مجوز صادر نخواهد کرد."

در هفته‌های اخیر این اولین بار نیست که برگزاری کنسرت هنرمندها با مشکل مواجه می شود.

پیروز ارجمند، مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد هفته گذشته در نشست خبری خود با خبرگزاری های فارس و ایسنا گفت: "متاسفانه در برخی شهرستان‌ها شاهد کارشکنی مدیران ارشاد بوده‌ایم. به عنوان نمونه حتی در جایی از علیرضا قربانی خواسته بودند برگه سوءپیشینه و عدم اعتیاد ارائه بدهد تا به او اجازه برگزاری کنسرت بدهند."

در حالی که به نظر می آمد با روی کار آمدن دولت حسن روحانی وضعیت صدور مجوز کنسرت های موسیقی و آلبوم های جدید بهتر شده باشد، اما وضعیت نابسامان موسیقی کماکان ادامه دارد.

در این میان صحبت های پیروز ارجمند درباره صدور مجوز، قیمت بلیت و سالن های اجرای موسیقی هم به این آتش دامن زده است.

'هنرمندان باید کوتاه بیایند'

آقای ارجمند که حدود نه ماه از آمدنش به دفتر موسیقی می گذرد در نشست خبری خود در روز اول شهریور امسال گفت: "ما با مخروبه‌ای در دفتر موسیقی مواجه شدیم. در بخش انسانی، اداری و بخش‌های دیگر هیچ سر و سامانی وجود نداشت. بی‌برنامگی در همه جا موج می‌زد. تصمیم‌ گیرندگان دفتر موسیقی در دوره گذشته دولت و وزارت ارشاد نبودند. دلالانی در اطراف دفتر موسیقی بودند که حرکت این دفتر را تعیین می‌کردند. ما در پی این بوده‌ایم که این دلالی‌ها را از بین ببریم و اوضاع را بهتر کنیم."

حق نشر عکس Fars
Image caption پیروز ارجمند: برخی گروه‌ها در چند شب چند میلیارد تومان درآمد دارند اما حاضر نیستند با اندکی احترام به مردم قیمت بلیت‌ها را کاهش دهند

او پس از انتقاد از سیاست های دولت قبلی به انتقاد از اجرای موسیقی در سالن های ورزشی پرداخت: "متاسفانه علی رغم تمام تاکیدی که ما برای برگزار نشدن کنسرت های موسیقایی در سالن های ورزشی داشتیم، اما لابی هایی ایجاد می شود که کنسرت ها باید در سالن های ورزشی اجرا شود، اما ما باید به حقوق مردم نیز توجه کنیم؛ چراکه تضمین امنیت شنیداری مردم برای ما از هر چیز دیگری مهم تر است."

"متاسفانه در کنار این ماجرا برخی از لابی‌گری‌ها سعی می کنند که برای آلبوم های سطح پایین لاله زاری و سخیفی که تولید می کنند، مجوز بگیرند که من تا به امروز زیر بار این موضوع نرفتم، اما یکبار فقط زیر بار ماجرا رفتم که مجبور به صدور مجوز در یک سالن ورزشی شد."

مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این نشست به انتقاد از دولت قبلی و دلال های موسیقی بسنده نکرد و با اشاره به لزوم کاهش قیمت بلیت کنسرت‌ها گفت: "هنرمندان باید کوتاه بیایند. برخی گروه‌ها در چند شب چند میلیارد تومان درآمد دارند اما حاضر نیستند با اندکی احترام به مردم قیمت بلیت‌ها را کاهش دهند."

"هنرمندان باید بدانند که تنها خاک پای مردم بودن کافی نیست، گاهی باید به خاطر مردم هم کوتاه آمد. خواننده‌ای که در کرمان به اجرا در سالنی ۱۵۰۰ نفره رضایت نداد، ما را مجبور به صدور مجوز در سالنی ورزشی کرد، تنها به این بهانه که خواننده نمی‌تواند سه شب بخواند."

آقای ارجمند با اشاره به همان خواننده گفت: "من معتقدم اگر خواننده‌ای نتواند سه شب بخواند دیگر خواننده نیست. اگر او تنها یک شب بیشتر در کرمان می‌ماند می‌توانست در همان سالن ۱۵۰۰ نفری، میزبان همان تعداد تماشاگری باشد که در سالن ورزشی حاضر شدند."

این بخش از صحبت های پیروز ارجمند واکنش تند سهراب پورناظری، نوازنده تنبور و آهنگساز را به دنبال داشت. به گفته آقای پورناظری منظور آقای ارجمند از این دو خواننده محمدرضا شجریان و همایون شجریان بوده است.

آقای پورناظری که به تازگی آلبوم آرایش غلیظ را با همکاری همایون شجریان راهی بازار کرده است در نامه ای سرگشاده به خبرگزاری های مختلف خطاب به پیروز ارجمند نوشت: "شما و دیگر مسئولین حوزه موسیقی، شان محل کار خود را در نظر بگیرید . به چه اجازه ای به جای جهانی کردن سرمایه هایی همچون همایون (شجریان) و دیگر جوانان پخته و نخبه توانایی های کم نظیرشان را زیر سوال می برید؟"

حق نشر عکس a
Image caption مقام وزارت ارشاد گفته است: "اگر قرار باشد کنسرتی با تفکیک جنسیتی برگزار شود اصلا آن کنسرت را برگزار نخواهیم کرد"

او در ادامه از سیاست های پیروز ارجمند در بخش موسیقی وزارت ارشاد به شدت انتقاد کرد: "فرموده اید ورزشگاه مناسب کنسرت نیست، حال بفرمایید آدرس سالنهای مجهز چند هزار نفره ای که تدارک دیده اید کجاست تا پیدا کنیم؟"

به هر صورت در حالی که وضعیت اجرای موسیقی زنده در ایران هنوز به سامان نرسیده است و هنوز حاشیه ها بیشتر از اصل است آقای ارجمند فعالیت های کاهش کنسرت های خوانندگان ایرانی خارج از کشور را به فعالیت های وزارت ارشاد نسبت داد و گفت: "طبق آماری که گرفتیم تا سال ۹۲ بیش از ۱۵۰ کنسرت توسط خوانندگان آن سوی آب ها در کشورهای حاشیه خلیج فارس اجرا می شد، اما در این چند وقت ما شاهد کاهش ۹۰ درصدی این کنسرت ها بودیم."

او دلیل این کاهش را "تعدد و تنوع برنامه های موسیقایی" در داخل کشور بر شمرد و گفت: "دیگر خانواده ها در خود نیازی به خارج رفتن نمی بینند و ما می بینیم که مصرف مردم از کالاهای موسیقایی که در فضای رسمی تولید می شود، شکل فزاینده ای داشت و این نشان از رشد فرهنگی دارد که ما آن را به فال نیک می گیریم."

با این حال همچنان خوانندگان زن هنوز در ایران جایی برای اجرا یا تولید آلبوم ندارند و بسیاری از گروه های پاپ و راک در ایران هنوز مجوز نمی گیرند.

مطالب مرتبط