'ناصرالدین شاه و ۸۴ زنش' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

این هفته در آپارات فیلم 'ناصرالدین شاه و ۸۴ زنش' ساخته بئاته پترسن فیلمساز نروژی به نمایش در می‌آید.

درباره فیلم

حق نشر عکس naseredinshahandwives
Image caption نمایی از فیلم 'ناصرالدین شاه و هشتاد و چهار زنش'

ناصرالدین، چهارمین شاه سلسله قاجار به چند چیز معروف است ، حرم سرایش ، نفوذ مادرش، هنر عکاسی اش و البته قتل اش. بئاته پترسن،فیلم‌ساز نروژی در این فیلم ، با دست‌یابی و جمع آوری عکس‌هایی که ناصرالدین شاه از خود و زنان حرمسرایش گرفته بود و افزودن چندین بخش انیمشن به آن، روایتی فانتزی - تاریخی از زندگی شخصی او ساخته است. البته صحت و سقم استنادات تاریخی فیلم بر عهده سازنده فیلم است.

ویژگی فیلم

'ناصرالدین شاه و ۸۴ زنش'، فیلمی خوش ساخت و جذاب با یک تکنیک ساده و روایی است. این فیلم در جشنواره های فیلم متعددی پذیرفته شده و به نمایش در آمده است. این فیلم در جشنواره فیلم زنان در هراره ، جشنواره 'در تبعید' گوتنبرگ و جشنواره بین المللی نیویورک پذیرفته شده و جایزه بهترین فیلم خارجی و بهترین مستند داستانی را در جشنواره فیلمهای زیرزمینی لوس آنجلس و نیز بهترین فیلم مستند و مستند داستانی را به ترتیب در جشنواره فیلم ونکور کانادا و جشنواره بین المللی فیلم نیویورک، از آن خود کرده است.

درباره کارگردان

حق نشر عکس aparatbeate

بئاته پترسن نویسنده و کارگردان و تهیه کننده این فیلم، متولد نروژ و دانش آموخته آکادمی هنر نروژ در سال ۲۰۰۱ است. وی همچنین در انستیتو رپین در سن پترزبورگ هنرهای تجسمی خوانده است. او علاوه بر تولید آثار مختلف هنری همچون طراحی و ویدئو آرت، به عنوان یک نویسنده در نشریات و مجلات نروژ نیز شناخته می شود. خانم پترسن در سال ۲۰۰۸ فیلم 'تاتر اشک ها' را به همراه دیمیتری یوری درباره تعزیه و آیین های نمایشی عاشورا در ایران ساخته است. در کارنامه فیلم‌سازی خانم پترسن، فیلمهای دیگری نیزبه چشم می خورند که در بسیاری از جشنواره های جهانی به نمایش در آمده اند:

آنیا بریین – یک تصویر(۲۰۱۰) روز سوم(۲۰۰۹) ، تاتر اشک ها(۲۰۰۸) ، کابل – پینگ پنگ(۲۰۰۵) ، گفتگو( ۲۰۰۱)

نگاه کارگردان

این فیلم، داستان رقابت ها و توطئه های داخل حرمسرا ، قتل ، فساد و مبارزه برای به دست گرفتن قدرت سیاسی در دوره قاجاریه در ایران است و همچنین رابطه توام با مشکل ایران با اروپا را روایت می کند.

این فیلم پژوهشی است درباره این که آنچه هم اکنون در ایران وجود دارد، چگونه بوجود آمده و از دیدگاهی تاریخی به این مسئله که هیچ گاه به آن پرداخته نشده می پردازد که نقش موثری که زنان در ابتدای شکل گیری ایران مدرن بازی کرده اند، چگونه بوده است.

درباره فیلم 'بانوی گل سرخ' ساخته مجتبی میرتهماسب

حق نشر عکس aparatrose
Image caption نمایی از فیلم 'بانوی گل سرخ'

بعضی وقت ها وقتی کسی نیست، حضورش بیشتر احساس می شود. این جمله شاید وصفی باشد از شخصیت فیلم 'بانوی گل سرخ'. 'بانوی گل سرخ' ایران نامی است برای 'شهین­ دخت صنعتی'، بانویی که قبل­ از انقلاب به منطقه­ لاله­ زار کرمان رفت و گُل را جایگزین خشخاش و گُلاب را جایگزین تریاک کرد و کار را به جایی رسید که 'گلاب زهرا' سرنوشت کشاورزی یک منطقه را دگرگون کرد. این ماجرا را از زبان 'همایون صنعتی'، همسرِ شهین­ دخت و سه سال پس­ از درگذشت او می شنویم. مردی که خود بنیان­گذار 'انتشارات فرانکلین'، 'چاپخانه اُفست'، 'کاغذسازی پارس' و در کل یکی از چهره­ های نادر فرهنگ، صنعت و مدیریت ایران است. این فیلم ستایشی است از شور زندگی و ساختن در یک شرایط سخت.

نظرات بینندگان درباه فیلم هفته گذشته

مرمر

بسیار عالی بود. واقعا تحت تاثیر زندگی این بانوی بزرگ قرار گرفتم. آن قسمت تشییع جنازه بانو نشان می‌داد که چقدر ایشان محبوب بودند. روحشان شاد باد.

جواد

بانو خوب بودند، درست زندگی کردند، به فکر مردم بودند و مشکل مردم را بر طرف کردند.

نازی

انصافاٌ عجب زن و شوهری بودند. حتی پس از مرگشان هم چنین مردم به خوشی از ایشان یاد می‌کنند. امثال این بانو و همسرش هر صد سال یک بار ممکن است پا به عرصه ی حیات بگذارند یا اگر هم هستند جایی از آنها صحبت نشده است..

تیماز

خیلی روان بود و به دل می‌نشست ولی ای کاش کارگردان از نمای باز استفاده بیشتری می‌کرد چون مناظر بسیار زیادی آن‌جا بود.

شمسی

خیلی فیلم زیبایی بود. بی نظیر بود. باورم نمی شود هنوز یک چنین آدمهایی بوده باشند . امیدوارم همچنان کارخانه گلابگیری فعال باشد و نام این دو انسان نیک همیشه زنده بماند. روح هر دو شان شاد باشد.

ال بلو

زندگی نامۀ چنین انسانهای شریفی باید در متن کتابهای درسی گنجانده شود تا الگویی باشند برای جوانان این سرزمین.

حسن از افغانستان

خیلی فلم عالی بود. به ادم روحیه می‌داد.

عبدالواسع

از جنس این مستندها برای تاثیر پذیری افراد خلاق و کارآفرین در جای جای ایران خیلی کم ساخته و پخش می‌شود. اگر کسی سایتی یا پیجی که این افراد موفق رو معرفی می کنه سراغ داره ضمن نقد یا تحسین هنری فیلم اگر معرفی کنه پیشاپیش سپاسگزارشان هستیم

مریم

بسیار زیبا من همین گلاب را مصرف می‌کنم اما از پیشینه آن خبر نداشتم، حالا هر قطره آن برایم عطر و ارزش دیگری دارد. لحظه خاک‌سپاری خانم شهین دخت گریه کردم. برای انسانیتش و پیوند دادن مردم.

فازی

زنده باد آقای مجتبی مير طهماسب که با زحمت زياد اين فرشتگان پنهان را به ما معرفی کردند.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: کلیک aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات:کلیک https://www.facebook.com/aparatonbbc

جمعه ۲۱:۰۰ ۲۲:۰۰ ۲۲:۳۰ ۱۷:۳۰
تکرار شنبه ۱۳:۰۰ ۱۴:۰۰ ۱۴:۳۰ ۰۹:۳۰
تکرار یکشنبه ۲۴:۰۰ ۰۱:۰۰ ۰۱:۳۰ ۲۰:۳۰
تکرارسه شنبه ۱۵:۰۰ ۱۶:۰۰ ۱۶:۳۰ ۱۱:۳۰
تکرارچهارشنبه ۲۴:۰۰ . ۰۱:۰۰ ۰۱:۳۰ ۲۰:۳۰
تکرار پنج شنبه ۱۱:۰۰ ۱۲:۰۰ ۱۲:۳۰ ۰۷:۳۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

مطالب مرتبط