مردی در آرزوی زن پنجم؛ بیان جذاب از داستان ساده

هنر سینما در افغانستان آرام ولی استوار به پیش می‌رود. در چند سال اخیر شرکت های فیلم سازی خصوصی با همکاری و حمایت فنی نهادهای خارجی توانسته اند فیلم های هرچند کم اما در مقاسیه با گذشته سینمای افغانستان فیلم های نسبتا خوبی را روی پرده سینما بکشند، ناگفته هایی را بگویند و به مطالبی بپردازند که فراتر از واهمه جنگ و تروریسم و نابسامانی های سیاسی است.

اخیرا فیلمی بنام "مردی در آرزوی زن پنجم" برای نخستین بار در افغانستان به نمایش گذاشته شد و مورد استقبال گرم علاقمندان سینما قرار گرفت.

این فیلم در جشنواره فیلم هندوستان و جشنواره فیلم بوستون آمریکا جوایزی را از آن خود کرد و توانست نام و نشانی برای خود فراهم کند.

فیلم محصول شرکت آلتین فلم است. صدیق عابدی فیلمنامه نویس است و کارگردانی فیلم را نیز خود به عهده داشته است. او بخش های عمده فیلم را در شمال افغانستان به ویژه بلخ و ولایت ناامن فاریاب تصویر برداری کرده که با تهدید های جدی از سوی مخالفان دولت روبرو است.

آقای عابدی می گوید که با این وجود حمایت مردم، سران قومی و نیروی های امنیتی افغانستان فضای کار را برای گروه ۱۲۰ نفری فنی و بازیگرانی که بیشتر از نصف آن شهروندان کشورهای قزاقستان، ازبکستان، تاجیکستان و هند بودند مساعد ساختند.

بیان جذاب یک داستان ساده

فیلم زند گی مردی با نفوذی به تصویر می کشد که چهار همسر دارد و همه در یک خانه در دهکده ای دور افتاده ای زند گی می کنند.

همسر سوم و چهارم با هم نزاع و برخورد فزیکی دارند و هردو به فالبین رجوع می‌کنند تا توجه شوهر شانرا به خود معطوف کنند.

اما شوهر آنها متوجه بانوی جوانی بنام هولکر می شود و می خواهد او را به خود نکاح خود در آورد. مرد متاهل دیگری هم خواستگار همین دختر است اما هولکر، دلداده چوپانی است و چوپان نیز دلباخته او.

وقتی اصرار دو مرد برای ازدواج با هولکر روز افزون می شود و قرار است حماسه بیافرینند پدر هولکر مسابقه بزکشی را براه می اندازد و اعلام می‌کند که برنده مسابقه شوهر هولکر خواهد شد.

کارگردان در کنار روایت یک قصه ساده، به دیگر جنبه های زندگی افغانی نیز نگاه کرده و رسم و رواج های حاکم بر زندگی آنها را نیز به تصویر کشیده است. افزون بر آن از تصویر مناظر طبیعی و چهره های بومی محل نیز غافل نبوده است.

هرچند داستان فیلم ساده است ولی کیفیت خوب تصویر برداری و صحنه های هیجان آور بیننده را به پای فیلم میخ‌کوب می کند از جمله ختنه دو پسر کوچک خانواده آنهم به شکل سنتی بدون پزشک و تزریق داروی بی هوشی.

کاستی‌های قابل رفع

گفت‌وگوهای فیلم اما خوب درنیامده و برای فهمیدن آن نیاز به رهنما حس می شود چون دیالوگ ها صدا گذاری شده، به نظرم کارگردان هنوز می تواند این مشکل را حل کند و زیرنویس های انگلیسی را نیز ویرایش کند.

Image caption هزینه ساخت این فیلم یک‌میلیون دلار است اما کارگردان امیدوار است با پخش فیلمش در بازار افغانستان بتواند هزینه ساخت فیلم را بازگرداند

هزینه فیلم مردی در آرزوی زن پنجم به قول آقای عابدی بیش از یک میلیون دلار آمریکایی بوده که از سوی دو تاجر افغان پرداخته شده است.

آقای عابدی می گوید: "ما در شهر دوشنبه تاجیکستان و دهلی هند دفاتر موقتی ایجاد کردیم تا در انتقال افراد و وسایل فنی به افغانستان و دوباره به کشور های شان سهولت بیاوریم."

کارهای بعد از تولید این فیلم در شهر ممبیی هند په پایان رسیده است. چون فرهنگ رفتن به سینمای افغانستان جایگاهی قبلی اش را ندارد شاید هزینه ای که برای تولید این فیلم خرچ شده از بازار افغانستان بدست نیاید.

اما آقای عابدی با امیدواری می گوید: "در نظر داریم یک میلیون نسخه از فیلم را به بازار افغانستان عرضه کنیم و در ضمن برای عرضه این فلم در تاجیکستان و ازبیکستان قرارداد بسته ایم."

هرچند اتحادیه سینماگران افغانستان، فیلم دیگری را بنام "چند متر مکعب عشق" را نامزد نمایندگی افغانستان برای راهیابی به جشنواره اسکار کردند، ولی فیلم "مردی در آرزوی زن پنجم" با سبک خودش ویژگی هایی دارد که می تواند علاقمندان خود را نگهدارد.

مطالب مرتبط