سازندگان ویدیو 'هپی' به حبس و شلاق تعلیقی محکوم شدند

گزارش‌های رسیده از ایران حاکی است که تمامی اعضای سازنده ویدیو "هپی" در ایران به جز یک نفر، به صورت غیر رسمی در دادگاه به شش ماه حبس و ۹۱ ضربه شلاق تعلیقی محکوم شده‌اند.

به گزارش کمپین بین المللی حقوق بشر، همچنین ریحانه طراوتی، یکی دیگر از اعضای این گروه نیز به ۱۲ ماه حبس و ۹۱ ضربه شلاق تعلیقی محکوم شده است.

دست اندرکاران نسخه ایرانی این موزیک ویدیو بیش از سه ماه پیش (در ۳۰ اردیبهشت) شناسایی و بازداشت شدند اما یک روز بعد خبر آزادی آنها به قید وثیقه اعلام شد.

عوامل سازنده ویدیو کلیپ "هپی" در روز ۱۸ شهریور ماه در دادگاهی به ریاست قاضی حیدری متهم به "مشارکت در ساخت کلیپ مبتذل" و "روابط نامشروع بین اعضای این گروه" شدند. در جلسه دادگاه تمامی عوامل هپی به همراه پنج وکیل خود حضور داشتند.

بر اساس اين گزارش، ریحانه طراوتی علاوه بر دو اتهامی که برای همه اعضای گروه مشترک بوده، به "داشتن مشروبات الکلی در منزل شخصی" و "بارگذاری و پخش کليپ در شبکه يوتيوب" متهم شده است.

ساسان سليمانی نيز به "کارگردانی" اين ويديو متهم شده‌ است.

ساسان سلیمانی، ۳۳ ساله، کارگردان و انیماتور ایرانی است و دارای مدرک لیسانس کارگردانی و فوق لیسانس انیمیشن است. او پیش از این یک بار به دلیل ساخت ویدیو کلیپ آهنگ «سوسن خانم» از گروه بروبکس، مدتی بازداشت و در زندان اوین بود.

کمپين بين‌المللی حقوق بشر در ايران گزارش داده که وکلای اين جوانان در دادگاه به اتهام "داشتن روابط نامشروع" اعتراض کردند.

آنها همچنين از "برخورد خشن پليس و هجوم به آپارتمان عوامل تهيه اين ويديو در زمان دستگيری" انتقاد کرده و خواستار پاسخگويی دادگاه به اعتراض‌های خود در اين موارد شدند.

در نسخه ایرانی ویدیوی هپی چند دختر و پسر ایرانی نشان داده می‌شود که با آهنگ "هپی" فرل ویلیامز، سازنده و خواننده آمریکایی این آهنگ، در کوچه‌های تهران و روی پشت‌بام در حال رقصیدن هستند.

این ویدیو تاکنون ده‌ها هزار بیننده داشته است و سرنوشت سازندگان و دست اندرکاران این ویدیو نه تنها در رسانه‌های داخلی و بین المللی بازتاب گسترده‌ای داشته بلکه واکنش بسیاری از افراد سرشناس از جمله فرل ویلیامز را در پی داشته است.

مطالب مرتبط