حاتمی کیا: رئیس جمهور درباره سخنان کیارستمی واکنش نشان دهد

حق نشر عکس mehr

ابراهیم حاتمی کیا فیلم‌ساز از مقام های ایرانی،‌ از جمله رئیس جمهوری ایران و وزیر و مدیران وزارت ارشاد خواسته است تا نسبت به سخنان عباس کیارستمی درباره جنگ ایران و عراق واکنش نشان بدهند.

آقای حاتمی کیا پس از دریافت جایزه بهترین کارگردانی از جشنواره فیلم مقاومت برای فیلم چ با انتقاد از سخنان عباس کیارستمی دیگر فیلم‌ساز ایرانی، بدون نام بردن از او گفت: "عزیز کرده‌ای حرف‌هایی زد و شهدا را افرادی دانست که قربانی جنگ شده‌اند. من مصاحبه ایشان را چندبار نگاه کردم که ببینم آیا اشتباه می‌کنم یا خیر؛ البته از قبل هم می‌دانستم که جریانی وجود دارد که نسبت به جنگ بی‌اعتنا است. ایشان عزیز کرده بودند و هستند. ایشان همیشه پرچم ایران را در جشنواره‌های خارجی بالا برده‌اند و دستشان درد نکند اما آنچه اکنون رخ داده میزان را به دست بچه‌ها و کسانی می‌دهد که باید متوجه برخی از امور باشند."

اشاره او به سخنانی است که حدود شش ماه پیش عباس کیارستمی در یک جلسه پرسش و پاسخ با دانشجویان دانشگاه سیراکیوز آمریکا گفته بود: "یک هفته قبل از اینکه اینجا بیایم یکی از فیلمسازانی که سال‌ها فیلم جنگی ساخته فیلم‌های پرهزینه جنگی و البته با مخاطب کمتر- برای اینکه مخاطب ایرانی دیگر حوصله جنگ نداشت، بنابراین بودجه‌های خیلی سنگین می‌گیرد و فیلم‌های جنگی می‌سازد، گوش من را پیچانده بود که زمانی که ما داشتیم می‌جنگیدیم کیارستمی داشت دنبال دفترچه دوستش می‌گشت. خانه دوست کجاست یکی از پربیننده‌ترین فیلمهایی بود که من ساختم، درواقع همه جای دنیا آن را می‌شناسند. خانه دوست کجاست ماندگار شد چون راجع به یک ارزش انسانی صحبت می‌کرد اما فیلم‌های تو نماند چون تو راجع به یک پریودی از تاریخ ایران حرف زدی که تازه آن پریود هم بچه ها را به هیجان آورد. احمدپور (شخصیت فیلم خانه دوست کجاست) رفت دفترچه را پس داد، اما تو به هیجان آوردی و احمدپورهای دیگر رفتند در جنگ و کشته شدند و حالا پس از سال‌ها می‌شود راجع به آنها فکر کرد که چطوری از بین رفتند. در یک جنگی که هیچ مفهومی نداشت."

ابراهیم حاتمی کیا درباره سخنان عباس کیارستمی گفته: "آنچه درباره شهدا گفته غیر قابل چشم پوشی است."

آقای حاتمی کیا گفته که از رئیس جمهور،‌ وزیر ارشاد، حجت الله ایوبی، رئیس سازمان سینمایی، محمدرضا جعفری جلوه، مدیر بنیاد سینمایی فارابی، و "تمام کسانی که دستی بر جریان سینما دارند" انتظار دارد نظرشان را نسبت به این نگاه به صراحت بگویند.

او گفته: "معتقدم اگر مسئولان امر نظری به صراحت ندهند، دارم در دولتی حرف می‌زنم که در آن نفاق وجود دارد."

ساعاتی پس از این سخنان، حجت الله ایوبی در جمع خبرنگاران گفت:‌ "از آن جایی که این صحبت‌ها برای شش ماه قبل است و انتشار آن‌ها در هفته دفاع مقدس برای من جای سؤال دارد، بنابراین خواسته‌ام که متن کامل سخنرانی را برای من بیاورند تا پس از خواندن آن اظهار نظر کنم."

آقای ایوبی گفته است: "تا آنجایی که بنده خبر دارم و با اهالی هنر و سینما در رشته های مختلف محشورم، دفاع مقدس خط قرمز همه است."

عباس کیارستمی شناخته شده ترین فیلمساز ایرانی در دنیاست و تاکنون جوایز بین المللی زیادی در حوزه سینما از جمله نخل طلای کن را برده است. با این حال، عمده فیلم های او در ایران مجال اکران نیافته اند. او همچنین داور بسیاری از جشنواره های سینمایی در عرصه بین الملل، از جمله جشنواره های کن، ونیز،‌لوکارنو و سن سباستین بوده است.

چند شب پیش، حضور ابراهیم حاتمی کیا در برنامه تلویزیونی "هفت" نیز جنجال آفرین شده بود. او برای چندمین بار به فیلمسازان "جشنواره‌ای" تاخت، از "اقلیت بودن" خود در "هرمِ لعنتیِ سینما" سخن گفته و از "آقا مرتضی" -مرتضی آوینی- و جای خالی او یاد کرده بود.

بیشتر بخوانید: ابراهیم حاتمی کیا؛‌ فهرمانی یکه یا فیلمسازی وابسته؟

او پیشتر در نامه ای سرگشاده، اصغر فرهادی را فیلمسازی "تلخ‌کام" خوانده بود که در صفِ "سفارتِ خرس‌نشان" ایستاده و "متقاضی پناه به سرزمین همیشه ابری" است.

در روزهای گذشته اظهارات ابراهیم حاتمی‌کیا درباره سینمای ایران و برخی از فیلمسازان ایرانی با واکنش گسترده ای رو به رو بوده است.

او بارها در گفته های خود برخی از فیلمسازان را متهم کرده که دغدغه مسائل ایران را ندارند و صرفا برای جشنواره‌های خارجی فیلم می‌سازند.

عباس کیارستمی هنوز به سخنان تازه ابراهیم حاتمی کیا واکنش نشان نداده است.

مطالب مرتبط