اکران فیلم سفرهای برادران امیدوار و تقدیر از پوران درخشنده در جشنواره ایرانی سان فرانسیسکو

حق نشر عکس photokaveh.com
Image caption 'هیس! دخترها فریاد نمی زنند' ساخته پوران درخشنده فیلم برگزیده امسال شد

هفتمین جشنواره فیلم های ایرانی سان فرانسیسکو، نخستین فستیوال فیلم های مستقل ایرانی در آمریکای شمالی، در روزهای ۲۷ و ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۴ در انستیتوی هنر این شهر با حضور جمعی از علاقمندان به سینمای ایران برگزار شد.

امسال بیش از ۳۷ فیلم داستانی بلند، کوتاه، انیمیشن و مستند از ۱۱ کشور مختلف از جمله ایران، آمریکا، آلمان، ژاپن، بریتانیا، افغانستان، سوئد، سودان و عراق از ساخته های سینماگران ایرانی و غیرایرانی و یا فیلم هایی با موضوعاتی دررابطه با ایران به نمایش درآمد.

سعید شفا، پایه گذار و مدیر این جشنواره، به بی بی سی فارسی می گوید: "هدف ما از همان روزهای اول برگزاری فستیوال کوششی است در راه کشف نسل تازه ای از فیلمسازان مستقل ایرانی درگوشه و کنار جهان و حمایت از هنر آنها. همچنین این فستیوال به دنبال نمایش فیلم هایی است که به نوعی در گوشه ای به دست فراموشی سپرده شده اند و تلاش برای اینکه بتوانیم حیات تازه ای به آن ها ببخشیم. برای مثال فیلم "رقص رونما" محصول ۱۹۷۱ ساخته هوشنگ شفتی که سال گذشته پس از مرمت پس از ۴۰ سال برای نخستین بار به نمایش درآمد."

امسال فیلم "سفرهای برادران امیدوار" نخستین جهانگردان معاصر قاره آسیا که از سال ۱۹۵۶ تا ۱۹۶۵ با موتورسیکلت به دوردنیا مسافرت کرده اند یکی از فیلم های بازسازی شده بود که نسخه دیجیتالی آن پس از نیم قرن در جشنواره فیلم های ایرانی سن فرانسیسکو به نمایش گذاشته شد.

دراین فیلم تماشاگر شاهد چالش های عیسی و عبدالله امیدوار، دو برادری است که در آن زمان به منظور معرفی فرهنگ ایران به جهانیان، با طرح ریزی دقیق و سرمایه مختصری که پدرشان دراختیار آنها گذاشته بود، دست به سفری دور و دراز از آسیا تا آفریقا و از جنگل های دست نخورده آمازون تا گوشه های دورافتاده آلاسکا زدند. درفیلم این دو برادر با نمایش بخش هایی ازسفرهای خود، خاطرات و نخستین برخوردشان با جهانی کاملا ناآشنا را برای تماشاگرآن دوران بازگو می کنند.

از جالب ترین صحنه های این مستند، فیلمبرداری برادران امیدوار از بومیان عریان یکی از قبایل بدوی جنگل های آمازون است که پیش از انجام آن، زنان قبیله به اصرار این دوبرادر با پارچه هایی که آنها از ایران با خود آورده اند ستر عورت می کنند.

بهمن مقصودلو، پژوهشگر و منتقد هنری، تهیه کننده و مستندساز،‌ یکی از فیلمسازان حاضر درجشنواره بود که تازه ترین مستند خود به نام "عباس کیارستمی: یک گزارش" را که فیلمبرداری و تدوین آن بیش از ۱۰ سال به طول انجامیده به نمایش گذاشت.

دراین فیلم که نخستین بار درجشنواره فیلم مونترال به نمایش درآمده، آقای مقصودلو علاوه برعباس کیارستمی و دیگر دست اندرکاران فیلم "گزارش" ازجمله کوروش افشارپناه بازیگرنقش اصلی این فیلم، شهره آغداشلو، علیرضا زرین دست فیلمبردار و یوسف شهاب صدابردار با افراد سرشناسی چون فرخ غفاری، فریدون هویدا و اندروساریس، منتقد برجسته آمریکایی صحبت و از آنها نظرخواهی کرده است.

بهمن مقصودلو که از طریق روایتی مستند با مروری دقیق بر فیلم "گزارش" کیارستمی ، دیدگاه های سینمایی این فیلمساز را به نمایش می گذارد می گوید کوشیده است تا در فیلم به این سئوال جواب بدهد که کیارستمی کیست، چرا سینمای او تا این حد درسطح جهان موفق است و حضور او چه تاثیری برشکوفایی سینمای ایران داشته است؟

آقای مقصودلو می گوید: " کیارستمی بنظر من یکی از بهترین فیلمسازان جهان است که به عنوان شاعر، سناریست، کارگردان، ادیتور و حتی گرافیست، همه زمینه های گوناگون سینما را تجربه کرده است. تاکید من هم در این فیلم بر روی "مناظره" و "دیدن" و مرور همه چیز از هر دیدگاهی است."

یکی از فیلم های برجسته امسال جشنواره فیلم های ایرانی سان فرانسیسکو، مستند "تاریخ ناگفته ایالات متحده آمریکا" ساخته فیلمساز سرشناس این کشور، الیور استون است که در بخشی از آن نقش "سیا" در کودتای ۲۸ مرداد ۳۲ در ایران، وقایع پشت پرده براندازی دولت محبوب دکترمصدق در آن زمان و بازگشت شاه به قدرت بررسی شده است.

سینمای کردستان

امسال هم چون دو سال گذشته بخشی ازجشنواره، به چند فیلم برجسته از سینمای کردستان اختصاص داشت. فیلم "آخرین زمستان" ساخته سالم صلواتی، ماجرای زوج کهنسالی است که با رفتن ساکنان جنگ زده، در دهکده کوچکشان تنها مانده اند. فیلم"به سوی کردستان" با کارگردانی پرشنگ صادق وزیری، ماجرای گروه نوازندگانی است که از ایران به کردستان مهاجرت می کنند و "انار میوه ای بهشتی است" ساخته تیمور قادری درباره دو کودکی است که به یکدیگر سوادآموزی می کنند.

"ریل مادرید تنکر" ساخته ستار قمانی گل هم ماجرای راننده کامیون جوانی است که بین جنوب ایران و عراق بارکشی می کند و به دلیل ترافیک مرزی ۲۰ روز در صف ورود به عراق معطل می ماند. تا جایی که خبر تولد نخستین فرزندش و صدای اولین گریه های او را ناچارازطریق تلفن موبایل می شنود.

آقای شفا در مورد اختصاص بخشی از فستیوال به فیلم های کردی می گوید: "با درنظر گرفتن شرایط کنونی منطقه و تعداد فیلم هایی که از سینماگران کرد که درگوشه و کنار جهان پراکنده اند به دست ما می رسد خواستیم در جشنواره امسال هم جایگاه خاصی را به نمایش فیلم های کردی اختصاص بدهیم."

علاوه بر نمایش فیلم "گناهکاران" - که برخی آن را نخستین فیلم پلیسی سینمای ایران بعد از انقلاب می دانند (با بازی و کارگردانی فرامرز قریبیان، همایون ارشادی، شقایق فراهانی و محمد متوسلانی) - فیلم "دربند" ساخته پرویز شهبازی نیز با حضور کارگردان درجشنواره امسال به نمایش درآمد.

هم چنین فیلم"مهمونی کامی" ساخته علی احمدزاده با بازی پگاه آهنگرانی و نازنین بیاتی درباره دو هم اتاقی که درگیر مسائلی می شوند که آن دو را در برابر هم قرار می دهد.

فیلم "حلیمه" ساخته بوریس شارشمیدت با فیلمبرداری علی صادقپورمقدس، ماجرای مادری باردار و دوفرزند خردسال او درگرمای کشنده صحراهای سودان درجستجوی آب و فرارازگروه های مهاجم تروریستی است. هنگامی که ادامه سفرغیرممکن می شود، حلیمه ناچار برای یافتن آب دست به سفری پرخطر می زند.

فیلم مستند و طنزآمیز "کامیون دار و روباه" ساخته آرش لاهوتی داستان مردی است که عاشق روباه است و فیلم هایی هم درباره این حیوان ساخته و حالا سعی دارد فیلم عاشقانه تازه ای هم درباره یک روباه و یک الاغ بسازد.

فیلم مستند "سپیده در جستجوی ستارگان"، ساخته بریت مدسن، فیلمساز دانمارکی که برای نخستین بار در جشنواره ساندنس امسال به نمایش گذاشته شد، ماجرای یک دختر فقیر روستایی در ایران است که رویای فضانورد شدن دارد و با دیدن انوشه انصاری، نخستین زن فضانورد ایرانی درتلویزیون، درمورد دستیابی به این رویای همیشگی خود جدی تر می شود.

آثار زنان فیلمساز

در جشنواره امسال تعداد قابل توجهی از فیلم هایی که به نمایش درآمد از میان آثار زنان فیلمساز انتخاب شده بود.

درهمین رابطه با نمایش فیلم "هیس! دخترها فریاد نمی زنند"، تازه ترین ساخته پوران درخشنده، عضو انجمن فیلمسازان زن آمریکا و مرکز بین المللی فیلم کودکان و نوجوانان یونسکو از این فیلمساز ایرانی قدردانی شد. از دیگر آثار او می توان به فیلم هایی چون خواب های دنباله دار، بچه های ابدی و رویای خیس اشاره کرد.

دربخش پرسش و پاسخ، حاضران فرصتی یافتند تا سئوالات خود را در رابطه با این فیلم با خانم درخشنده مطرح کنند.

جشنواره فیلم های ایرانی سن فرانسیسکو از یک سال پیش، جوایزی را به نام "سپنتا" به بهترین فیلم های برگزیده تماشاگران در رشته های مختلف اهدا می کند.