'صدای سکوت' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

این هفته در آپارات فیلم 'صدای سکوت' ساخته مشترک امیر حمز و مارک لازارز به نمایش در می‌آید.

درباره فیلم

حق نشر عکس aparatsoundofsilence
Image caption نمایی از فیلم 'صدای سکوت'

'صدای سکوت' درباره نسلی است که آغازگر موسیقی زیر زمینی هستند؛ موسیقی که بیشتر به اصطلاح به شکل "رپ" خوانده می شود و کلام و زندگی روزمره مردم در آن حرف اول را می زند. دو کارگردان در فیلم قصه موسیقی راک و هیپ هاپ در تهران را دنبال می کنند و به دلیل محدودیت های که در تولید و پخش موسیقی در ایران وجود دارد، سر از زیرزمین ها و جاهایی در می‌آورند که در تولید این نوع موسیقی فعال‌اند. فیلم هشت سال پیش ساخته شده و به جز چند نما که از خیابانها گرفته شده بیشتر فیلم در داخل چند خانه می‌گذرد، گروههای موسیقی یا اجرا می‌کنند یا در مقابل دوربین از مشکلات و سختی هایشان می گویند. گروه موسیقی آتما، گروه باربد، هیچکس، محسن نامجو، شادی وطن پرست، بابک آخوندی و رضا آبایی از جمله کسانی هستند که در این فیلم از مشکلات‌شان می‌گویند.

ویژگی فیلم

فیلم تمرکز خود را بر روی معرفی چند گروه موسیقی گذاشته و تلاش دارد این نوع موسیقی را معرفی کند. اما چندان با اجتماع و محیط بیرونی سر و کار ندارد. کارگردانهای این فیلم با استفاده از موسیقی و ویدئوکلیپ هایی که ساخته شده فضای مطلوبی برای دنبال کردن داستان موسیقی زیرزمینی در ایران بوجود می آورد. این فیلم محصول سال ۱۳۸۵ است.

درباره فیلم‌سازان

حق نشر عکس no
Image caption امیر حمز، کارگردان

امیر حمز دقیقا همزمان با انقلاب ایران در آلمان به دنیا آمده است او در هامبورگ ادبیات فرانسه و در آمریکا فیلم‌سازی خوانده است و به بریتانیا آمده و در رشته ارتباطات و سیاست ادامه تحصل داده است. او بیش از ده سال است که درکار کارگردانی و ساخت فیلم های کوتاه برای تلویزیون است، مستند 'صدای سکوت' کار مشترک او با مارک لازرز است. مارک لازرز هم در آلمان متولد شده و سی و نه ساله است. او در لندن فیلم‌سازی خوانده و حدود بیست سال است که درکار فیلم‌سازی و تئاتر فعالیت دارد.

نگاه فیلم‌سازان

حق نشر عکس no
Image caption مارک لازرز، کارگردان

موسیقی زیر زمینی نوعی مرحله گذار به درون یک جامعه است. مرحله‌ای که درغرب برای جوان ها خیلی جالب و مدرن به نظر می رسد. برای یک نوجوان و یا جوان، موسیقی عرصه ای برای پناه گرفتن است. درست مثل خانه. چون وقتی خانه هستی مجبور نیستی خودت را توضیح بدهی. در خانه اختلافات و تفاوت ها وجود دارد و مجبور نیستی که آن تفاوت ها را توجیه کنی. در دنیای موسیقی است که اختلافات بی معنی می شود. به نظرم می رسید که این شکل برخورد با با موسیقی جنبه ای رمانتیک دارد. و آن هایی که درگیر موسیقی زیرزمینی می شوند، به دنبال آن‌اند که دنیای خود را از دیگران جدا کنند. اما وقتی به یک مغازه کوچک فروش آثار موسیقی در تهران رفتم، دریافتم که مفاهیم تعابیر دیگری دارند.

در اینجا موسیقی زیرزمینی آن مفهوم در غرب را ندارد. اینجا موسیقی مجبور است در زیر زمین باشد چرا که جای دیگری نمی تواند باشد. در اینجا موسیقی دهان به دهان در بین مردم مشهور می شود. موسیقی در اینجا دایم مجبور است که خودش ، خودش را توجیه کند. به این ترتیب بود که همه ایده های رمانتیک من در مورد مفهوم موسیقی زیرزمینی بهم خورد و در ذهنم عوامل به وجود آورنده این نوع موسیقی تعابیر دیگری یافتند . آنچه من در ایران یافتم فضای دیگری داشت. موسیقی آن جا بود و گروه های موسیقی با یک انرژی توصیف ناپذیر ساز می زدند و کار می کردند در حالیکه به شدت تحت فشار بودند و ضرورت نیاز به موسیقی سبب نشده بود که از زیبایی های های پر شور در موسیقی یا کیفیت چیزی کم شود. از نظر من اطلاق صفت رمانتیک به این نوع موسیقی، نوعی توهین به آن است.

خلاصه فیلم‌های هفته گذشته 'یک دریچه آزادی' ساخته امیر محمد قاسمی زاده و 'چهره درون' ساخته فریده کاکاوند

'یک دریچه آزادی'

حق نشر عکس aparatazadi
Image caption نمایی از فیلم 'یک دریچه آزادی'

در فیلم 'یک دریچه آزادی' در قالب یک فیلم مستند و از زبان اهل هنر و ادبیات ایران با سیمین بهبهانی شاعر نام آشنای ایرانی که چند هفته درگذشت و بیشتر و کمی از نزدیکتر آشنا می‌شویم.

'چهره درون'

حق نشر عکس aparatfaceinside1
Image caption نمایی از فیلم، 'چهره درون'

چند سال پیش منصوره حسینی ، یکی از نقاشان به‌نام ایران ، در یک تنهایی عجیب وغریب در کنار نقاشی‌هایش درگذشت و تا مدت ها هم کسی خبردار نشد. نام وی برای هنرمندان ایرانی ، یک نام آشناست . او هرچند که به عنوان یک نقاش آبستره معروف است ولی خیلی‌ها خانم حسینی را با نقاشی خط هایش می‌شناسند . او راههای تازه ای را در نقاشی طی کرد و از اولین کسانی است که با خط فارسی آثاری مدرن به وجود آورد. خانم حسینی که سال ۱۳۰۵ به دنیا آمده بود ، از اولین تحصیل کرده‌های دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در رشته نقاشی بوده و از جمله پیشگامان نقاشی معاصر ایران به شمار می آید. تمام عمرش نقاشی کرد و در عرصه رشته های مختلف هنر مدرن فعالیت داشت، از مجسمه سازی و آثار تجسمی گرفته تا داستان نویسی. فیلم 'چهره درون' ، ساخته فریده کاکاوند ، روایتی است از زبان منصوره حسینی درباره خودش ، زندگی اش و آثارش.

نظرات بینندگان درباره فیلم هفته گذشته

بابک

درباره فیلم دوم باید بگویم : خانم حسینی، شخصیت خاصی داشت: مغرور، تنها و آزرده از دنیای پیرامون. یک نوعی انزوای تلخ برای خود تعریف کرده بود که گاه حتی کودکانه حس می شد، اما نگاه عمیقی که در آثار او دیده می شد و شوری که در رنگهای کارهایش دیده می شد، به ما چیز دیگری را نمایش می داد. می گفت که هیچ وقت پسر بچه ای را نمی توانی ببینی که گوشواره ای از گیلاس برای خودش درست کرده و زنها فطرتا هنرمندند چون به طور طبیعی آنها هستند که خلق می کنند. مرگ تلخ و در انزوا شایسته هیچ انسانی نیست، بخصوص اگر یک هنرمند باشد و یک زن .

عبدالرضا

جای تقدیر دارد از هر دو کارگردان. ولی جا داشت در باره سیمین، از جمله فعالیت های او در رشد غزل سرایی، اجتماعی و سیاسی بیشتر کار می‌شد. من یاد هر دو بانوی عزیز را گرامی می‌دارم.

سکینه نام فیلم 'یک دریچه آزادی' از روی یکی از کتابهای خانم سیمین بهبهانی گرفته شده است.

مریم

بسیار زیبا بود. قسمت جالبش وقتی بود که خانم بهبهانی مجسمه خودشان را دیدند. از چروکهای صورتشان گله داشتند.

کیانا

هردو فیلم عالی بودند. مخصوصا فیلم دوم که ما را بیشتر با خانم منصوره حسینی و آثارشان آشنا کرد . فقط حیف که این آدمهای بزرگ وقتی هستند قدرشان آن‌طور که باید دانسته نمی‌شود.

زهره

هر دو فیلم را دیدم . عالی بودند.

یدی

تو سیمینی تو از مشرق زمینی نگین و اختر و ماه_ زمینی طلوع ات خاوران را کرد روشن چراغی بهر این ایران زمینی

ز جانت مایه افکندی به شعرت ز پوست و گوشت و هم استخوانت

زبان عاشقان را باز کردی تو آن دلدادگی را ساز کردی

محمد

ترکیب مجسمه و مستند نوع هنرپردازی جذابی بود. احسنت به این تفکر. دم کارگردان گرم و جاودانه.

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجا کلیک کنید.

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول زیر از طریق لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی نیز قابل مشاهده است.

برای مشاهده برنامه از طریق لینک پخش زنده تلویزیونی وب سایت بی‌بی‌سی اینجا را کلیک کنید.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: کلیک aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات:کلیک https://www.facebook.com/aparatonbbc

جمعه ۲۱:۰۰ ۲۲:۰۰ ۲۲:۳۰ ۱۷:۳۰
تکرار شنبه ۱۳:۰۰ ۱۴:۰۰ ۱۴:۳۰ ۰۹:۳۰
تکرار یکشنبه ۲۴:۰۰ ۰۱:۰۰ ۰۱:۳۰ ۲۰:۳۰
تکرارسه شنبه ۱۵:۰۰ ۱۶:۰۰ ۱۶:۳۰ ۱۱:۳۰
تکرارچهارشنبه ۲۴:۰۰ . ۰۱:۰۰ ۰۱:۳۰ ۲۰:۳۰
تکرار پنج شنبه ۱۱:۰۰ ۱۲:۰۰ ۱۲:۳۰ ۰۷:۳۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

مطالب مرتبط