هنر معاصر چین فقط آثار آی‌وی‌وی نیست؛ نگاهی به موج‌های تازه

هنر معاصر و جدید چین فقط آثار آی وی وی نیست. این پیام برگزارکنندگان بزرگترین نمایشگاه آثار هنرمندان معاصر چین، هنگ کنگ و تایوان است که تاکنون در بریتانیا برپا شده است.

آثار بیش از ۳۰ هنرمند چینی تبار که توسط جشنواره هنر آسیایی منچستر در شش محل مختلف و تحت عنوان "جامعه ای هماهنگ" به نمایش گذاشته شده اند، تصویر خلاصه و موجزی از هنر معاصر چین ارائه می دهند.

به گفته جیانگ جیهونگ مدیر این نمایشگاه و پروفسور رشته هنر چین در داشنگاه شهر بیرمنگهام، برای اکثر هنرمندان چینی سیاست مهمترین انگیزه نیست ولی به گفته او" آنهایی که به موضوعات سیاسی برخورد می کنند، این کار را با طنز و شوخی طبعی ویژه ای انجام می دهند."

حق نشر عکس BBC World Service

یانگ ژنژونگ برای مجسمه خود به نام "زنده باد اتحاد بزرگ" ۹ بلوک معلق ساخته است که در نگاه اول از هم گسیخته به نظر می رسند تا اینکه بازدید کننده از درون یک پنجره کوچک به آنها نگاه می کند. با نگاه کردن از این زاویه می توان دید که این بلوک ها روی هم رفته ماکتی از برج تیانانمن در شهر پکن را تشکیل می دهند.

حق نشر عکس BBC World Service

اثر جین فنگ با عنوان "صفحات چینی" مجموعه ای از قالب های چوبی چاپ‌اند و نوشته روی آنها بخشی از متن قانون اساسی چین در مورد موازین حقوق بشر است. درست مثل قالب های چاپ واقعی، جملات روی آنها برعکس نوشته شده و در نتیجه خواندن آن را دشوار می کند.

حق نشر عکس BBC World Service

چن چیه - جن هنرمند تایوانی یک چیدمان ویدئویی را روی چهار پرده مختلف در مورد اولین بیمارستان جذامیان این کشور ساخته است. در سال ۱۹۹۴ زمانی که دولت تایوان برای توسعه شبکه متروی تایپه، پایتخت این کشور، تصمیم گرفت این بیمارستان را تخریب کند تظاهرات اعتراضی برگزار شد. عنوان این اثر "قلمرو ولوله " است.

حق نشر عکس BBC World Service

این چیدمان کتاب که در کتابخانه جان ریلندز، قرن نوزدهم، به نمایش گذاشته شده به نظر زنده می آید و هر کدام از کتاب ها به هنگام تنفس به آرامی برمی خیزند و بعد بر جای خود می نشینند. این اثر ونگ یوینگ با عنوان "کتاب هایی که نفس می کشند" قصد دارد نشان دهد که کلمات نوشته شده "نیروی زنده ای هستند که تنفس می کنند."

حق نشر عکس BBC World Service

این اثر لیو جیانهوا، هنرمند ساکن شانگهای، با عنوان "دوران مشت زنی" شامل ۱۴ دستکش مشت زنی از جنس چینی است که از سقف آویزان شده اند. روی هر یک از آنها نام یک کشور با زبان اصلی رایج در آن نوشته شده است.

حق نشر عکس BBC World Service

در این اثر لی وی یک آینه بزرگ توسط موجودات واقعی و خیالی تزیین و آراسته شده است. هدف از طراحی این اثر" ارائه یک بازتاب تامل آمیز از جامعه بشری، تکامل و باورهای علمی و دینی است."

حق نشر عکس BBC World Service

اثری از ژنگ گوگو با عنوان "خطوط مغز" به تبعیت از دوازده حواری و عیسی مسیح ۱۳ جعبه نورانی است که هر کدام با خطوط مشخصی فعالیت های مغز انسان را نشان می دهد. هدف این اثر "بررسی مرز بسیار ظریف بین ایمان و علم است."

حق نشر عکس BBC World Service

اثری از سامسون یانگ هنرمند هنگ کنگی که " تدریس بی صدای موسیقی و آموزش تحولات سیاسی " را نشان می دهد. این هنرمند قبلا هم کنسرت های بی صدایی برگزار کرده بود که در آن از نوازندگان خواسته می شد با همان دقت و قدرت همیشگی بنوازند ولی هیچ صدایی تولید نکنند.