'نوایی' و 'سماع راست' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

این هفته دو فیلم 'نوایی' و 'سماع راست' ساخته فرید اسماعیل‌پور در آپارات به نمایش در می آید.

موسیقی خراسانی یکی از قدیمی‌ترین موسیقی های ایرانی است.

دو تار که ساز معروف منطقه خراسان است، بیشتر در تربت‌جام، خواف و تایباد نواخته می‌شود. در خراسان زنان و مردان با رقص و ساز و آواز دم خورهستند.

درباره فیلم 'نوایی'

Image caption استاد غلام علی پورعطایی در نمایی از فیلم 'نوایی'

نوایی یکی از مقام های موسیقی شناخته شده در ایران، و نوا، یکی از آهنگ‌های موسیقی کنونی و یا پرده‌ای از دوازده پرده موسیقی است. با توجه به اجراهای گوناگونی که از گذشته تا به حال از این اثر توسط هنرمندان مختلف انجام شده، این موسیقی به خوبی برای مردم ایران شناخته شده است. با این حال این تکرارها باعث نشده که این اثر کهنه شود.

استاد غلامعلی پورعطایی، یکی از دو تار نوازان برجسته ناحیه خراسان بود، که سالهای سال با سعی بسیار به دنبال پژوهش، جمع‌آوری، دسته‌بندی و شکل دادن این مقام موسیقیایی بوده و همین اعتباری خاص را برای او در پی داشته است. استاد پورعطایی در طول این سال ها، موسیقی تربت جام را با صدای خاص اش و دوتار نوازی اش احیا کرده است.

'نوایی' نگاهی‌ دارد به زندگی‌ استاد غلام علی پورعطائی، خواننده مقامی تربت جامی.

ویژگی فیلم

فیلم نگاهی گذرا اما از نزدیک دارد به زندگی یکی از نوازندگان و خوانندگان منطقه تربت جام، استاد غلام علی پور عطایی.

بیشتر اساتیدی که ستون اصلی موسیقی منطقه خراسان بوده اند در طول این سال ها فوت کردند و این فیلم و فیلم های مشابه اش اسناد ماندگاری هستند از این صدا ها و این آثار.

درباره فیلم 'سماع راست'

Image caption استاد محمد فاروق کیانی‌پور در نمایی از فیلم 'سماع راست'

سماع به تعبیری رقص اندام هاست و به تعبیری وسیله ای برای عروج روحانی. آیین سماع، رقص آیین هاست در منطقه تربت جام.

در مستند 'سماع راست' ، فرید اسماعیل‌پور کارگردان این اثربه سراغ محمد فاروق کیانی پور، استاد سماع در منطقه تربت جام رفته است و ریشه ها و آداب این آیین را از زبان او روایت می کند.

آقای کیانی پور آخرین بازمانده نسل طلایی رقصنده های آئینی جنوب خراسان است واشرافی کامل نسبت به فنون و فلسفه این حرکات دارد.

ویژگی فیلم

این فیلم تصویری از رقص آیینی تربت جام را از زبان یکی از معدود استادن این هنر بیان می کرد. این فیلم نیز مانند فیلم دیگر این فیلمساز " نوایی " در خدمت معرفی هنرمند دیگری از خطه خراسان بو

درباره فیلم‌ساز

Image caption فرید اسماعیل‌پور، کارگردان فیلم‌های 'نوایی' و 'سماع راست'

فرید اسماعیل پور متولد مشهد و دانشجوی مقطع دکترای سینما در سوربن فرانسه است. فعالیت سینمایی خود را در نوجوانی و از سال ۱۳۷۵ با تحصیل در دوره های آموزش فیلمسازی انجمن سینمای جوانان ایران، و ساخت فیلم های کوتاه تجربی آغاز کرد.

پس از آن او کوشید تا با ساخت سه فیلم مستند درباره موسیقی فولکلور خراسان و یک فیلم درباره شیخ احمد جامی، صوفی و شاعر قرن ششم (مجموعه فرهنگ فولکلوریک خراسان)، سهم خود را در حفظ و انتقال این فرهنگ ایفا کند.

وی تا کنون هشت فیلم مستند و چهار فیلم کوتاه داستانی و تجربی در کارنامه خود دارد و در کنار فیلمسازی به عنوان مترجم و منتقد با نشریه های سینمایی همکاری می کند. او عضو هیئت تحریریه مجله سینمایی " سینما-چشم" نیز می باشد.

بعضی از فیلمهای او غیر از این دو فیلم عبارتند از: 'نامه ایرانی" ۱۳۹۲'، 'آوریل بی رحم ترین ماههاست'،۱۳۹۰ ،'نیمکت سنگی' ۱۳۸۹ و 'ژنده پیل' ۱۳۸۷

نگاه فیلم‌ساز

این دو فیلم، بخشی از مجموعه پژوهشی و مردم شناسانه در زمینه فرهنگ و فولکلور مردم خراسان است که پس از ماه ها مداومت و پافشاری، که در سال ۱۳۸۵ ساخته شد.

در ناحیه خراسان همان قدر که در شمال، مرحوم حاج قربان خواننده و نوازنده دوتار پر آوازه ای بوده است در ناحیه تربت جام و تایباد استاد غلام علی پور عطایی حرف اول را در موسیقی مقامی این ناحیه می زند.

موسیقی مقامی در ایران به معنی سنتی عبارت از یکصد و چند مقام موسیقیایی که سینه به سینه و نسل به نسل منتقل می شود. کارهای جدیدی که در زمینه موسیقی این ناحیه تولید می شود اغلب غیر اصیل و گاه مبتذل است.

از طرف دیگر، استاد کیانی پور تنها استاد رقص ها و بازیهای آیینی این ناحیه است و از اعتبار جهانی در این زمینه برخوردار است. موسیقی و رقص این منطقه غنی است و دارای مشابهت هایی با نواحی تاجیکستان ف افغانستان و ترکمنستان است.

اگر چه هر دوی این اساتید که هم چون جواهرهایی در هنر ایران هستند به فرزندانشان این هنرهای اصیل و رو به انقراض را آموخته اند ولی بیم آن می رود که در نبود آنها این هنرها به فراموشی سپرده شود.

خلاصه فیلم‌های هفته گذشته 'صدای سکوت' ساخته مشترک امیر حمز و مارک لازارز

حق نشر عکس aparatsoundofsilence
Image caption نمایی از فیلم 'صدای سکوت'

'صدای سکوت' درباره نسلی است که آغازگر موسیقی زیر زمینی هستند؛ موسیقی که بیشتر به اصطلاح به شکل "رپ" خوانده می شود و کلام و زندگی روزمره مردم در آن حرف اول را می زند. دو کارگردان در فیلم قصه موسیقی راک و هیپ هاپ در تهران را دنبال می کنند و به دلیل محدودیت های که در تولید و پخش موسیقی در ایران وجود دارد، سر از زیرزمین ها و جاهایی در می‌آورند که در تولید این نوع موسیقی فعال‌اند. فیلم هشت سال پیش ساخته شده و به جز چند نما که از خیابانها گرفته شده بیشتر فیلم در داخل چند خانه می‌گذرد، گروههای موسیقی یا اجرا می‌کنند یا در مقابل دوربین از مشکلات و سختی هایشان می گویند. گروه موسیقی آتما، گروه باربد، هیچکس، محسن نامجو، شادی وطن پرست، بابک آخوندی و رضا آبایی از جمله کسانی هستند که در این فیلم از مشکلات‌شان می‌گویند.

نظرات بینندگان درباره فیلم هفته گذشته

وریا

خیلی ظلم کردن به این جوونا خدایش و برای دوستان هنرمند ملت مون آرزوی موفقیت داریم و امیدواریم راه براشون در جهت فعالیت هاشون هموار بشه.

آرمین

حالا که بند ها داخل ایران با شرایط و مشکلات دارن فعالیت می کنند . چه لزومی داره این مستند که سال ها پیش ضبط شده رو پخش کنید و باعث ایجاد مشکل برای این بند ها بشین.

رضا

خوب بود، جالب بود مخصوصا اين كه مال حدود ٨ سال پيش بود و نشون مي داد كه چيزي عوض نشده. شايد ارزش كار هم به همين باشه.

گلسا

واقعا عالي بود.

محمد

به نظرم رسید توی تدوین پلان هایی که موسیقی داشت به خصوص روی صدای نامجو فیلم آشفته ای بود.

امید

برنامه خوبي بود.

سحر

عالی بود، خصوصا نظریات استاد نامجو .

شایان

واقعا صدای سکوت عالی بود.

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجا کلیک کنید.

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول زیر از طریق لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی نیز قابل مشاهده است.

برای مشاهده برنامه از طریق لینک پخش زنده تلویزیونی وب سایت بی‌بی‌سی اینجا را کلیک کنید.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: کلیک aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات:کلیک https://www.facebook.com/aparatonbbc

جمعه ۲۱:۰۰ ۲۲:۰۰ ۲۲:۳۰ ۱۷:۳۰
تکرار شنبه ۱۳:۰۰ ۱۴:۰۰ ۱۴:۳۰ ۰۹:۳۰
تکرار یکشنبه ۲۴:۰۰ ۰۱:۰۰ ۰۱:۳۰ ۲۰:۳۰
تکرارسه شنبه ۱۵:۰۰ ۱۶:۰۰ ۱۶:۳۰ ۱۱:۳۰
تکرارچهارشنبه ۲۴:۰۰ . ۰۱:۰۰ ۰۱:۳۰ ۲۰:۳۰
تکرار پنج شنبه ۱۱:۰۰ ۱۲:۰۰ ۱۲:۳۰ ۰۷:۳۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

مطالب مرتبط