آلبوم عکس:‌ کنسرت گروه وشان و ناصر مسعودی در کانادا

حق نشر عکس Masoud Harati

شامگاه شنبه چهارم اکتبر گروه وشان همراه با ناصر مسعودی در سالن کی میک شهر وست ونکوور به روی صحنه رفتند. اعضای گروه وشان همگی ساکن ونکوورند. رضا هنری (کمانچه)، علی رزمی (تار)، ساینا خالدی (سنتور)، علی سجادی (بربت) و هامین هنری (تنبک) اعضای این گروهند.

حق نشر عکس Masoud Harati

ناصر مسعودی در سال ۱۳۱۴ در محله صیقلان رشت متولد شد و در سال ۱۳۲۴ به تهران رفت. به گفته خودش، او از طریق یکی از دوستان خود وقتی سر کلاس یکی از شاگردان علی‌اکبرخان شهنازی حضور یافته بود از سر اتفاق با استاد شهنازی آشنا شد و چندی به فراگیری موسیقی در کلاس های او پرداخت.

حق نشر عکس Masoud Harati

آقای مسعودی از سال ۱۳۳۶ با افتتاح رادیو گیلان به اجرای برنامه پرداخت. ‌او می گوید که در یک مهمانی با احمد عبادی، یکی از سه‌تارنوازان بنام ایران، آشنا می‌شود که پس از معرفی به داوود پیرنیا به برنامه رادیو گل‌ها راه می‌یابد. در کارنامه هنری او بیش از ۲۵۰ ترانه گیلکی، ۲۰۰ ترانه فارسی و ۱۵ برگ سبز و گلهای صحرایی دیده می شود.

حق نشر عکس Masoud Harati

بخش اول این کنسرت در مایه دشتی و بخش دوم در دستگاه شور اجرا شد. از ناصر مسعودی به عنوان "بلبل گیلان" یاد می کنند.

حق نشر عکس Masoud Harati

پس از مدتی سکوت، ناصر مسعودی فعالیت خود را پس از انقلاب در سال ۱۳۶۷ با خواندن ترانه ای برای سریال تلویزیونی "میرزا کوچک خان" دوباره از سر گرفت. این ترانه به نام "جنگل" جزو به یادماندنی ترین کارهای اوست که در بخش اول برنامه اجرا شد.

حق نشر عکس Masoud Harati

در این کنسرت که بیشتر کارها به زبان گیلکی بودند، چند کار فارسی-گیلکی و فارسی هم اجرا شدند. ترانه ای به آهنگسازی ناصر مسعودی بر روی شعر "ام هانی" با مطلع "خال به کنج لب یکی، طره مشک‌فام دو، وای به حال مرغ دل، دانه یکی و دام دو" از جمله کارهای اجرا شده به زبان فارسی بود.

آهنگ "داغوله" به آهنگسازی مسعود لاهیجی و شعری از شیون فومنی از دیگر آهنگ های اجرا شده در بخش دوم این برنامه بود.

به گفته ناصر مسعودی، او دو آلبوم در دست کار دارد: یکی به زبان فارسی بر روی اشعار شاعر معاصر، نوذر پرنگ، و دیگری براساس اشعاری از شیون فومنی به گیلکی.

حق نشر عکس Masoud Harati

از ناصر مسعودی چند آلبوم در گذشته منتشر شده اند که یکی از آنها بر روی اشعار شیون فومنی است. آلبوم های "بهشت گیلان"، "حالاچین" و "پرچین" از جمله کارهای منتشر شده اویند.