سیزده، ساخته هومن سیدی برنده جایزه جشنواره فیلم بوسان شد

حق نشر عکس s
Image caption امیر جعفری و ریما رامین فر در نمایی از فیلم سیزده

فیلم سیزده ساخته هومن سیدی، کارگردان ایرانی در نوزدهمین دوره جشنواره فیلم بوسان در کره جنوبی برنده یکی از دو جایزه اصلی شد.

پایان زمستان، ساخته کیم دایه‌وون محصول کره جنوبی دیگر جایزه اصلی این جشنواره را به دست آورد.

هر یک از این فیلم‌ها ۳۰ هزار دلار جایزه نقدی دریافت می‌کنند.

اصغر فرهادی، کارگردان ایرانی و عضو هیئت داوری این جشنواره که به گفته او هدفش "کشف کارگردان‌های جدید" است به خبرگزاری فرانسه گفت که فیلم‌هایی که در این جشنواره دیده نشان می‌دهد که آینده سینمای آسیا راه خوبی در پیش دارد.

او از فیلمسازان آسیایی خواست که به ساخت "فیلم‌های صادقانه ادامه دهند."

سیزده که از فیلم‌های موفق جشنواره فیلم فجر بود، داستان زندگی نوجوانی است که پس از درگیری‌های پدر و مادرش از خانه می‌رود و با گروهی خلافکار آشنا می‌شود.

امیر جعفری، ویشکا آسایش، ریما رامین فر و مهران احمدی از بازیگران این فیلم هستند.

در این دوره همچنین فیلم "در دنیای تو ساعت چند است؟" نخستین فیلم بلند صفی یزدانیان، نویسنده سینمایی جایزه فیپرشی (فدراسیون بین المللی منتقدان) را دریافت کرد.

جشنواره سینمایى بوسان که گفته می‌شود بزرگترین جشنواره سینمایی قاره آسیاست، همواره نگاه مثبتی به سینمای ایران داشته و علاوه بر برنده شدن چند فیلم ایرانی در بخش‌های مختلف، آثار فیلمسازان ایرانی از جمله داریوش مهرجویی در آن مرور شده است.

امسال نیز علاوه بر نمایش فیلم پرزیدنت تازه‌ترین ساخته محسن مخملباف در بخش بزرگان سینماى جهان، سمینار یک روزه اى هم با حضور خود فیلمساز درباره آثار او برگزار شد.

در این دوره از نظر تعداد تماشاگر رکورد جدیدی ثبت شد و در ده روز بیش از ۲۲۶ هزار نفر به دیدن حدود ۳۰۰ فیلم رفتند.