'قریه من' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

این هفته در آپارات فیلم 'قریه من' ساخته مهران زینت‌بخش در آپارات به نمایش در می‌آید.

درباره فیلم

حق نشر عکس aparatvillage
Image caption نمایی از فیلم 'قریه من'

فریدون فروغی، زاده سلسبیل تهران بود . ۶۴ سال پیش در بهمن ماه به دنیا آمد. ۱۳ سال پیش هم در سیزدهم مهرماه از دنیا رفت. خیلی ها گفتند که او دق کرد از بس که آواز نخواند. تک پسر کارمند اداره دخانیات تهران، از ۱۶ سالگی وارد عرصه موسیقی شد و با یک گروه کوچک به اجرای آثار موسیقی سبک "بلوز" پرداخت. بعدها وقتی که ۲۰ ساله بود از طرف خسرو هریتاش کارگردان فیلم آدمک دعوت شد که برای این فیلم ترانه بخواند. همین آغاز راهی شد که او خواننده متفاوت شد و حدود سی ترانه ارزشمند را به دنیای موسیقی و سینمای ایران معرفی کرد. فریدون فروغی با صدای خاص خودش و به خصوص با ترانه هایی مثل قاصدک، سال قحطی و یار دبستانی من از جمله خواننده های نسل ترانه معترض ایران شناخته می شود. فریدون در سال های آخر عمرش، یکی دوبار اجازه پیدا کرد که در جزیره کیش برنامه اجرا کند و برای یک فیلم دیگر هم آواز بخواند. اما همین و نه بیشتر. 'قریه من' تلاش می کند با نگاهی ستایشگر، فریدون فروغی، زندگی و آثارش را از خلال گفت و گو با نزدیکان و دوست‌داران او به مخاطب معرفی کند.

ویژگی فیلم

'قریه من' بیشتر بزرگداشتی است از فریدون فروغی و اطلاعات خیلی تازه‌ای در مورد او، نوع موسیقی اش و شرایطی اجتماعی که منجر به بروز ترانه معترض شد را در اختیار مخاطب قرار نمی‌دهد. فیلم همچنین ساختار و تدوین منسجمی ندارد و به لحاظ تصویری با کمبود هایی مواجه است. فیلمساز در کنار سایر محدودیت هایی که با آنها روبه‌رو بوده، در این فیلم سعی کرده ادای دینی کرده باشد به این خواننده نسل از یاد رفته ایران. همین امکانات کم، او را محدود کرده و باعث شده تا سوالات و ابهامات بسیار نسل‌های جوان‌تر در مورد او و مرگش بدون پاسخ باقی بماند. البته هیچکدام این کمبودها باعث نمی‌شود تا تلاش فیلمساز برای ساختن فیلمی درباره فریدون فروغی تحت شرایط محدود‌کننده را از یاد ببریم. همین تلاش با دست خالی به خودی خود، بسیار ارزشمند است.

درباره کارگردان

Image caption مهران زینت‌بخش، کارگردان

مهران زینت‌بخش متولد تهران و فارغ‌التحصیل رشته سینما است. از سال ۱۳۷۳ ساخت فیلم کوتاه را شروع کرده و مدتی نیز به عکاسی و بازیگری مشغول بوده است. از کارهای کوتاه او می توان به 'گلهای زرد'، 'ستاره خموش' ( در باره حسین سرشار بازیگر وخواننده اپرای مشهور ایران)، فیلم 'خورشید بی فروغ' ( درباره کودکان سرطانی)، فیلم 'برف' (درباره فرهاد مهراد خواننده دیگر فقید پاپ ایران)، فیلم 'من بادم و تو آتش'(که در قونیه ساخته شده) و فیلم' آسمان رنگ خاک و دریا رنگ خون' (درباره یک مجسمه ساز و شاعر زن) اشاره کرد.

نگاه کارگردان

نگاهی نوستالژیک توام با احساس و عشق پاک . از آن کارهائی که انگار می بایست در کارنامه ام اتفاق می افتاد. گاهی اتفاق خودش می افتد و آن ضمیر ناخودآگاه است البته هر کاری معایب و نقصهائی هم دارد و با بدشانسی هائی هم همراه است. مثل این دو کار (که درباره فرهاد و فریدون فروغی کردم)که من حسرت آن را خوردم که ای کاش حضور زنده و فیزیکی این دو نازنین را جلوی دوربین داشتم . در روزهای آخر حیات آنها هم بدلیل بیماری ایشان این امکان میسر نبود. باز فکر می کنم توانستم گوشه ای از زندگی آنها و کارهای آنها را به تصویر بکشم. به نظرم مخاطبان این دو اثر کارهائی ماندگار و پخته و گرم و صمیمی هستند و با تمام وجودم وبا عشق و خون دل ,خلاصه با هزار جور بدبختی و مصیبت این دو اثر را ساختم. فریدون فروغی در سال ۵۰ با 'آدمک' و 'پروانه من' و 'زندون دل' آمد و کارش اوج گرفت و این اواخر می گفت عشق آخرین حرف ما بود. چرا نه؟ ... فردی عاشق ، معترض و خسته که ۲۰ سال سکوت را تحمل کرد ولی دیگرتاب نیاورد و خود را رها کرد و پرواز کرد به سوی ابدیت چونکه نمی خواست فقط زنده باشد می خواست زندگی هم بکند با هنرش و آوازش در مملکت خودش باشد. تدوین "قریه من" کار خودم است. از هیچکدام از کارهایم رضایت کامل ندارم، چرا اگر داشته باشم آخر کار من است ولی آنها را دوست دارم. قصد نقد و یا دفاع ندارم و نمی خواهم از خودم تعریف کنم. هرچه هست را در آثارم گفته ام. اینها نتیجه تجربیات و ذهنیات من در آن سالهاست.

گفتگو با اسفندیار منفردزاده آهنگساز

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

خلاصه فیلم‌های هفته گذشته 'نوایی' و 'سماع راست' ساخته فرید اسماعیل‌پور

Image caption استاد غلام علی پورعطایی در نمایی از فیلم 'نوایی'

نوایی یکی از مقام های موسیقی شناخته شده در ایران، و نوا، یکی از آهنگ‌های موسیقی کنونی و یا پرده‌ای از دوازده پرده موسیقی است. با توجه به اجراهای گوناگونی که از گذشته تا به حال از این اثر توسط هنرمندان مختلف انجام شده، این موسیقی به خوبی برای مردم ایران شناخته شده است. با این حال این تکرارها باعث نشده که این اثر کهنه شود. استاد غلامعلی پورعطایی، یکی از دو تار نوازان برجسته ناحیه خراسان بود، که سالهای سال با سعی بسیار به دنبال پژوهش، جمع‌آوری، دسته‌بندی و شکل دادن این مقام موسیقیایی بوده و همین اعتباری خاص را برای او در پی داشته است. استاد پورعطایی در طول این سال ها، موسیقی تربت جام را با صدای خاص اش و دوتار نوازی اش احیا کرده است.'نوایی' نگاهی‌ دارد به زندگی‌ استاد غلام علی پورعطائی، خواننده مقامی تربت جامی.

Image caption استاد محمد فاروق کیانی‌پور در نمایی از فیلم 'سماع راست'

سماع به تعبیری رقص اندام هاست و به تعبیری وسیله ای برای عروج روحانی. آیین سماع، رقص آیین هاست در منطقه تربت جام. در مستند 'سماع راست' ، فرید اسماعیل‌پور کارگردان این اثربه سراغ محمد فاروق کیانی پور، استاد سماع در منطقه تربت جام رفته است و ریشه ها و آداب این آیین را از زبان او روایت می کند. آقای کیانی پور آخرین بازمانده نسل طلایی رقصنده های آئینی جنوب خراسان است واشرافی کامل نسبت به فنون و فلسفه این حرکات دارد.

نظرات بینندگان درباره فیلم هفته گذشته

بارز

من یک افغانم. نمیدانم چه بنویسم واقعا مرا به یاد خراسان بزرگ انداخت. سالها است که من به این نوع رقصها و سازها آشنا بودم. این حرف زدنها و داستانها به گوشم آشنا بود. مردم افغانستان گویی با این مردم یک تن و دو نفس باشند. گویی پدرها و نیاکانشان یکی است. ای کاش می‌شد که در پهلوی این مرد بزرگ، این خراسانی که با تار وپود ما اجین ،یکی هم از افغانستان دعوت می‌کردید.

منوچهر

عالی بود. روح استاد پورعطایی شاد. گلی به گوشه جمال بی بی سی که بهتر از ما قدر این هنرمندان را میدانند با وجود هزاران وصله ناجوری که 'دلواپسان' ما به آنها میزنند.

راستین

اینها تا هستند همچون کتاب هایی زنده در کنارمان هستند و صد افسوس کسی قدر نمیشناسد ، می روند در دل خاک همچو حافظ و مولوی و خیام و فردوسی .

مهشید

روح استاد پورعطایی شاد. بیایید قدر استاد فاروق کیانی پور را در زمان حیاتش بدانیم.

نبی

با تشکر از پخش این فیلم مستندِ زیبا و نشان دادن موسیقی و رقص آیینی تربت جام.

غلامرضا

پخش این مستند انتخاب خوب و به موقعی بود ،البته من نوایی را بیشتر پسندیدم.

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجا کلیک کنید.

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول زیر از طریق لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی نیز قابل مشاهده است.

برای مشاهده برنامه از طریق لینک پخش زنده تلویزیونی وب سایت بی‌بی‌سی اینجا را کلیک کنید.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: کلیک aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات:کلیک https://www.facebook.com/aparatonbbc

جمعه ۲۱:۰۰ ۲۲:۰۰ ۲۲:۳۰ ۱۷:۳۰
تکرار شنبه ۱۳:۰۰ ۱۴:۰۰ ۱۴:۳۰ ۰۹:۳۰
تکرار یکشنبه ۲۴:۰۰ ۰۱:۰۰ ۰۱:۳۰ ۲۰:۳۰
تکرارسه شنبه ۱۵:۰۰ ۱۶:۰۰ ۱۶:۳۰ ۱۱:۳۰
تکرارچهارشنبه ۲۴:۰۰ . ۰۱:۰۰ ۰۱:۳۰ ۲۰:۳۰
تکرار پنج شنبه ۱۱:۰۰ ۱۲:۰۰ ۱۲:۳۰ ۰۷:۳۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

مطالب مرتبط