نامه رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس به وزیر ارشاد درباره منع اکران ۸ فیلم

حق نشر عکس TASNIM

احمد سالک، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس ایران،‌ گفته است که در نامه‌ای به علی جنتی،‌ وزیر ارشاد، از او خواسته تا از اکران ۸ فیلم سینمایی مغایر با "معیارهای انقلابی" جلوگیری کند.

آقای سالک در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم به طور مشخص از فیلم‌های "قصه‌ها"، "عصبانی نیستم" و "آشغال‌های دوست داشتنی" نام برد و افزود مجلس نمی تواند فیلم‌هایی را که در آنها "به راحتی روابط نامشروع زن و مرد مطرح می‌شود" بپذیرد.

این سه فیلم که زمزمه‌ اکران قریب‌الوقوع آنها طی هفته‌های پیش مطرح بوده، از جمله‌ فیلم‌هایی‌اند که از زمان نمایش در جشنواره فجر سال گذشته، با حواشی بسیاری همراه شده‌اند.

وزارت ارشاد تاکید داشته است که فیلم‌های دارای مجوز به زودی به نمایش عمومی در خواهند آمد.

آقای سالک در مصاحبه اخیر خود ضمن اشاره به اعتراضات سینماگران گفت: "باخبر شدیم که کارگردان‌ها حرکتی را به تحریک برخی از افراد انجام داده‌اند و آن این است که آنها می‌گویند مجلس چه کاره است که در این راه قدم می گذارد چرا که این مسئله یک بحث تخصصی است و مجلس حق ندارد در این موضوعات ورود پیدا کند."

از جمله سینماگرانی که طی روزهای اخیر به دخالت مجلس واکنش نشان داده، فرهاد توحیدی، مدیر عامل خانه سینما، بود.

او تصمیم گیری در زمینه اکران فیلم ها را از حدود اختیارات مجلس خارج دانسته و تاکید کرده بود که " مجلس رأسا نمی تواند بر خلاف قوانین رفتار کرده و فیلمی را توقیف کند."

آقای توحیدی ضمن اشاره به آنکه این اختلاف تنها از طریق تعامل بین وزارت ارشاد و مجلس قابل حل خواهد بود افزود: " اینکه مجلس اسم فیلمی را اعلام کند و بخواهد جلوی نمایش آن به جز راه های رسمی و قانونی گرفته شود ، به گمان من مساله ای خلاف قانون است و برای مجلس ما پسندیده نیست."

آقای سالک در پاسخ به منتقدان دخالت مجلس در زمینه اکران تاکید کرده که "مجلس شورای اسلامی به فرموده امام خمینی در راس امور است" و افزود: " کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نمی‌تواند شاهد گسترش ضد ارزش‌ها به سبک دشمن در جامعه باشد، ما تا هستیم نمی‌گذاریم این اتفاقات و جریانات صورت گیرد ... ما محکم بر اعتقادات خود ایستاده ایم و بر اساس رسالت و شریعتی که داریم عمل می‌کنیم".

نامه به رئیس سازمان سینمایی

پیش تر کیسیون اصل ۹۰ مجلس نیز در نامه ای به رئیس سازمان سینمایی از حجت الله ایوبی خواسته بود جلوی اکران این فیلم‌ها را بگیرد.

در این نامه آمده بود: "با توجه به طرح شکوائیه‌ از طرز کار آن معاونت در خصوص اعطای مجوز اکران به برخی فیلم‌های سینمایی با محتوای فتنه سال ۸۸ مانند "عصبانی نیستم" و "قصه‌ها"، مقتضی است تا زمان رسیدگی به این شکایت از صدور مجوز اکران این فیلم‌ها خودداری ... کنید".

هرچند رئیس سازمان سینمایی با اعلام دریافت این نامه، از رفت و آمدهای مدیران ارشاد به مجلس برای تعامل و حل مسئله خبر داد اما وزیر ارشاد در سخنانی تاکید کرد که علیرغم نامه اعتراضی مجلس فیلم "قصه ها" اثر رخشان بنی‌اعتماد از نظر او " هیچ مشکلی ندارد و اکران هم خواهد شد" و صرفا در مورد فیلم "عصبانی نیستم" باید پیش از اکران اصلاحاتی صورت بگیرد.

خانه سینما هم هفته گذشته طی بیانیه‌ای پشتیبانی خود را از سازمان سینمایی در دعوای اخیر اعلام کرد.

کانون کارگردانان این نهاد صنفی طی نامه ای به "فشارهای روزافزونی" اشاره کرد که بابت اکران چند فیلم سینمایی بر این سازمان وارد می‌شود و خطاب به حجت الله ایوبی نوشت: " ما مصرانه از شما می‌خواهیم تا با اجرای صریح قانون و پایداری بر تصمیماتتان و عدم تمکین در برابر خواسته‌های فراقانونی، فضایی امن و آرام را برای سینماگران این مرز و بوم فراهم سازید".