پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

'شب اغتشاش' منصور

بهزاد بلور- بی‌بی‌سی

منصور، خواننده ایرانی با دو دهه سابقه فعالیت در آمریکا، پس از پخش آخرین آلبومش به نام "نا‌محدود" که شامل هجده آهنگ می شود، تصمیم گرفته است که تا مدت ها آلبومی منتشر نکند، بلکه با روش دیگری به مخاطبانش نزدیک شود.

او اخیرا ترانه و موزیک ویدیوی شب اغتشاش را منتشر کرده و این ترانه را سرآغاز راه تازه اش خوانده است.

منصور پس از مهاجرت به لس آنجلس با آهنگسازان و ترانه سرایان باسابقه ایرانی شروع کار خود را رقم زد.

او دوران مختلفی را در انتخاب شعر و آهنگ گذراند . آلبومهای دهه هفتاد شمسی او سنگین تر و تاثیر گرفته از حس مهاجرت تازه او بود.

با جا افتادن در دنیای موسیقی و کاستن از شاخ و برگهای اضافی (شغلها و تجارتهای پراکنده اش)، در دهه هشتاد با وارد شدن شاعران داخل ایران به صحنه موسیقی مهاجر ایرانی کارهای منصور هم سوی جدیدی گرفت.

کارهای منصور تاثیر گرفته از تمرکزش روی کنسرتهای رونق گرفته اطراف ایران شاد و مردمی تر شد و اکنون در دهه ۹۰ که به نوعی دوران انتقالی است منصور روشهای مختلفی را آزمایش می کند.

منصور ذهن پویا و خلاقی دارد که دائما در تکاپوست و آرام نمی نشیند.

در فرصتهایی که با او در لس آنجلس ملاقات می کنم با کارهای جدیدی که هیچوقت بیرون نیامده و پر از ریتمها و تنظیمهای آزمایشی است بمباران می شوم.

او دائما در جستجوی حرف و نگاه تازه به موسیقی پاپ یا همان موسیقی روز است.

وقتی با هم به ملاقات آهنگسازان شهر می رویم متوجه می شوم که چقدر کارهای جدید به او پیشنهاد می کنند. این کارها پر از حرفهای تازه است ولی بعد از گذراندن سدهای مختلف زمانی و مکانی و تجاری در نهایت آنی می شود که در ویدیوهایش می بینیم.

منصور می‌گوید:

"در هر دوره ای مخاطبانم نیازهای خاص روحی رو داشتن که من سعی کردم براشون بازگو کنم یا التیامشون بدم. یک دوره آهنگهای سنگین رو ایجاب می کرد و یک دوره آهنگهای شاد و حالا وارد مرحله امتحانی شدم. نه تنها من بلکه موسیقی ایرانی در غربت وارد این مرحله شده تا خود جدیدش رو دریابه. من امروز چیزهای مختلفی رو باید درنظر بگیرم و انعکاس بدم که گویای مردی باشه که وارد چهل سالگی شده و همسر و سه فرزند داره. دوستانش و نوع زندگیش عوض شده. بنابراین نگاهش به عشق و عاشقی و روابط عوض شده. در این سالها نسلها و سلیقه های مختلفی رو با خودم همراه کردم که الان باید کارهایی رو براشون بیرون بدم که از من انتظار میره."

در این راستا ویدیو و آهنگ شب اغتشاش منصور (کارگردان سیروس کِردونی) بیرون آمده که از نگاه مثبت متفاوت با کارهای اخیر اوست.

حق نشر عکس

این ویدیو با تک صحنه های منصور که پیانو می زند (ساز اصلی منصور که با آن آهنگسازی می کند) زینت شده و خالی از صحنه های بی ربطی است که جزو ناگسستنی بسیاری از موزیک ویدیوهای ایرانی شده است.

با اینکه شعر مجید صالحی در یکی دو جا قافیه اش تنگ می شود ولی در کل یادآور ترانه های آلبومهای اول منصور است. بازگشت یا بازآفرینی ای که مدتها بود نیازش در بین طرفداران قدیمی ترش احساس میشد.

آهنگ از مرتضی لطفی است و حس تنظیم و سازبندی مجید خیرخواهی این تصور را می دهد که کار برای اجرای زنده طراحی و ضبط شده است.؛ چیزی که این روزها هدف اصلی و ناگزیر خواننده های خارج از ایران است.

این ویدیو هنوز از کششهای عاشقانه دختر و پسری حرف می زند که در ویدیوهای قبلی هم دیده می شد؛ تنها این بار به خاطر موضوع آهنگ کسی نمی رقصد، چیزی که با بیرون آمدن ویدیوهای متنوع داستانی ایرانی در سالهای اخیر و همینطور محدودیت حضور دختران در ویدیوی خواننده های داخلی به یک دلیل و در خارج از کشور به دلیلی دیگر، بتدریج از مد افتاده است و چشم بیننده به نبودش دارد عادت می کند.

این بارهم در ویدیوی شب اغتشاش، اتومبیل آخرین سیستم (کُروِت ۲۰۱۴) و رانندگی در کوه های هالیوود دیده می شود ولی بی همراه و تنها.

اینکه این اتومبیل را در ویدیوهای بعدی مثل موزیک ویدیوی "میخوام باهات برقصم" در گوشه ای پارک خواهد کرد و کم کم از رانندگی صرف نظر می کند چیزی است که باید صبر کرد و دید.

منصور خود در این مورد می‌گوید:

"این موزیک ویدیو داستان کسیه که واسط خارج کردن آدمها از ایرانه و در یکی از این قرار مدارها عاشق دختری می شه که قراره کمکش کنه و در نهایت هم موجباتش رو فراهم می کنه و در پایان در یک فرودگاه نامشخص بهش می رسه و می بینه که عشق دو طرفه است. این سومین کار من با سیروس هست و در دو جای مختلف هم فیلمبرداری شده. برای من این داستان عشقی ویدیوهای قبلیم نیست بلکه به امروز خود من شبیه تره. می تونه داستان مشابه عشقی خیلی ها در شب عروسی شون باشه یا شادی پیوستن دو نفر به هم، بعد از مدتها دوری."

منصور: هنرپیشه هالیوود!

منصور تجربه بازیگری نیز دارد.

او در سالهای اول خوانندگیش در فیلم America So Beautifull "آمریکای زیبا" ساخته کارگردان مقیم فرانسه بابک شُکریان بازی کرد.

این فیلم منعکس کننده تغییر شکل زندگی روزمره جوانان ایرانی مهاجر آمریکا و تغییر برخورد آمریکایی ها در نتیجه انقلاب و گروگان گیری آن سالها بود.

به گفته کوجی که از پیشکسوتان موزیک ویدیوهای پاپ ایرانی در لس آنجلس است منصور قابلیت بازیگری زیادی دارد و می تواند نقشهای مختلفی را بازی کند.

نقش یک عاشق، یاغی یا یک قربانی.

حق نشر عکس

منصور در قلب تولید تصویر و فیلم دنیا است . صنعت سینمای هالیوود در شهر خودش لس آنجلس است و بسیاری از استودیوهای صحنه سازی و یا مکانهای مناسب برای فیلمبرداری در محله نزدیک به او، هالیوود قرار دارد (‌صنعت هالیوود اسمش را از منطقه بزرگی از لس انجلس عاریه گرفته است که شرکتهای سینمایی در آن سالهای نخستین کار دفترها و شرکتهایشان را در کوچه هایش تاسیس کردند)‌.

منصور بارها خواسته که ویدیوهایش رویایی یا داستانی باشد. گاهی نزدیک به واقعیت و گاه دور از آن که کیفیت آنها با حال و روز اقتصاد صعنت موسیقی خارج از ایران که منصور هم یکی از وابستگان به آن است، در نوسان بوده است. مانند ویدیوی "میخوامت" که غرب وحشی را تجسم کرده و شاید بخاطر محدودیت بودجه تا حدی جنبه طنز پیدا کرده، و یا گاه با بودجه بالاتر بصورت ویدیوی "فراری" یا "آزادی" خودی نشان داده. در ویدیو شب اغتشاش همان منصور را که روایت داستانی را می طلبد می بینیم ولی ملایمتر.

منصور می‌گوید:

"مخاطب امروزی بسیار تنوع طلب شده و حوصله اش زود سر میره. ما در دنیایی هستیم که هم بافت سیاسی اش در حال تغییر و پر از وقایع غافلگیرانه است و هم پر از فجایعیه که بهش عادت نداشتیم. دنیای امروز ما اشباع شده از خبر و اتفاق و دسترسی به این دنیا شخصی تر و فراگیرتر شده. برای دیدن یک خبر یا ویدیو هم تلفن هست هم اینترنت هم تلویزیون هم رادیو.

اگر نگاه کنید می بینید که بازار موسیقی لس آنجلس وارد یک مرحله آزمایشی شده تا دوباره خودش و پیدا کنه و خودی نشون بده.

من برای این بازار جدید باید خودم رو باز آفرینی کنم".

نیازهای جامعه ایرانی و جهانی همانطور که منصور هم می‌گوید هر سال تغییر می کند. گاهی ناشناخته ترین خواننده ها از داخل ایران گل می کنند و طیف بزرگی از جوانان دنباله رویشان می شوند و گاهی موج موسیقی پاپ خارج از کشور شبکه های اجتماعی را فرا می گیرد و گاهی موسیقی زیرزمینی. گاهی موسیقی شاد و بی معنا و گاهی موسیقی پرمحتوی. موسیقی تولیدی داخل ایران طرفدران و خریداران خود را پیدا کرده و با موسیقی خارج از کشور رقابت سرسختانه ای دارد.

شاید کار درست را منصور می کند که تصمیم دارد از هر کشور ترانه ای بخواند.

بازار داغ بی درآمد!

بازار موسیقی ایرانی در این پنج سال گذشته تغییرات بسیاری داشته است.

اکنون یک شرکت نشر موسیقی در تولید ویدیو تک تازی می کند یا گهگاهی تب یکی از شبکه های جدیدش عود می کند، بازار کنسرت را تصاحب میکند و برای موزیک ویدیوها سرمایه گزاری می کند. بازاری که شرکتهای تجاری نوشابه و کالا و مسکن واردش شده اند و چهره های هنری را به عاریه می گیرند.

در این راستا مراکز جدیدی هم شکوفا شده اند؛ شبکه های اجتماعی و اینترنتی پخش موسیقی مانند "رادیو جوان" که موزیک ویدیو جدید منصور را تولید کرده است.

منصور زمانی کار خود را شروع کرد که هنوز شرکتها با خواننده ها بر سر آلبومشان قرار داد می بستند، و آهنگها را می خردیدند و حتی هزینه تولید چند ویدیو را می دادند.

در این دهه جدید راه تولید و چرخش درآمد موسیقی دگرگون شده، و شرکتها هر سال کمتر از سال قبل از فروش آهنگها سود میکنند و کسانی مثل منصور می خواهند با این بازار کنار بیایند.

منصور از تصمیم جدیدش می‌گوید:

"من تصمیم گرفتم که هر ماه یک کار جدید بیرون بدم . لزوما هم تمرکزم رو روی ویدیوها نمی ذارم و سعی خواهم کرد با گروه های تولید موسیقی ای که انتخاب کردم همزمان چند آهنگ کار کنم. این کارها بیشتر ملودی های خودم هست و هنرمندان متخصصی رو دستچین کردم که میتونن در این راه من رو همراهی کنن و کیفیت کارم رو بالا نگه دارن. می تونم کارهای مختلفی رو برای برای نیازهای مختلف طرفدارانم بیرون بدم. در طول این یکسال آینده، هم کارهای احساسی و هم شاد و هم رقصی رو از من خواهند شنید."

منصور پر کار است و در این زمینه کارنامه بلندبالایی دارد. او در یک سال دو آلبوم "زندگی" و "فقط به خاطر تو" را بیرون داد.

او بارها خود را باز آفرینی کرده و خود را با روزگار نو وفق داده. حتی در حوزه های متفاوتی گام برداشته، چه در سبک موسیقی چه در ظاهر.

او در این بازآفرینی ها حتی حاشیه روی های آزمایشی هم داشته. آن هم به واسطه سابقه خانوادگی در تجارت عطر، که عطر (Mansour Essential) را تولید کرد و با همین اسم مارک لباس خود را راه انداخت. بنابراین اگر فکری به سرش بزند حتما به آن عمل میکند و تا آخر شکست یا پیروزیش از پا نمی ایستد.

اینبار هم سودای فعالتر شدن در کار موسیقی را در سر می پروراند و راهش را هم پیدا کرده است:

"تنها روشی که می شه هر ماه کار بیرون داد اینه که با گروه های مختلف روی آهنگهای متفاوتی کار کنی. وقتی فقط با یک گروه تنظیم کننده و موزیسین و شاعر کار کنی قاعدتا کار بیشتر طول می کشه ولی این تنوع کمک می کنه که همزمان چندین ترانه کار کنی و دونه دونه در طول سال پخششون کنی. و به این خاطر هست که می تونم اعلام کنم که من پر کارتر خواهم شد و به این حرف هم عمل خواهم کرد".

گفتگوی بهزاد بلور با منصور در برنامه چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی پخش شده است.

برای دریافت برنامه‌های رادیویی به صفحه رادیو مراجعه کنید.