حضور پررنگ سینماگران ایرانی در جوایز سینمایی آسیا-اقیانوسیه

حق نشر عکس 1
Image caption باران کوثری و نوید محمدزاده در 'عصبانی نیستم'

فهرست نامزدهای هشتمین دوره جوایز سینمایی آسیا-اقیانوسیه اعلام شد که در آن نام تعدادی از سینماگرها و فیلم‌های ایرانی دیده می‌شود.

شورای انتخاب این دوره از میان ۳۶ فیلم از ۲۱ کشور، نامزدهای بخش‌های مختلف را معرفی کرده است.

در بخش بهترین فیلم بلند، عصبانی نیستم به کارگردانی رضا درمیشیان به عنوان یکی از نامزدها انتخاب شده است.

نوید محمدزاده، بازیگر این فیلم نیز برای جایزه بهترین بازیگر مرد نامزد شده است.

دومین ساخته درمیشیان که طی جشنواره فجر از طرف برخی افراد و رسانه‌های اصولگرا به عنوان "حامی فتنه"به شدت مورد حمله قرار گرفته بود، پس از کشمکش‌های بسیار در نهایت با "مصلحت‌اندیشی" برگزارکنندگان جشنواره، علیرغم آنکه در پنج رشته کاندیدای دریافت سیمرغ شده بود وادار به انصراف از بخش مسابقه شد.

عصبانی نیستم در بخش بهترین فیلم رقبایی چون لویاتان ( برنده جایزه اصلی جشنواره فیلم لندن) و خواب زمستانی ( برنده نخل طلای کن) را پیش رو دارد.

حق نشر عکس bfi
Image caption قصه ها به کارگردانی رخشان بنی اعتماد

در بخش بهترین کارگردانی، رخشان بنی اعتماد برای فیلم قصه‌ها (برنده بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم ونیز) نامزد شده است.

قصه‌ها در سال ۹۰ ساخته شد؛ در این فیلم کارگردان به سراغ شخصیت‌های آشنای فیلم‌های قبلی خود مانند روسری آبی، زیر پوست شهر، گیلانه و خون بازی می‌رود و به بهانه نمایش برشی از زندگی آنها، تغییرات اجتماعی، سیاسی و فرهنگی رخ داده در جامعه طی دهه‌های اخیر را به تصویر می‌کشد و نقد می‌کند.

نیما جاویدی نیز برای فیلم ملبورن نامزد جایزه بهترین فیلمنامه شده است. در این فیلم که خود او کارگردانی کرده، نگار جواهریان، پیمان معادی و مانی حقیقی بازی می‌کنند.

در بخش بهترین بازیگر زن هم مریلا زارعی برای فیلم شیار ۱۴۳ نامزد شده است.

هزار و یک سیب، عنوان فیلم مستندی محصول کردستان عراق است که در بخش بهترین مستند بلند نامزد است.

طاها کریمی فیلمساز ایرانی این فیلم، سال گذشته در سانحه‌ رانندگی در سلیمانیه عراق درگذشت.

ریاست هیئت داوران این دوره را اصغر فرهادی کارگردان ایرانی برعهده دارد. جوایز برندگان امسال در روزهای پایانی سال میلادی جاری در شهر بریزبن استرالیا اهدا خواهد شد.

جوایز سینمایی آسیا-اقیانوسیه به عنوان یکی از مهمترین رویدادهای سینمایی در استرالیا در هشت سال گذشته، نقش مهمی در معرفی سینمای ایران در این کشور داشته است.

تهمینه میلانی، جعفر پناهی، کیومرث پوراحمد، رخشان بنی‌اعتماد، محمد علی طالبی، اصغر فرهادی و بهمن قبادی از جمله سینماگران ایرانی بوده‌اند که در دوره‌های پیشین جوایزی از این جشنواره به دست آورده‌اند.