مشاور رئیس‌جمهور لهستان: اقدام برای دستگیری پولانسکی جهالت محض است

حق نشر عکس AFP
Image caption رومن پولانسکی در دهه ۱۹۶۰ میهن خود را ترک کرد

یکی از مشاوران رئیس جمهور لهستان پیگیری آمریکا برای بازداشت رومن پولانسکی در مراسم افتتاح موزه یهودیان در ورشو را "جهالت محض" خواند.

پولانسکی، فیلمساز متولد لهستان از سال ۱۹۷۷ به اتهام داشتن رابطه جنسی با دختری ۱۳ ساله از سوی پلیس آمریکا تحت تعقیب است.

پولانسکی در همان زمان، پس از دریافت احضاریه و پیش از برگزاری دادگاه، از آمریکا به اروپا گریخت.

هفته گذشته زمانی که پولانسکی برای حضور در گشایش موزه در ورشو حضور داشت، مقام‌های آمریکایی با مقام‌های لهستانی برای دستگیر کردن او تماس گرفتند.

این کارگردان ۸۱ ساله توسط دادستانی شهر کراکوف بازجویی شد، اما بازداشت نشد.

توماژ نالژ، مشاور رئیس جمهور لهستان گفته است که پیگیری برای دستگیری "فرزند هولوکاست" در مراسم افتتاح موزه یهودیان که قرار است قرن‌ها آرامش یهودیان در لهستان پیش از هولوکاست را بازتاب دهد، عملی نامناسب است.

او گفت که از نگاه تاریخ لهستان این اقدام "جهالت محض" است.

مقام‌های آمریکایی هنوز واکنشی به گفته او نشان نداده‌اند.

پولانسکی مادرش را در هولوکاست از دست داد و خودش به کمک مدارک جعلی که او را غیر یهودی نشان می‌داد، جان به‌در برد.

رومن پولانسکی، که در مدرسه عالی سینمایی لهستان درس خوانده بود و نخستین فیلمش را آنجا ساخته بود، در دهه ۱۹۶۰ میهن خود را ترک کرد و در فرانسه و سپس هالیوود به فیلم‌سازی پرداخت. اما در سال‌های اخیر بارها به لهستان سفر کرده است.

دادستان عمومی لهستان در سال ۲۰۱۰ اعلام کرد که به دلیل آنکه از زمان وقوع جرم مدت زیادی گذشته است، لهستان نمی‌تواند پولانسکی را به آمریکا بازگرداند.

او در سال ۲۰۰۹ نیز پس از سفر به شهر زوریخ سوئیس برای دریافت جایزه‌اش در یک جشنواره فیلم بازداشت شد، ولی قرار استرداد او رد شد و پولانسکی سرانجام اجازه یافت که به فرانسه بازگردد.

۳۷ سال پیش

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption هفته گذشته پولانسکی برای حضور در مراسم گشایش موزه یهودیان در ورشو حضور داشت

مقامات قضایی آمریکا رومن پولانسکی را متهم می‌کنند که در سال ۱۹۷۷ در جریان یک مهمانی شبانه در ویلای جک نیکلسون، هنرپیشه نامی هالیوود، از دختری ۱۳ ساله به نام سامانتا گایمر سوءاستفاده جنسی کرده است. این امر طبق قوانین ایالت کالیفرنیا "تجاوز به فرد زیر سن قانونی" به شمار می‌آید.

رومن پولانسکی در ۱۵ آوریل ۱۹۷۷ با شکایت والدین خانم گایمر دستگیر شد. او در دادگاه به جرم خود اقرار کرد و به سه ماه زندان محکوم شد. اما پس از ۴۲ روز با سپردن وثیقه آزاد شد و سپس بدون اجازه مقامات قضایی در ۳۱ ژانویه ۱۹۷۸ به فرانسه پرواز کرد.

پولانسکی در اروپا به ساختن فیلم ادامه داد و برای کارگردانی فیلم‌های خود به کشورهای گوناگون سفر می‌کرد، اما در طول نزدیک به چهار دهه هرگز به آمریکا قدم نگذاشت.

سال گذشته سامانتا گایمر داستان زندگی خود را در کتابی با عنوان "آن دختر: زندگی در سایه رومن پولانسکی" منتشر کرد و به شرح ماجرا پرداخت.

رومن پولانسکی که یکی از مطرح‌ترین سینماگران زنده جهان است، آثاری چون چاقو در آب، بچه رزمری، چاینا تاون و پیانیست را در کارنامه هنری خود دارد.

او در سال ۲۰۰۳ برای کارگردانی فیلم پیانیست برنده جایزه اسکار شد، اما از آنجا که نمی‌توانست وارد آمریکا وارد، نتوانست جایزه اسکار خود را شخصا دریافت کند.