فریدون آو و شقایق‌ عربی؛ ریشه‌هایی که بی‌ریشگی را نمایش می‌دهند

حق نشر عکس a

نقاشی هایی از فریدون آو و چیدمان هایی از شقایق عربی با عنوان "ریشه ها" در نمایشگاه مشترکی در گالری توتال آرت دوبی برگزار شده است.

کارهای فریدون آو بر روی کاغذ و بوم با مداد و جوهر خلق شده اند و شقایق عربی در چیدمان هایش از ریشه های درختان و گیاهانی که از خاک بیرون زده اند، استفاده کرده است.

نقاشی های دو بعدی فریدون آو در کنار حجم های سه بعدی شقایق عربی برای القای مفهومی واحد، شکل هایی طبیعی را پدید آورده اند و مکمل هم شده اند.

حق نشر عکس a

شقایق عربی درباره این نمایشگاه می گوید که نمایشگاه ریشه ها حاصل دو نگاه مختلف، هم در ایده و هم در اجرا به یک موضوع مشترک است.

خانم عربی می گوید که ریشه های زمستانی آقای آو بیانی از انرژی ذخیره شده در زمین در طول زمستان است، درست مثل مادری که آماده است تا فرزندش را به دنیا بیاورد. این کارها نشان دهنده چرخه ای طبیعی است.

او در باره کارهای خودش هم می گوید: "من به طور غریزی چیزهایی را در اطرافم جمع می کنم . این بار هم شروع کردم به جمع کردن ریشه ها."

حق نشر عکس a

شقایق عربی ریشه هایی را به کار می یرد که از زمین کنده شده و در واقع دیگر در جای اصلی خود نیستند. به این ترتیب او با این فرم نوعی از بی ریشه شدن را با خود ریشه ها نشان می دهد.

حق نشر عکس a

اما امیدوار است که این ریشه های ریشه کن شده، دوباره جان بگیرند و ریشه بدوانند. این ریشه های کنده شده، نشانی از همه دارای های ما و هویت ما هستند که در حال از دست رفتنند اما امید به نگه داشتن آنها هنوز با آدمی است.

خودش در این باره می گوید: "بعضی از این ریشه ها نخل هایی کوچکی بودند که زنده بودند و من در کارم خاک را کنار آنها گذاشتم. به آنها اسپری می زنم تا بعد بتونم دوباره آنها را بکارم و حفظشان کنم."

فریدون آو متولد ۱۳۲۴ در تهران و فارغ التحصیل رشته ی هنرهای کاربردی برای تئاتر از دانشگاه آریزونا و زیباشناسی فیلم از دانشگاه نیویورک است.

او پس از اتمام تحصیلاتش در دهه چهل به ایران باز می گردد و به عنوان طراح ومدیرهنری با انجمن فرهنگی ایرا ن و آمریکا، کارگاه نمایش، جشن هنر شیراز و رادیو و تلویزیون ملی ایران کار می کند.

فریدون آو در سالهای گذشته بیشتر به نقاشی عکاسی و مجسمه سازی رو آورده وتعدادی از آثار در موزه های معتبر دنیا چونن موزه بریتانیا، موزوه هنرهای معاصر تهران، موزه متروپلیتن نیویورک و موزه ژرژپمپیدو پاریس نگه داری می شود.

حق نشر عکس a

شقایق عربی متولد سال ۱۳۵۳ در تهران نقاشی را از آیدین آغداشلو آموخته است و در چند سال گذشته بیشتر به کارهای سه بعدی و چیدمان روی آورده است.

مطالب مرتبط