'ساز مخالف' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

این هفته در برنامه آپارات فیلم 'ساز مخالف' ساخته مجتبی میرتهماسب به نمایش در می‌آید.

درباره فیلم

حق نشر عکس aparatoffbeat
Image caption نمایی از فیلم 'ساز مخالف'

موسیقی درایران پس از انقلاب، با محدودیت‌های گسترده‌ای روبه‌رو بوده، به زیر زمین ها رفته و پنهان شده، محرومیت و زندان کشیده، اما به تدریج راه خودش را از طریق اینترنت باز کرده و به خانه ها رفته است. در آن زمان به نظر می‌رسید که محدودیت‌ها کمتر شده و امکان فعالیت علنی برای گروه های موسیقی ممکن است وجود داشته باشد. از همین رو بسیاری از گروه های فعال در موسیقی زیرزمینی، مثل گروه های راک، به دنبال گرفتن مجوز برای برگزاری کنسرت و یا انتشار آلبوم های‌شان رفتند و تلاش کردند کارشان به دست علاقه‌مندان برسد. این فیلم تصویری است از فعالیت های آن دوره.

ویژگی فیلم

'ساز مخالف' مستندی است که در آن فیلمساز تمرکزش را در به تصویر کشیدن فضای اجتماعی و شرایطی که بر بخشی از موسیقی ایران اعمال می شود، گذاشته است. مسیر فیلم به این ترتیب تابع حوادث می‌شود و اهمیت این فیلم هم به عنوان یک سند تاریخی از یک دوره در همین است. ساخت فیلم 'ساز مخالف' را مجتبی میرتهماسب از اواخر دهه هفتاد شروع کرده و در سال ۱۳۸۳ به پایان رسانده است. در مراحل ساخت و تحقیق این فیلم با بیش از بیست گروه موسیقی زیر‌زمینی در ایران گفتگو شده است.

درباره کارگردان

حق نشر عکس aparatmirtahmasb
Image caption مجتبی میرتهماسب، کارگردان

مجتبی میرتهماسب مستندساز شناخته شده ایرانی، متولد ۱۳۵۰ در کرمان و دانش آموخته دانشگاه هنر تهران است. او از سال ۱۳۶۹ وارد حرفه فیلمسازی شد و علاوه بر ساخت فیلم‌های مستند با موضوعات اجتماعی، در این مدت به عنوان صدابردار، دستیار کارگردان و برنامه‌ریز ، تهیه کننده، نویسنده و کارگردان در این حرفه مشغول به کار بوده است. او علاوه بر ساخت فیلم مستند، چندین ویدئو کلیپ نیز کارگردانی کرده و فیلمهای مستندی درباره هنر برای شبکه دوم تلویزیون ایران ساخته است. بخشی از فیلم های او در مقام تهیه کننده و کارگردان عبارتند از: 'خانه استاد مطهری'، 'پا بر روی توپ'، 'سوگ سیاوش'، 'بانوی گل سرخ'، ' رودخانه هنوز ماهی دارد'، 'صدای دوم' و 'ساز مخالف'. او به همراه جعفر پناهی فیلم بلند 'این یک فیلم نیست' را تهیه کرده است. آخرین اثر مجتبی میرتهماسب در مقام کارگردان 'شش قرن و شش سال' نام دارد که به تازگی به نمایش عمومی درآمده است.

نگاه کارگردان

سال‌ها تلاش می‌کردم موضوعی را مرتبط با موسیقی ایران پیدا کنم تا بتوانم بر اساس آن فیلم مستندی بسازم. از ابتدا تصمیم نداشتم فیلمی بسازم که مثلاً قرار باشد به ریشه‌های علمی-هنری و یا تاریخیِ موسیقی در ایران بپردازد٬ بلکه مایل بودم به فضای اجتماعی و محیطی آن پرداخته شود. دوستان موزیسین زیادی هم دارم که همیشه از آن‌ها در این رابطه پرس‌وجو می‌کردم. اوایل دهه هشتاد از طرف دوستان موزیسین موضوع دیگری به من پیشنهاد شد و آن مسابقه‌ی گروه‌های موسیقی زیرزمینی ایران بود که توسط یک گروه ده نفره از فعالان موسیقی در حال برنامه‌ریزی و برگزاری بود و قرار بود که این مسابقه در فضای مجازی اینترنت برگزار شود. پس از چند جلسه حضور در بین آن‌ها٬ اعتماد آن گروه را برای ساخت فیلمی دیگر بر اساس آن موضوع را هم جلب کردم . از زمستان ۱۳۷۹ تا آخر سال ۱۳۸۱ به تصویربرداری وتحقیقِ همزمان گذشت. چون من کاملاً تابع مسیری بودم که سوژه‌ها انتخاب کرده بودند. مثلاً مسابقه‌ گروه‌های زیرزمینی تقریباً یک سال طول کشید و من در کنار آنان و بدون هیچ دخالتی در روند زمانی آنان کار می‌کردم. این فیلم تصویری از اتفاقات حوزه موسیقی در آن دوره است و دوستان بسیاری که در حوزه موسیقی دارم به من گفته‌اند که فضا در این سال‌ها غم انگیزتر شده است.

خلاصه فیلمهای هفته گذشته 'گزارش خرابکاری' و 'آرش' ساخته سیاوش رزمند

حق نشر عکس aparatsabotage
Image caption نمایی از فیلم 'گزارش خرابکاری'

'گزارش خرابکاری' فیلمی مستند درباره گروه های موسیقی راک در ایران در بعد از انقلاب اسلامی است. کارگردان در این فیلم چند تا از این گروه های جوان را در یک گاه شمار یک هفته‌ای، به تصویر کشیده است. در این فیلم دوست‌داران این نوع موسیقی در ایران از شرایط کارشان می‌گویند .

حق نشر عکس aparatarash
Image caption نمایی از فیلم 'آرش'

در فیلم کوتاه 'آرش' سیاوش رزمند به سراغ آرش پسر سیما بینا خواننده شناخته شده موسیقی محلی ایران رفته است. در این فیلم کوتاه کارگردان ما را با موسیقی و شخصیت آرش میتویی گیتاریست، آهنگساز و صدابردار ایرانی آشنا می کند.

خلاصه‌ای از نظرات بینندگان درباره فیلم‌های هفته گذشته

بهمن

با توجه به زمان ساخت و سن کارگردانش فیلم خوبی بود و می‌توانست با بیننده ارتباط برقرار کند.

آیدین

با اینکه موضوع فیلم خیلی‌ جالب بود و پتانسیل زیادی برای کار کردن داشت، ولی این دو فیلم خیلی‌ خسته کننده و تکراری بودند و اصلا چیز جدیدی برای گفتن نداشتند.

امیر

چرا فیلم‌های مستند این برنامه تا این حد قدیمی است. این فیلم اوضاع موسیقی راک حدود یک دهه قبل را داشت بررسی می‌کرد، آن هم با روش و یک کارگردانی بی‌محتوا و افتضاح. تازه در همان دوره هم با افراد و گروه های سرشناس‌تر که کار بهتری هم برای ارایه داشتند، صحبت نکرده بود.. گویا یک فیلم با چند نفر از دوستانش که موسیقی کار کرده بودند، ساخته بود. به نظر من فیلم هایی که اوضاع چندین سال قبل را روایت می‌کنند نمایششان خوب است به شرطی که گفته شود این فیلم قدیمی است و شرایط مربوط به آن دوره است و به شرایط حاضر هم اشاره شود. به نظر من کسی که از موسیقی راک فارسی(چه به زبان فارسی، چه بی کلام، چه به هر زبانی) اطلاعی نداشت با شنیدن این موسیقی ها اصلا به سراغش هم نمی‌رود. این هم به علت قدیمی بودن فیلم و ضعف موسیقی آن دوران است.

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجا کلیک کنید.

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول زیر از طریق لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی نیز قابل مشاهده است.

برای مشاهده برنامه از طریق لینک پخش زنده تلویزیونی وب سایت بی‌بی‌سی اینجا را کلیک کنید.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: کلیک aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات:کلیک https://www.facebook.com/aparatonbbc

جمعه ۲۱:۰۰ ۲۲:۰۰ ۲۲:۳۰ ۱۷:۳۰
تکرار شنبه ۱۳:۰۰ ۱۴:۰۰ ۱۴:۳۰ ۰۹:۳۰
تکرار یکشنبه ۲۴:۰۰ ۰۱:۰۰ ۰۱:۳۰ ۲۰:۳۰
تکرارسه شنبه ۱۵:۰۰ ۱۶:۰۰ ۱۶:۳۰ ۱۱:۳۰
تکرارچهارشنبه ۲۴:۰۰ . ۰۱:۰۰ ۰۱:۳۰ ۲۰:۳۰
تکرار پنج شنبه ۱۱:۰۰ ۱۲:۰۰ ۱۲:۳۰ ۰۷:۳۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

مطالب مرتبط