آلبوم عکس:‌ فیلم‌های مایک نیکولز

نگاهی به آثار مایک نیکولز، کارگردان آمریکایی، که در ۸۳ سالگی درگذشت. او کارگردان فیلم هایی از جمله چه کسی از ویرجینیا می ترسد؟، فارغ التحصیل و نزدیکتر بود. مایک نیکولز همچنین تهیه کنندگی فیلم "بازمانده روز" را که بر اساس رمانی از کازووو ایشی گورو ساخته شده، نیز بر عهده داشت.

حق نشر عکس BBC World Service

مایک نیکولز در ۳۵ سالگی نخستین فیلم هالیوودی خود را کارگردانی کرد. اقتباسی از نمایشنامه "چه کسی از ویرجینیا ولف می ترسد؟‌" نوشته ادوارد آلبی. با بازی الیزابت تیلور و ریچارد برتون. الیزابت تیلور برای بازی در این فیلم برنده اسکار بهترین بازیگر زن شد.

حق نشر عکس BBC World Service

نیکولز با فیلم دومش "فارغ التحصیل" (The Graduate) نامی پرآوازه شد. در این فیلم داستین هافمن و ان بنکرافت بازی می کردند. این فیلم اولین و اسکار کارگردانی عمر او را برایش به ارمغان آورد. صحنه اغوای بن برادک جوان توسط خانم رابینسون از به یادماندنی ترین لحظه های سینمایی در سال های دهه ۱۹۶۰ است.

حق نشر عکس BBC World Service

علیرغم موفقیت اولیه مایک نیکولز در صنعت فیلم، او تا "سیلک وود" در دهه ۸۰ فیلم پرمخاطبی نساخت. ولی "سیلک وود" نامزدی اسکار برای مریل استریپ و مایک نیکولز را به دنبال داشت. او سپس با فیلم کمدی دیگری با عنوان "دختر شاغل" برای چهارمین بار نامزد اسکار بهترین کارگردانی شد.

حق نشر عکس BBC World Service

مایک نیکولز فیلم کمدی "قفس پرنده" را با بازی رابین ویلیامز و ناتان لین (در نقش یک زوج همجنسگرا که وانمود می کنند همجنسگرا نیستند) در سال ۱۹۹۶ ساخت. الین می، همکار پیشین مایک نیکولز در برنامه های کمدی دو نفره، فیلمنامه این فیلم را نوشته بود.

حق نشر عکس BBC World Service

" فرشتگان در آمریکا" به عنوان یکی از بزرگ ترین و موفقیت ترین اقتباس های تلویزیونی از تئاتر توصیف شده است. این سریال کوتاه تلویزیونی که اقتباسی است از نمایشنامه تونی کوشنر، درباره بحران ایدز در سال های ۱۹۸۰ در نیویورک است.

حق نشر عکس BBC World Service

ناتالی پورتمن، بازیگر فیلم نزدیکتر (Closer) می گوید: "او چشم و گوش و دلش دنبال حقیقت است." مایک نیکولز در تئاتر "مرغ دریایی" نیز از ناتالی پورتمن بازی گرفته بود. فیلم "نزدیکتر" محصول ۲۰۰۴ درباره دو زوج است که زندگی هایشان با هم گره می خورد. پاتریک ماربر، نویسنده بریتانیایی، فیلمنامه اش را نوشت و فیلم در لندن فیلمبرداری شد.