فروش نقاشی منسوب به هیتلر در آلمان

حق نشر عکس EPA
Image caption این نقاشی ساختمان شهرداری مونیخ را به تصویر کشیده و تاریخ ترسیم آن به سال ۱۹۱۴ باز می‌گردد

یک تابلوی نقاشی که تصور ‌می‌شود نقاش آن آدولف هیتلر بوده، در یک حراجی در آلمان به قیمت ۱۳۰ هزار یورو فروخته شد.

این نقاشی که ساختمان شهرداری مونیخ را به تصویر کشیده و تاریخ ترسیم آن به سال ۱۹۱۴ باز می‌گردد، توسط دو خواهر برای فروش گذاشته شده بود. پدربزرگ این دو این، نقاشی را در سال ۱۹۱۶ خریده بود.

به گفته حراجی وایدلر که در شهر نورمبرگ قرار دارد، یک خریدار خصوصی از خاورمیانه که نخواسته هویتش اعلام شود این نقاشی را خریده است.

کارشناسان هنری عموما نقاشی‌های هیتلر را فاقد ارزش هنری می‌دانند.

امضای آ. هیتلر در پشت این نقاشی دیده می‌شود.

خبرگزاری رویترز به نقل از این حراجی گزارش کرده که قرار است فروشنده این نقاشی ۱۰ درصد از مبلغ به دست آمده را به خیریه کمک به کودکان معلول اهدا کند.

پیشتر فروش آثار نقاشی هیتلر بحث‌برانگیز بود و عموما با واکنش منفی بازماندگان و خانواده‌های قربانیان هولوکاست رو به رو بوده است.

حق نشر عکس EPA
Image caption امضای آ. هیتلر در پشت این نقاشی دیده می‌شود

هیتلر در ۱۶ سالگی بدون گرفتن مدرک تحصیلی مدرسه را رها کرد و در وین نقاشی می‌کشید، و برای تأمین زندگی‌اش دچار مشکل بود. او در سال‌های جوانی در آرزوی هنرمند شدن برای ورود به آکادمی هنرهای زیبای وین تقاضا کرد، اما رد شد.

او بین سال‌های ۱۹۳۳ تا ۱۹۴۵ رهبری آلمان نازی را در اختیار داشت و با حمله نظامی به در لهستان در سال ۱۹۳۹ آتش جنگ جهانی دوم را برافروخت که منجر به کشته شدن میلیون‌ها نفر شد.

هیتلر در دوران رهبری‌اش حساسیت خاصی بر روی هنر داشت و رژیم نازی به هر اثر هنری که آن را در تضاد با ایده‌آل‌های نازیسم از جمله ملی‌گرایی و برتری‌نژاد آریایی می‌دید، برچسب "منحط" می‌زد و آن‌ها را ضبط می‌کرد.

آثاری از ادوین شارف، اوتو باوم، ناوم اسلوتزکی، کارل ناپ، مارگ مال، گوستاو هاینریش ولف، اوتو فرودلیش و امی رودر در میان ۱۵۰۰ اثری بوده است که در سال‌های ۱۹۳۰ توسط رژیم نازی جمع آوری شد و "منحط" یا "منحرف" لقب گرفت.

مطالب مرتبط