علیرضا خورشیدفر، از قدیمی ترین نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران درگذشت

حق نشر عکس ILNA

علیرضا خورشید فر، از قدیمی ترین نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران، صبح چهارشنبه پنجم آذرماه به دلیل سکته قلبی در تهران درگذشت.

بسیاری از هنرمندان و صاحب‎‌نظران حوزه موسیقی از او به عنوان یکی از چهره های ماندگار و پایه های اصلی ارکستر سمفونیک تهران یاد می کنند.

دکتر محمد سریر، آهنگساز و رییس هیات مدیر خانه موسیقی ایران در گفت وگویی با بی بی سی فارسی در باره علیرضا خورشید فر گفت:"او هنرمندی بسیار موثر و انسانی بسیار گرانقدر و دوست داشتنی بود که در بیشتر آثار جدی موسیقی چهار دهه گذشته حضور داشته است."

آقای سریر در ادامه تاکید کرد که: عموم آثار ارکسترالی که در دهه های گذشته در ایران ضبط شده، قطعا با حضور علیرضا خورشیدفر بوده است. او اگرچه کمتر شناخته شده، اما به عنوان استاد اول و عضو موثر ارکستر، حضوری تعیین کننده در همه اجراهای ارکستر سمفونیک تهران داشته است.

علیرضا خورشیدفر علاوه بر نوازندگی کنترباس در اجرای سوت با بسیاری از آهنگسازان همکاری داشته است.

آقای سریر در این گفت و گو از هنر نواختن سوت آقای خورشید فر گفت :"او با طبع لطیف و بسیار هنرمندانه سوت می نواخت و این کار را به عنوان یک ساز مشخص انجام می داد در قطعه از کراخه تا راین، اثر آقای انتظامی صدای سوت او یگانه است."

علیرضا خورشیدفر بیش از پنج دهه سرگروه باس های ایران بود و در خلق و انتشار آلبوم های زیادی به عنوان نوازنده حضور داشت.

او متولد سال ۱۳۲۶ در تهران بود. از نه سالگى شروع به یادگیرى ساز آکوردئون کرد و در ۱۲ سالگى وارد هنرستان عالى موسیقى شد و سپس برای ادامه تحصیلات خود رشته کنترباس را انتخاب کرد و تحت تعلیم استادانی چون نعمت اله مجید، خواهر و برادران پورتراب، کنستاتین و نیکلا نیکولف قرار گرفت و در سال ۱۳۵۱ با درجه لیسانس فارغ التحصیل شد.

او اولین تجربه های حرفه ای خود را در سال ۱۳۴۶ با فعالیت در ارکسترهای رادیو از جمله ارکستر بزرگ، ارکستر گل ها و ارکستر دانشگاه تهران آغازکرد و در سال ۱۳۴۸ به طور رسمی وارد ارکستر سمفونیک تهران شد.

بنابر گزارش خبرگزاری های ایران، مراسم تشییع این هنرمند قرار است روز شنبه از مقابل تالار وحدت به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرای تهران برگزار شود.