انقلاب ایران از نگاه مریم زندی

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption دانشکده ادبیات دانشگاه تهران بهمن ۱۳۵۷

کتاب مجموعه عکس های انقلاب ۵۷ مریم زندی به تازگی از سوی انتشارات نظر منتشر و روانه بازار کتاب شده است.

این کتاب که بیش از شش سال برای دریافت مجوز در وزارت ارشاد مانده بود سرانجام در ماه گذشته بدون هیچگونه دخل و تصرف و حذفی با دریافت مجوز از سوی وزارت ارشاد دولت یازدهم منتشر شد.

مجموعه عکس های انقلاب ۵۷ روایت مریم زندی عکاسی است که توانسته در جوانی چهره پر شور و التهاب روزهای تظاهرات، حکومت نظامی و پیروزی انقلاب اسلامی را با شجاعت بازنمایی کند.

او در مقدمه این مجموعه عکس نوشته است: "نمی توانستم در خانه بمانم، مدت ها بود که این جریان ادامه داشت و من با دوربینم در خیابان های شهر می گشتم، باید عکس می گرفتم، من برای ثبت همه آن چیزهایی که نباید فراموش می شدند، مسئول بودم. باید با دوربینم تصویر قبام مردم برای آزادی را ماندگار می کردم."

تاریخ تصاویر چاپ شده در این کتاب بیشتر به ماه های دی، بهمن و اسفند ماه ۵۷ اختصاص دارد، تصاویری از روزنامه ها، کتاب های جلد سفید، شعارهای مردمی، خیابان های تهران٬ رفتن شاه ایران، ورود آیت الله خمینی، بازگشایی و دیدار مردم از زندان ها و همچنین گردهمایی مردم بر مزار دکتر محمد مصدق و عکس هایی از اتاق و میز کار او که همگی درکنار هم داستان روزهای اخر انقلاب را بیان می کنند.

حق نشر عکس BBC World Service

مجموعه عکس های انقلاب ۵۷ با ۲۰۰ قطعه عکس سیاه وسفید به خوبی نشان می دهد که عکاس با چه حساسیتی و بدون هیچ جهت گیری توانسته یکی از مهمترین وقایع تاریخی و اجتماعی ایران و پیروزی انقلاب سال ۱۳۵۷ را به ثبت برساند.

استقبال از این کتاب بسیار خوب گزارش شده است و گفته می شود چاپ اول این کتاب در همین زمان کوتاه به فروش رفته است.

مریم زندی در یک نگاه

مریم زندی متولد سال ۱۳۲۵ در گرگان است. او تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته حقوق و علوم سیاسی به پایان برده است.

مریم زندی از اعضای هیات موسس انجمن ملی عکاسان ایران، در سالهای اخیر به عنوان یکی از پر کارترین چهره های عکاسی ایران شناخته شده است.

مریم زندی که تاکنون چند جلد کتاب از مجموعه عکس هایش منتشر شده است با چاپ مجموعه پرتره هایش از بازیگران سینما و تئاتر، نویسندگان و شاعران در چند جلد و با عنوان "چهره ها" شهرت فراوانی پیدا کرد.

او تاکنون نمایشگاه های زیادی در ایران و خارج از ایران برگزار کرده است.

در دولت محمود احمدی نژاد، نشان هنری دولت ایران به عنوان مدرک درجه یک هنر به مریم زندی اهدا شد، اما او از پذیرفتن آن خودداری کرد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption روی جلد کتاب
حق نشر عکس BBC World Service
Image caption خیابان شاهرضا (انقلاب) ۱۹ بهمن ۱۳۵۷
حق نشر عکس BBC World Service
Image caption مزار دکتر مصدق اسفند ۱۳۵۷
حق نشر عکس BBC World Service
Image caption خیابان شاهرضا (انقلاب) ۱۹ بهمن ۱۳۵۷