ایران به فهرست نامزدهای اسکار بهترین فیلم خارجی راه نیافت

حق نشر عکس Isna
Image caption نمایی از فیلم امروز

با انتشار فهرست نیمه نهایی نامزدهای جایزه اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان،‌ مشخص شد که فیلم "امروز" که به عنوان نماینده سینمای ایران انتخاب شده بود، به این فهرست راه نیافته است.

در فهرست نیمه نهایی نامزدهای اسکار بهترین فیلم خارجی ۹ فیلم از سوئد، لهستان، روسیه، آرژانتین، موریتانی، استونی، ونزوئلا،‌هلند و گرجستان انتخاب شده اند.

در شهریور امسال هیئت انتخاب فیلم‌های ایرانی برای معرفی به آکادمی علوم و هنرهای سینمایی (اسکار) از میان ده فیلمی که به مرحله نهایی رسیده بودند، فیلم امروز ساخته رضا میرکریمی را به عنوان نماینده اسکار برگزیده بودند.

فهرست نهایی نامزدهای جایزه بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان روز ۱۵ ژانویه معرفی خواهند شد.

ایدا (لهستان)،‌ لویاتان (روسیه) و فورس ماژور از سوئد از جمله فیلم های این فهرست هستند که شماری از منتقدان سینما آنها را دارای شانس بیشتری برای دریافت جایزه اسکار دانسته اند.

شش فیلم از این ۹ فیلم به انتخاب اعضای آکادمی (و پس از تماشای ۸۳ فیلم غیرانگلیسی زبان) به این فهرست راه یافته و ۳ فیلم دیگر را کمیته ویژه ای به آن اضافه کرده است.

هیئت انتخاب فیلم‌های ایرانی ۵۸ فیلم به نمایش در آمده در ایران در یک سال گذشته را ارزیابی و در مرحله اول ده فیلم را برگزید.

سه سال پیش جدایی نادر از سیمین، ساخته اصغر فرهادی به عنوان اولین فیلم ایرانی توانست نخستین اسکار را در بخش بهترین فیلم غیر زبان انگلیسی برای سینمای ایران به ارمغان آورد.

این فیلم علاوه بر نامزدی در این بخش، برای دریافت اسکار بهترین فیلمنامه غیراقتباسی نیز نامزد شده بود.

هشتاد و هفتمین مراسم جوایز اسکار شامگاه ۲۲ فوریه در دالبی تیه‌تر لس آنجلس برگزار خواهد شد.

مطالب مرتبط