'شهر من پیتزا' و 'اکبر جوجه' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

این هفته در برنامه آپارات دو فیلم 'شهر من پیتزا' ساخته علا محسنی و 'اکبر جوجه' ساخته رضا درستکار به نمایش درمی‌آید.

درباره 'شهر من پیتزا'

حق نشر عکس no credit
Image caption پوستر فیلم 'شهر من پیتزا'

در فیلم 'شهر من پیتزا'، علا محسنی سراغ یک موضوع اساسی رفته است: موضوع شکم . در این فیلم، فیلم ساز با نگاهی کنجکاو به شهرشT تهران نگاه کرده و این سوال برایش به وجود آمده که چطور شده این همه پیتزا و پیتزا فروشی در تهران رشد کرده اند؟ در این فیلم علا محسنی با نگاهی طناز به سراغ جوابی برای این سوال رفته است .

ویژگی فیلم

فیلم ساز در این فیلم سراغ یک ایده خیلی جذاب رفته و نگاه و ساختار خیلی خوب و متناسبی را هم برای پروراندن موضوع‌اش انتخاب کرده است. فیلم‌ساز در این فیلم خوش ساخت، نشان داده که از منظر غذا خوردن هم می شود یک جامعه را مورد بررسی قرار داد و بحث تقابل سنت و مدرنیته را مطرح کرد. تدوین خلاق و موسیقی جذاب هم به فیلم‌ساز در پیش برد این ایده بسیار کمک کرده و صد البته خوش ذوقی فیلم‌ساز در انتخاب آدم هایی که سراغشان رفته نیز، در موفقیت فیلم تاثیر داشته است. فیلم 'شهر من پیتزا' ، حضوری سزاوارانه و موفق در جشنواره های بین المللی فیلم در دنیا داشته است.

درباره کارگردان

حق نشر عکس aparatmohseni
Image caption علا محسنی، کارگردان

'شهر من پیتزا'، ساخته علا محسنی ، مستند ساز است . آقای محسنی متولد سال ۱۳۵۱ است، اما مطالعات سینمایی‌اش را در انجمن سینمای جوانان ایران آغاز کرده و چند فیلم مستند مانند 'زندگی'، 'کی می رسد باران؟' ، 'همه دانا' و 'کیوسک ، قصه نسل سوخته' در کارنامه‌اش دارد و چند فیلم صنعتی آموزشی هم ساخته است. فیلم های او در چندین جشنواره بین المللی به نمایش در آمده اند و او برنده چندین جایزه از جشنواره های فیلم کوتاه و مستند خارجی است. علا محسنی هم اینک در امریکا کار و زندگی می‌کند.

نگاه کارگردان 'شهر من، پیتزا' درباره پیتزا هست و نیست! محبوبیت پیتزا بهانه ای شد برای پرداختن به پارادوکس های عجیب و غریب شهری که در آن به دنیا آمدم و بزرگ شدم یعنی تهران، و مردمانش . این فیلم، کاریکاتوری متحرک است در بیست و شش دقیقه و ریشه در علایق من به سبک های پارودی، ابزورد و کمدی دارد. تلاش کردم تجربه کنم که آیا می شود جدال روزانه و دائمی سنت و مدرنیته را در محدوده دایره شکل پیتزا نمایش دهم؟ این فیلم خود یک پیتزای مخلوط است، مثل همه ما، مثل خودم.

درباره 'اکبر جوجه'

حق نشر عکس aparatjooje
Image caption نمایی از فیلم 'اکبر جوجه'

مراسم سوگواری درگذشتگان در ایران معمولا با دعوت از مدعوین به شرکت در مراسم ختم و صرف ناهار و یا شام همراه است. 'اکبر جوجه' حکایت اکبر، یکی از شرکت‌کنندگان حرفه‌ای این نوع مراسم‌ها است که علاقه خاصی به خوردن جوجه کباب آن هم از نوع رایگانش دارد.

ویژگی فیلم

'اکبر جوجه'ساخته رضا درستکار تصویری است از یک شخصیت خاص که البته نمونه‌های مشابه‌اش را در مراسم عمومی مختلف به راحتی می‌توان دید. فیلمی که لحن طنزش از خود شخصیت سرچشمه می‌گیرد و تضاد این طنز با موقعیت سوگواری، فضای خاصی را در فیلم به وجود آورده است.

درباره کارگردان

حق نشر عکس aparatdorostkar
Image caption رضا درستکار، کارگردان

رضا درستکار دانش آموخته رشته کتابداری است . فعالیت هنری اش با کار در حوزه نقد فیلم آغاز می شود همکاری مستمر با روزنامه ها و نشریات سینمایی ودر کارنامه اش بسیار پر رنگ به چشم می خورد.«فریدون گله کجاست؟» و «حاجی-گولیت»دو فیلم مستند دیگری است که در کارنامه فیلم سازی رضا درستکار به چشم می خورد.

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجا کلیک کنید.

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول زیر از طریق لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی نیز قابل مشاهده است.

برای مشاهده برنامه از طریق لینک پخش زنده تلویزیونی وب سایت بی‌بی‌سی اینجا را کلیک کنید.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: کلیک aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات:کلیک https://www.facebook.com/aparatonbbc

جمعه ۲۱:۰۰ ۲۲:۰۰ ۲۲:۳۰ ۱۷:۳۰
تکرار شنبه ۱۳:۰۰ ۱۴:۰۰ ۱۴:۳۰ ۰۹:۳۰
تکرار یکشنبه ۲۴:۰۰ ۰۱:۰۰ ۰۱:۳۰ ۲۰:۳۰
تکرارسه شنبه ۱۵:۰۰ ۱۶:۰۰ ۱۶:۳۰ ۱۱:۳۰
تکرارچهارشنبه ۲۴:۰۰ . ۰۱:۰۰ ۰۱:۳۰ ۲۰:۳۰
تکرار پنج شنبه ۱۱:۰۰ ۱۲:۰۰ ۱۲:۳۰ ۰۷:۳۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

مطالب مرتبط