۲۰۱۴ سالی که پخش اینترنتی موسیقی دوبرابر شد

حق نشر عکس Getty

گروه وان دایرکشن One Direction به عنوان موفق‌ترین کالای صادراتی صنعت موسیقی بریتانیا معرفی شد. از سه آلبوم صدرنشینشان در جدول پرفروشترین آلبوم آمریکا، کاری که هیچ گروه بریتانیایی در تاریخ موفق به انجام آن نشده است تا فروش بیش از ۳۰ میلیون نسخه از آثارشان در دنیا، وان دایرکشن را به یک نیروی توقف ناپذیر تبدیل کرده است.

موفقیت این گروه، پرفروشترین آلبوم دنیا در شش سال گذشته را برای بریتانیا تضمین کرده است. آخرین آلبوم گروه Midnight Memories که در ماه نوامبر ۲۰۱۳ راهی بازار‌ه شد در شش هفته چهار میلیون نسخه در دنیا فروش داشت.

این گروه توسط Simon Cowell از داورهای شوی استعداد یابی Xfactor بریتانیا در سال ۲۰۱۰ ایجاد شده است. تخمین زده می شود این گروه در پایان تور جهانی خود که از ماه آوریل شروع شده، حدود ۶۱۱ میلیون دلار به دست آورد.

حق نشر عکس Getty

اریانا گرنده Ariana Grande اولین هنرمندی بود که مقام اول جدول پرفروشترین آهنگ بریتانیا را مبنا بر فروش آلبوم و پخش اینترنتی بدست آورد.

در سال گذشته پخش اینترنتی سریعترین رشد را در صنعت موسیقی بریتانیا داشته است. بین سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۴ پخش اینترنتی در بریتانیا دوبرابر شده و از ۱۰۰ به ۲۰۰ میلیون استریم در هفته رسیده است. از ماه ژوئن آهنگ های استریم شده در سایت های استریمینگ (پخش اینترنتی) مانند Spotify ، Deezer ، Napster ، Xbox Music ،Sony Music برای جمع آوری آمار جدول های پرفروشترین آلبوم ها و آهنگ ها محاسبه می شوند. هر ۱۰۰ استریم به عنوان فروش یک نسخه از آلبوم یا آهنگ به حساب می آید. در اولین هفته جمع آوری آمار استریمینگ ۲۰ در صد سهم در تعیین مقام آهنگها در جدول ها داشت.

حق نشر عکس .

موفق‌ترین کنسرت سال متعلق به کیت بوش Kate Bush بود. کنسرت Before The Dawn کیت بوش همه را غافلگیر کرد. این اولین کنسرت بوش بعد از ۳۵ سال بود. کنسرت های کیت بوش بشتر تئاتر همراه با موسیقی است و کمتر شباهتی به کنسرت های معمول راک و پاپ دارد.

Before The Dawn با واکنش های مثبت منتقدان روبرو شد. اندی گیل از روزنامه ایندیپندنت بریتانیا آن را این طور توصیف کرد: "یکی از خلاق ترین موسیقی های پاپ در شکل تئاتر که تا به حال در بریتانیا بر روی صحنه رفته است."

با این کنسرت بوش اولین خواننده زن در تاریخ شد که هشت آلبوم در یک زمان در جدول پرفروشترین آلبوم های بریتانیا داشته است. بوش در سال ۱۹۷۸ اولین هنرمند بریتانیایی زن شد که مقام پرفرشترین آهنگ بریتانیا را با آهنگ Wuthering Height به دست آورد که ساخته خودش بود . کیت بوش به عنوان یکی از تاثیر گذارترین هنزمندان زن بریتانیا در چهل سال گذشته به حساب می آید.

شهرت جهانی فقط در یک سال

سم اسمیت Sam Smith چهره جدیدای است که سال گذشته در طول ۱۲ ماه به شهرت جهانی رسید. اسمیت تنها هنرمندی است در جهان است که فروش آلبومش در طول سال گذشته در آمریکا و بریتانیا از مرز یک میلیون نسخه گذشته است.

مارتین تالبوت مدیر کل Official Chart Company می گوید:" فروش یک میلیونی در هر کجای دنیا که باشد تحسین برانگیز است ولی هنرمندی که در دنیا در هر دو سوی آتلانتیک این کار ار انجام دهد، شگفت آور است." اسمیت پیش از ورود اولین آلبومشIn The Lonely Hour به بازار تنها دو آهنگ به صورت همکاری با گروه Disclosure با آهنگ Latch و Naughty Boy با آهنگ La La La راهی بازار کرده بود.

آلبوم In The Lonely Hour سریعترین فروش برای اولین آلبوم را در سال داشت و در ماه می با فروش ۱۰۲ هزار نسخه صدر نشین جدول پرفروش ترین آلبوم بریتانیا شد. مارتین تالبوت گفته است:"مسیری که اسمیت در سال ۲۰۱۴ به عنوان یک خواننده ناشناس جدید بعد از بردن جایزه منتقدان Brit تا یک هنرمند بلند آوازه بین المللی طی کرده است شگفت انگیز است."

حق نشر عکس .

هر سال مجله Forbes لیستی از پردرآمدترین های عرصه موسیقی منتشر می کند. امسال Dr Dre تهیه کننده، رپر و از بنیان‌گذاران گروه NWA نفر اول این لیست است. Dr Dre اخیرا کمپانی Beat Music را به قیمت سه میلیارد دلار به کمپانی Apple فروخت که خودش از بنیان‌گذاران آن است. درآمد Dr Dre در سال گذشته را ۶۲۰ میلیون دلار برآورد شده است که قسمت قابل توجهی از آن را سهم Dr Dre از فروش کمپانی‌اش است.

تفاوت درآمد Dr Dre با نفر دوم در لیست که بیانسه Beyonce است بیش از نیم میلیارد دلار است. بیانسه با ۱۱۵ میلیون دلار پر درآمدترین هنرمند زن سال است.

فعالیت کمپانی Beat Music در دو حوزه است، اول فروش هدفون Beat و دوم استریمنگ یا پخش موسیقی از اینترنت. اپل که در بازار موسیقی اینترنتی از رقبا عقب افتاده است، قصد دارد با خرید کمپانی Beat Music این نقطه ضعف را برطرف کند.

سالی پربار برای موسیقی رقص

حق نشر عکس .

۲۰۱۴ یکی از سال های پر بار برای گروه های موسیقی الکترونیک یا موسیقی رقص Dance Music بود. این گروه ها امسال بیشترین صدر نشین های این سبک موسیقی را در جدول پرفروشترین آهنگ های بریتانیا داشتند.

هشت تا از چهارده گروه های جدیدی که مقام اول جدول پرفروشترین آهنگ را به دست آوردند از این سبک موسیقی بودند. در کل موسیقی رقص الکترونیکی چهارده آهنگ صدر نشین در بریتانیا داشت. از صدای گیتار آکوستیک Mr Probz در آهنگ Waves تا آهنگ فولک دنس Prayer C از Lilly Wood & Robin Shulz و آهنگ های محبوب کلوب ها Rather Be از Clean Bandit و یا I Got U از Duke Dumont .

دو گروه موفق شدند دو بار مقام اول جدول را از آن خود کنند: Calvin Harris با آهنگ های Summer و Blame و گروه Sigma با آهنگ های Nobody to Love و Changing.

حق نشر عکس .

آهنگ Happy از فرل ویلیامز Pharell Williams پر فروشترین آهنگ سال برینانیا شد. این آهنگ که در ماه ژوئیه ۲۰۱۳ وارد بازار شد و برای موسیقی متن فیلم Despicable Me ۲ ساخته شده بود در ۱۲ ماه گذشته بیش از یک میلیون و شش صد هزار نسخه فروش داشته است. Happy موفق شد از آهنگ Blurred Lines با صدای Robin Thicke پیشی بگیرد و بیشترین تعداد دانلود در تاریخ موسیقی را از آن خود کند.

پر فروشترین آلبوم سال هم به اد شیرن Ed Sheeran رسید. آلبوم X بیش از یک میلیون و شش هزار نسخه فروش داشت. آخرین آلبومی که در این حد فروش داشته آلبوم ۲۱ از Adele در سال ۲۰۱۱ بود. X بعد از دوازده هفته هنوز پرفروشترین آلبوم بریتانیاست.

سال گذشته سال موفقی برای Calvin Harris دی چی اسکاتلندی بود. هریس اولین هنرمند بریتانیایی است که یک میلیارد استریم روی سایت Spotify داشته است.

حق نشر عکس Getty

وو تنگ Wu Tang یکی از موفق ترین و تاثیر گذارترین گروه های رپ در ماه مارس اعلام کرد که بزودی آلبوم جدید آنها Once Upon A Time In Shaolin آماده می شود اما فقط یک نسخه از آن به بازار ارائه خواهد شد.

RZA عضو گروه به مجله فوربز گفت:"ما می خواهیم یک اثر هنری را طوری ارائه بکنیم که هیچ کس در دنیای موسیقی آن را تا به حال اینطور ارائه نکرده است. ما تنها نسخه این آلبوم را مانند یک اثر هنری برای فروش به یک کلکسیونر یا جمع کننده آثار هنری ارائه خواهیم کرد. این مانند این است که کسی نشان سلطنتی یکی از فرعون های مصر را بخرد."

وو تنگ در وب سایت خود ایده تهیه و عرضه آلبوم را این طور توصیف کرده است:" صنعت موسیقی در حال بحران است. ارزش اصلی یا نهادی موسیقی به صفر رسیده است. هنر معاصر بخاطر انحصاری بودنش ارزش میلیونی پیداکرده است. با استفاده از نگرش رنسانس به هنر و با بکار بردن همین دیدگاه در رابطه با موسیقی و عرضه آن به عنوان یک اثر سفارش داده شده، ما می خواهیم که بحث در باره آینده موسیقی را الهام ببخشیم."

حق نشر عکس .

پیتر سیگر نوازنده بنجو، آهنگسار و خواننده در ۹۴ سالگی در گذشت. سیگر با اجراهای خود موسیقی فولک را در دهه های ۴۰ و ۵۰ میلادی همه پسند کرد و سهم به سزایی در رواج مجدد این موسیقی از دهه ۶۰ به بعد داشت. سیگر در طول عمرش بیش از صد آلبوم تهیه و تنظیم و کرد. در دهه پنجاه میلادی در پی موج مکارتیزم در آمریکا سیگر در لیست سیاه هنرمندان رادیکال قرار گرفت.

بابی وومک نیز یکی از خواننده های برجسته موسیقی سول بود که در هفتاد سالگی در گذشت. وومک در طول شش دهه عمر هنری خود با محبوب ترین ستاره های موسیقی از جمله سم کوک، ری چارلز، ویلسون پیکت، سلای ستون و گروه گوریلاز کار کرده بود. وومک سال های زیادی به عنوان نوازنده و تهیه کننده در صنعت موسیقی مشغول به کار بود اما صدای او که در موسیقی گاسپل ریشه داشت، نامش را در موسیقی جاودانه کرد.