فاکسکچر، برادران شولتز و کشتی گیران ایرانی

حق نشر عکس AP
Image caption مارک رافالو و چنینگ تیتوم در نقش برادران شولتز

"فاکسکچر"(Foxcatcher)، ساخته بنت میلر، کارگردان آمریکایی بر اساس زندگی واقعی و تراژیک دیوید شولتز، قهرمان کشتی آزاد المپیک ساخته شده است.

نام فیلم نیز از عنوان این باشگاه‌ گرفته شده که دیوید شولتز و برادرش مارک شولتز زیر نظر جان دو پان در آن کار می‌کردند.

این فیلم یکی از معدود فیلم های هالیوودی است که موضوع آن کشتی آزاد است. بیشتر فیلم هایی که پیش از این درباره کشتی ساخته شدند (از جمله "کشتی گیر" دارن آرنوفسکی و "افسانه ای" مل دامسکی)، در مورد انواع دیگر کشتی مثل کشتی کچ یا کشتی آماتوری بوده اند.

"فاکسکچر" که با فیلمنامه ای از مکس فرای و دن فاترمن (نویسندۀ فیلمنامه های "کاپوتی" و "مانی بال") ساخته شده، در بخش مسابقۀ اصلی جشنوارۀ فیلم کن ۲۰۱۴ شرکت داشت و بنت میلر به خاطر آن، جایزۀ بهترین کارگردانی را دریافت کرد.

بنت میلر که پیش از این، فیلم های "کاپوتی"(دربارۀ ترومن کاپوتی نویسندۀ مشهور آمریکایی) و درام ورزشی "مانی‌بال" را ساخته بود، در کنفرانس مطبوعاتی این فیلم در جشنوارۀ کن گفت: "وقتی اولین بار به این داستان برخوردم، متوجه شدم که پیامی در آن وجود دارد که فراتر از خود داستان است و حرف های تازه ای دربارۀ آمریکا برای گفتن دارد."

شخصیت محوری این فیلم، جان دو پان، میلیونر آمریکایی، شخصیتی شیزوفرنیک و میهن پرستی افراطی است که در ورزش کُشتی نه تنها، ارزش ها و افتخارات ملی را جستجو می کند بلکه به دنبال راهی برای مقابله با ارزش های سنتی خانوادگی و عرض اندام در برابر خواسته های مادرش (با بازی ونسا ردگریو) است.

جان دو پان با دعوت از مارک شولتز و آوردن او به قلمرو خانوادگی و حرفه ای اش، نه تنها دنبال افتخارات و پیروزی های ملی و میهن پرستانۀ آمریکایی است بلکه هدفش کامجویی و پر کردن خلا عاطفی و روانی است. او به رابطۀ عاطفی قوی بین دو برادر به شدت حسادت می کند و با همه قدرت مالی و حرفه ای اش سعی دارد آنها را از هم جدا کند و بین آنها دشمنی به وجود بیاورد.

برادران شولتز در مصاف با ایرانی‌ها

"فاکسکچر" به خاطر موضوع و شخصیت های واقعی اش که از قهرمانان کشتی آزاد جهان اند، می‌تواند برای تماشاگران ایرانی به ویژه نسلی از ایرانی های علاقمند به ورزش کشتی که با نام برادران شولتز به ویژه دیوید شولتز، آشنا هستند و خاطرۀ خوبی از کشتی های آنها با کشتی گیران معروف ایرانی مثل محمد حسن محبی، عیسی مومنی و الله مراد زرینی در ذهن دارند، جذاب و نوستالژیک باشد.

حق نشر عکس AP
Image caption دیوید شولتز یک بار قهرمان المپیک و یک بار قهرمان جهان شد

برادران شولتز هر دو، قهرمان جهان و قهرمان المپیک در رشتۀ کشتی آزاد بودند و بارها با کشتی گیران ایرانی در مسابقات جهانی در وزن های ۷۴ و ۸۲ کیلوگرم به روی تشک رفتند و از این نظر برای تماشاگران ایرانی و علاقمندان ورزش کشتی، خاطره انگیزند.

مهدی رستم پور، مفسر ورزشی در مورد شهرت برادران شولتز در ایران می گوید: "برادران شولتز در دهۀ ۸۰ میلادی در ایران مشهور بودند و نشریات ورزشی آن زمان مثل کیهان ورزشی و دنیای ورزش، دربارۀ آنها خصوصاً دیوید شولتز، زیاد می نوشتند اما الان دیگر فقط قدیمی ترها آنها را به خاطر می آورند. شولتز در اواخر جنگ سرد، از معدود کشتی گیران آمریکایی بود که کشتی گیران شوروی با او در ارتباط بودند و به او علاقه داشتند."

" او رابطه اش با بچه های ایران هم خوب بود، به زعم بچه ها، 'خاکی و پهلوون صفت' بود. حتی وقتی با اجرای متوالی فن 'یک دست و یک پا' به عیسی مومنی باخت، روی تشک بهش گفت "واندرفول". در حالی که آن موقع، تقریباً محال بود که در مصاف های ایران و آمریکا، کشتی گیر بازنده، روی همان تشک مسابقه، با این زبان و چنین لحنی از برنده تمجید کند."

آقای رستم پور در مورد مسابقات شولتز با کشتی گیران ایرانی می گوید: "از مهمترین رویارویی های شولتز با حریفان ایرانی، مسابقات جهانی بوداپست در سال ۱۹۸۵ بود که بر الله مراد زرینی غلبه کرد. البته زرینی چهار امتیاز جلو بود اما زانویش مصدوم شد و ۱۲-۴ به شولتز باخت. شولتز در جام جهانی ۱۹۹۴ ادمونتون، به عیسی مومنی باخت. سال بعد در خود آمریکا و در چاتانوگا، در جام جهانی به علی اکبرنژاد باخت. سال ۱۹۹۱ هم در جام تفلیس با امیر خادم مساوی شد اما رحیم چگینی را شکست داد."

دماغ بزرگ استیو کارل

استیو کارل، بازیگری است که بیشتر به خاطر بازی در نقش های کمدی شهرت دارد. او همچنین بازیگر ورسیون آمریکایی سریال آفیس بوده است. بازی کارل در نقش جان دو پان در "فاکس‌کچر"، تحسین برانگیز است . او با مهارت خیره کننده ای، آدمی منفور، شیزوفرنیک و غیرقابل فهم را به شخصیتی جذاب و کاریزماتیک تبدیل کرده است.

کارل، برای نزدیک شدن به نقش جان دو پان و فهم دقیق شخصیت او، ساعت ها به تماشای فیلم های مستندی که دربارۀ او ساخته شده بود، نشست. او در مورد بازی اش در این نقش می گوید: "من در مورد نقش ام تردیدی نداشتم اما این نقش مرا می ترساند چون قبل از آن کار شبیه آن نکرده بودم. این نقش برایم چالش برانگیز بود."

کارل همچنین برای نزدیک شدن به قیافه جان دو پان که دارای بینی بزرگی بود، مجبور شد از یک دماغ مصنوعی استفاده کند. او همچنین برای تغییر رنگ پوستش از چند لایه گریم استفاده می کرد که این کار، هر بار دو ساعت طول می کشید.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption استیو کارل بخت زیادی برای نامزد شدن در اسکار دارد

او در این مورد گفته است: "جان دو پان نه تنها طرز خاصی رفتار می کرد و حرف می زد بلکه قیافه و فیزیک خیلی خاصی هم داشت. به خاطر این قیافه ام سرِ صحنه، منزوی شده بودم و آدم ها به خاطر ظاهر من به طرفم نمی آمدند و از من فاصله می گرفتند و این خیلی خوب بود."

استیو کارل و چنینگ تیتوم، بازیگر نقش مارک شولتز، قرار گذاشتند که برای باور پذیرتر شدن رابطۀ عجیب بین دو پان و شولتز، خارج از زمان فیلمبرداری با هم ارتباطی نداشته باشند.

کارل برای بازی در این نقش تا کنون جایزۀ بهترین بازیگر فستیوال سانتا باربارا را دریافت کرده و نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب است. بسیاری او را نامزد و از بخت های جایزۀ بهترین بازیگر مرد در مراسم اسکار سال ۲۰۱۵ پیش بینی می کنند.

چنینگ تیتوم نیز دربارۀ بازی اش در نقش مارک شولتز، گفته است: "این نقش، چالش برانگیزترین نقشی بود که بازی کردم. قبل از فیلمبرداری، شش ماه تمرین کشتی کردم و مربی من مارک شولتز بود. این که او هم سرِ صحنه می‌آمد، خیلی خوب بود اما حضورش مرا می‌ترساند."

مارک رافالو، بازیگر نقش دیوید شولتز نیز از سوی حلقۀ منتقدان فیلم سان فرانسیسکو، نامزد جایزه بهترین بازیگر مرد نقش مکمل شده است و برخی او را نیز شایستۀ دریافت اسکار بهترین بازیگر مرد می دانند.

"فاکسکچر"، درام قدرتمند و پر کششی است که با ریتم بسیار دقیق و حساب شده ای ساخته شده است. این فیلم، علاوه بر جشنوارۀ کن، در جشنواره های تورنتو، لندن و نیویورک نیز شرکت داشته و مورد استقبال وسیع منتقدان سینمایی قرار گرفت.

بسیاری از منتقدان، علاوه بر کارگردانی بنت میلر، بازی های استیو کارل، مارک رافالو و چنینگ تیتوم را ستوده و موفقیت زیادی برای این فیلم و عوامل آن در اسکار امسال پیش بینی می کنند.

________________________________________________________________

مارک شولتز

مارک شولتز متولد ۱۹۶۰ و برندۀ مدال طلای کشتی آزاد در المپیک لس آنجلس ۱۹۸۴ و برندۀ دو مدال طلای قهرمانی کشتی جهان در وزن ۸۲ در سالهای ۱۹۸۵ و ۱۹۸۷ است. مارک شولتز در مسابقات کشتی زیادی در سراسر جهان شرکت کرد و مدال های طلای بسیاری کسب کرد و یکی از پرافتخارترین کشتی گیران آمریکایی است. مارک شولتز، خاطرات خود را همزمان با اکران فیلم "فاکسکچر" در آمریکا منتشر کرد.

دیوید شولتز

دیوید شولتز، برادر مارک شولتز که نامش برای علاقمندان کشتی در ایران آشناتر است، متولد ۱۹۵۹ بود. وی در سال ۱۹۸۳ مدال قهرمانی کشتی آزاد جهان را دریافت کرد و در المپیک سال ۱۹۸۴ در وزن ۷۴ کیلوگرم، موفق به دریافت مدال طلا شد.

او سال ها به عنوان مربی کشتی در باشگاه فاکسکچر، متعلق به دو پان فعالیت کرد.