'شارب' سردبیر شارلی ابدو: کاریکاتوریست سرسخت

حق نشر عکس AP

استفان شاربونیه، سردبیر مجله طنز شارلی ابدو، یکی از چهار کاریکاتوریستی بود که در حمله به دفتر این مجله کشته شدند.

شاربونیه، که به "شارب" مشهور بود، ۴۷ سال داشت. او به مرگ تهدید شده بود و تحت محافظت پلیس قرار داشت.

بنا به گزارش‌ها وقتی که استفان شاربونیه به همراه دیگران در جلسه شورای سردبیری مجله بود، دو مهاجم نقابدار به دفتر مجله ریختند و با کلاشنیکف آنها را به گلوله بستند.

گفته شده که آنها فریاد می‌زدند: "الله اکبر!"

سه کاریکاتوریست دیگری که کشته شدند به نام‌های کابو، تینیوس و وولینسکی شناخته می‌شدند.

حق نشر عکس AFP
Image caption از راست به چپ: کابو، شارب و تینیوس

شارب، سردبیر، با قاطعیت از کاریکاتورهای شارلی ابدو از پیامبر اسلام دفاع می‌کرد.

او در سال ۲۰۱۲ و بعد از اینکه با بمب آتش‌زا به دفتر مجله حمله شد به آسوشیتدپرس گفت: "محمد برای من مقدس نیست."

"من به مسلمانان ایراد نمی‌گیرم که طرح‌های ما برایشان خنده‌دار نیست. من تحت قانون فرانسه زندگی می‌کنم. تحت قانون قرآن زندگی نمی‌کنم."

شارلی ابدو در سال ۲۰۰۷ هم پس از بازنشر کاریکاتورهایی از پیامبر اسلام، که خشم مسلمانان را به دنبال داشت، در دادگاه از خود دفاع کرده بود.

اما طنز ضدسیستمی شارلی ابدو موضوعات گسترده‌ای را هدف قرار می‌داد، از شوخی با دست راستی‌های افراطی تا مذهب کاتولیک یا دین یهود.

'افراطی‌های احمق'

روزنامه‌ای بلژیکی می‌گوید یکی از کاریکاتورهایی که شارب این هفته کشیده بود به شکلی فراموش‌نشدنی پیش‌گویانه بود. طرح با آرزوهای سال نوی میلادی شوخی می‌کرد. عنوان بالای طرح این بود: "تا حالا هیچ حمله‌ای در فرانسه نشده" و زیر آن پیکارجویان اسلام‌گرا داشتند می‌گفتند: "صبر کن! تا آخر ژانویه برای تحقق آرزوها وقت هست."

استفان شاربونیه از سال ۲۰۱۲ سردبیر شارلی ابدو بود.

شارلی ابدو بعد از تعطیل مجله رادیکال "هاراکیری" و در سال ۱۹۶۹ تاسیس شد. این مجله در سال ۱۹۸۱ تعطیل شد اما از ۱۹۹۲ کارش را از سر گرفت. تیراژ این مجله خیلی زیاد نبود.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption طرح روی یکی از شماره‌های سال ۲۰۱۲ شارلی ابدو با الهام از عنوان یک فیلم معروف فرانسوی به نام "غیرقابل لمس". طرح، یک یهودی ارتدوکس و یک مسلمان سنتی را نشان می دهد که می‌گویند: 'نباید مسخره‌ کرد!'

در سال ۲۰۱۱ و یک روز پس از اینکه شارلی ابدو اعلام کرد شماره بعدی خود را با "سردبیری" پیامبر اسلام منتشر می‌کند، دفترش با بمب آتش‌زا مورد حمله قرار گرفت و تخریب شد.

شاربونیه در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفت که این حمله در واقع حمله‌ای علیه خود آزادی بوده و عملی از طرف "افراط‌گرایان احمقی" که نماینده جامعه مسلمان فرانسه نیستند.

او گفت که این حمله نشان داد شارلی ابدو در رویارو شدن با اسلام‌گرایان درست عمل کرده و حق داشته "زندگی را به کام آنها تلخ کند، همان طور که آنها این کار را با زندگی ما می‌کنند."

یک سری ار طرح‌های او در مجله با عنوان "شارب از آدم‌ها خوشش نمی‌آد" منتشر می‌شدند.

مطالب مرتبط