'پسربچگی' و 'هتل بزرگ بوداپست' برندگان گلدن گلوب

جوایز گلدن گلوب که نقطه شروع فصل جوایز سینمایی آمریکا و جهان است یکشنبه شب در بورلی هیلز لس‌آنجلس کالیفرنیا اعطا شده و دو فیلم 'پسربچگی' و 'هتل بزرگ بوداپست' برندگان اصلی هفتاد و دومین دوره این جوایز بوده‌اند.

در این مراسم پسربچگی بهترین فیلم سال در رشته درام شناخته شد.

این فیلم امشب سه جایزه برد. جایزه بهترین کارگردانی به خاطر این فیلم به ریچارد لینکلیتر رسید و پاتریشیا آرکت به خاطر درخشش در همین اثر برنده جایزه بهترین هنرپیشه مکمل زن شد.

ببینید: آلبوم عکس برندگان جوایز

بیشتر بخوانید: معرفی بیست فیلم مطرح سال ۲۰۱۴

"پسربچگی" (Boyhood) زندگی کودک اهل تگزاس به نام میسون (با بازی اِلار کولترین) را طی یک دورۀ ۱۲ ساله از ۶ سالگی تا بلوغ تصویر کرده است. فیلم مورد ستایش بسیاری از منتقدان قرار گرفته و نقدهای مثبت زیادی بر آن نوشته شده است. لینکلیتر پیشتر به خاطر کارگردانی این فیلم، جایزۀ خرس نقره‌ای بهترین کارگردانی از جشنوارۀ برلین را دریافت کرده بود.

حق نشر عکس AP
Image caption جرج کلونی هنگام دریافت جایزه جمله 'من شارلی هستم' را روی سینه زده بود

فیلم هتل بزرگ بوداپست برنده بهترین فیلم سال در رشته کمدی یا موزیکال شد.

هتل بزرگ بوداپست (Grand budapest hotel) به کارگردانی وس اندرسون، فیلمی فانتزی و سورئال با شخصیت‌ها و ماجراهایی عجیب و غریب و اغراق آمیز است. این فیلم با الهام از آثار اشتفان تسوایگ، نویسندۀ اتریشی، ساخته شده و در فاصلۀ زمانی بین جنگ جهانی اول و دوم روایت می شود.

ایمی آدامز به خاطر فیلم چشمان بزرگبرنده جایزه بهترین هنرپیشه زن شد. این فیلم داستان زندگی یک زن موفق نقاش در دهه پنجاه به نام مارگارت کین را بازگو می کند که در دهه شصت باید با شوهرش که ادعا می کرد نقاشی ها کار اوست بجنگد.

چطور اژدهایت را تربیت کن ۲ برنده بهترین اثر انیمیشن سال و لویاتان از روسیه بهترین فیلم خارجی سال شناخته شدند. فیلم لویاتان جامعۀ امروز روسیه و فساد سیاسی و اخلاقی حاکم بر آن را مورد نقد قرار داده است.

مایکل کیتون جایزه بهترین هنرپیشه مرد در رشته موزیکال یا کمدی را به خاطر بردمن برد.

ادی ردمین برای بازی در تئوری همه چیز جایزه بهترین هنرپیشه مرد را دریافت کرد.

جولیان مور به خاطر فیلم هنوز آلیسبرنده جایزه بهترین هنرپیشه زن شد. آلیس پنجاه ساله، مادر سه فرزند و استاد دانشگاه، در می یابد که به بیماری آلزایمر زودرس مبتلا شده. داستانی پر سوز و گداز درباره ارزش خانواده که سال هاست یکی از موضاعات اصلی هالیوود در نوع تفکر آمریکایی است.

مور قبلا هفت بار نامزد گلدن گلوب شده اما هرگز آن را نبرده بود.

پیشتر در این شب جفری تامبور جایزه بهترین هنرپیشه در یک فیلم کمدی تلویزیونی (فیلم شفاف یا ترانسپارنت) را گرفت.

جایزه بهترین آهنگ اوریجینال به گلوری از فیلم سلما رسید.

فیلنامه نظریه همه چیز نوشته یوهان یوهانسون برنده بهترین فیلنامه سال شد. این فیلم داستان عشق فیزیکدان معروف، استیون هاوکینگ، در دوران جوانی در دهه شصت به دختری به نام جین در دانشگاه کمبریج.

کوین اسپیسی هم جایزه بهترین هنرپیشه یک سریال تلویزیونی را به خاطر فیلم خانه پوشالی گرفت.

آقای اسپیسی قبلا هشت بار نامزد این جایزه شده بود اما اولین بار است که برنده می شود.

در مراسم گلدن گلوب امسال به راهپیمایی اتحاد پاریس هم اشاره شد.

جرج کلونی، بازیگر و کارگردان که فعالیت‌های بشردوستانه هم دارد، هنگام دریافت جایزه 'یک عمر دستاورد هنری' راهپیمایی روز یکشنبه فرانسه را "خارق‎العاده" خواند.

آقای کلونی گفت: "کسانی که تظاهرات کردند، مسیحی، یهودی و مسلمان بودند؛ سران کشورهای سراسر جهان بودند. و برای اعتراض راهپیمایی نکردند. می‌خواستند بگویند که ما با ترس زندگی نخواهیم کرد. پس من هم شارلی هستم."

حق نشر عکس na
Image caption مایکل کیتون به خاطر بازی در بردمن برنده جایزه بهترین هنرپیشه مرد شد

حق نشر عکس na
Image caption پیشتر پاتریشیا آرکت به خاطر درخشش در فیلم "پسربچگی" برنده جایزه بهترین هنرپیشه مکمل زن شد

مطالب مرتبط