'تاکسی' پناهی وارد بخش مسابقه برلین شد

حق نشر عکس s14
Image caption جعفر پناهی از فیلمسازی در ایران محروم شده

دفتر جشنواره فیلم برلین اعلام کرده که فیلم "تاکسی"، تازه‌ترین ساخته جعفر پناهی٬ فیلمساز ایرانی را برای شرکت در بخش مسابقه شصت و پنجمین دوره این جشنواره پذیرفته است.

اطلاعاتی چندانی از جزییات این فیلم منتشر نشده و به گفته برلیناله قرار است این فیلم برای نخستین بار در این جشنواره به نمایش در آید.

این فیلم که مانند دو فیلم قبلی پناهی (پرده و این یک فیلم نیست) ساختاری مستندگونه دارد٬ با امکانات محدودی ساخته شده و داستان آن در یک تاکسی در تهران می‌گذرد که رانندگی این تاکسی با خود پناهی است.

هنوز معلوم نیست جعفر پناهی که از سوی حکومت ایران ممنوع الخروج شده است٬ بتواند برای حضور در جشنواره به آلمان سفر کند.

پناهی بعد از اعتراضات پس از انتخابات سال ۱۳۸۸به اتهام تلاش برای ساختن فیلمی درباره اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران، دستگیر شد و در دادگاه به شش سال زندان و بیست سال محرومیت از فیلمسازی، فیلمنامه نویسی، سفر به خارج از ایران و انجام مصاحبه با رسانه های داخل و خارج از ایران محکوم شد.

در سال ۲۰۱۳ فیلم پرده ساخته مشترک جعفر پناهی با کامبوزیا پرتوی در جشنواره فیلم برلین برنده جایزه خرس نقره ای در بخش فیلمنامه شد ولی پناهی اجازه خروج از ایران برای شرکت در این جشنواره و دریافت جایزه اش را نیافت.

او در سال ۲۰۰۶ هم برای فیلم آفساید جایزه خرس نقره‌ای جشنواره برلیناله را برد.

شصت‌وپنجمین جشنواره فیلم برلین از ۵ تا ۱۵ فوریه برگزار می‌شود.

ریاست هیئت داوران بخش مسابقه امسال را دارن آرنوفسکی٬ کارگردان آمریکایی و سازنده فیلم‌هایی چون قوی سیاه و نوح بر عهده دارد.

تازه‌ترین ساخته‌های فیلمسازانی چون ورنر هرتسوگ٬ ترنس مالیک٬ کنت برانا و سباستین شیپر از دیگر فیلم‌های بخش مسابقه‌اند.