'زندگی و آثار همایون خرم' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

این هفته در آپارات فیلم 'زندگی و آثار همایون خرم' ساخته امیر صبوری به نمایش در می‌آید.

درباره فیلم

حق نشر عکس aparatkhorram
Image caption نمایی از فیلم 'زندگی و آثار همایون خرم'

برنامه گل های های رنگارنگ رادیو ایران ، برای نسلی که حالا دیگر موسپیده کرده است ، برای حفظ موسیقی ایرانی و معرفی هنرمندان موسیقی ایران، یک برنامه استثنایی بود.همایون خرم ، یکی از این هنرمندان بود که با استعداد ویژه اش در موسیقی ، از سن ۱۴ سالگی اجرای موسیقی در رادیو را آغاز کرد. او که تحصیل دانشگاهی اش را در رشته برق به پایان رسانده بود و همیشه عنوان مهندس پیش از اسم اش مطرح می شد، بیشتر آثارش را قبل از انقلاب منتشر کرد اما بعد از انقلاب هم یکی دو آلبوم از آثارش را با صدای خوانندگان جوانتر اجر کرد. فیلم مستند "زندگی و آثار همایون خرم" بخشی از مجموعه ای به عنوان "گنجینه شاهکارهای فرهنگ و هنر ایران" است که درباره همایون خرم ساخته شده است.

ویژگی فیلم

این فیلم مجموعه ای از چهره هایی است که کمتر در این سالها از آنها فیلم و تصویر دیده شده است و حتی بسیاری با چهره های این استخوان خرد کرده های موسیقی هم آشنا نیستیم . سوای بحث های تکنیکی و فنی ، جمع کردن این همه چهره سرشناس در یک فیلم به نوبه خودش کار در خور ستایشی است.

درباره کارگردان

حق نشر عکس aparatamirsabouri
Image caption امیر صبوری، تهیه‌کننده و کارگردان

امیر صبوری زاده تهران و دانش آموخته مدیریت در امریکا است.وی که مدرس مراکز آموزش عالی و از علاقه مندان به موسیقی ایرانی است و در آمریکا فعالیت دارد ، سال ها است روی مجموعه ای به عنوان گنجینه شاهکارهای فرهنگ و هنر ایران، کار می کند و آثاری را درباره هنرمندان ایرانی منتشر کرده است که فیلم"زندگی و آثار همایون خرم" یکی از آنهاست. فیلمهای این مجموعه در شماری از جشنواره های فیلم در خارج از ایران به نمایش در آمده اند.

خلاصه فیلم هفته گذشته 'فریاد مورچه‌ها' ساخته محسن مخملباف

حق نشر عکس aparatants
Image caption نمایی از فیلم 'فریاد مورچه‌ها'

'فریاد مورچه‌ها' هجدهمین فیلم محسن مخملباف است.'فریاد مورچه‌ها' در عین حال قصه سفر ماه عسل یک زوج تحصیل‌کرده ایرانی به هند، سرزمین ادیان و سیر و سلوک های معنوی است. 'فریاد مورچه‌ها' یک فیلم خیلی خاص در کارنامه فیلمسازش است.

نظرات بینندگان درباره فیلم هفته گذشته

رضا

واقعاً که دست خوش آقای مخملباف،این فیلم فوق العاده بود و دید افراد مختلف را نسبت به زندگی حقیقی‌شان نشان می داد وخیلی از باورها را زیر سوال می‌برد. من که شخصاً به وجود خدا اعتقادی ندارم و ترجیح می دهم برای حل مشکلات زندگیم به خودم تکیه کنم تا خدایی‌که نه تابحال توی عمرم حسش کردم و نه می‌دانم کیست و از جنس چیست و چرا به داد بنده هایی که می پرستندش نمی‌رسد؟ رنج و عذاب دنیا به جهل و نادانی خیلی از ما آدم ها بر می گردد، یک سری از مردم سوالاتی را در ذهنشان مطرح می‌کنند و چون جوابی منطقی برایش پیدا نمی‌کنند اسمش را می‌گذارند معجزه.

علی

فيلم خوبی نبود. می‌توانست يک كار پخته تر با ديالوگهای ماندگار بشود اما بازی های ضعيف و ديالوگ های شعار گونه از ارزش فيلم كاسته و تنها نقطه قوت فيلم لوكيشن ها ونماهای نابي است كه فيلمبرداری شده است.

یاسر

از لحاظ محتوايی فيلم قصد داشت ديالكتيك ميان خداباوری و بي خدايی را نمايش دهد ولي موفق نشد. چرا كه خود نويسنده در برابر نهاد اين دو موضع ضعف تئوريك دارد. "كمونيسم" نقطه مقابل خداباوری نيست. در ديالكتيك بی سرانجام، انگار چيزی صورت نگرفته. سرگرداني هر دو ديدگاه تا پايان همان‌گونه حفظ می شود. فيلم چيز جديدی نمی گويد. نتيجه نهايي در يك بيت شعر تاگور خلاصه می شود. تز و آنتی تز به سنتز مرتبطی منجر نمی شود.

رويكرد ژانری: گاهي واقعيات جهان به اندازه كافی گويا هستند و نيازی به تلفيق آنها با جهان استعاری برای بيان اثری خاص نيست. شايد رسيدن به تركيب يك دست، كار كسی مانند لينچ باشد. كارگردان شيفته هندوستان، با تهيه مستندی درباره چند آيينی در هند بهتر می توانست تاثير مورد نظرش را بگذارد.

از لحاظ فرم: ابتدای سينمای مخملباف عمدتاً تجربه گرايانه است اما خلق فرم نيازمند خلق محتوای منسجم است. محتوای فيلم سرگردان است و نمي‌تواند فرم درخورش را خلق كند. تكنيك های نمايشی،استفاده از ميزانسن، نور، صدا و رنگ پخته نيست. كم توجهی شده است و توجيه "ضد فيلم" بودن برای اثری كه نهايتا خود يك فيلم است به نظرم قانع كننده نيست.

رهام

فیلم بسیار جالبی بود. به جرات یکی از بهترین فیلم های هفته های اخیر آپارات بود. خود فیلم پاسخی به سوالاتی که ایجاد می‌کند، نمی دهد. در واقع به نظر من صورت مسائل مبهم در پرستش های مذهبی را برای بیننده آشکار می‌کند و جهل پرستنده در برخی اعتقادات را به تصویر می‌کشد. به خصوص در سکانس مربوط به توقف قطار .

نادیا

عالی است عالی. دست استاد بزرگوار درد نکند. فیلمی بسیار زیبا که ساعتها باعث گفتگو و تفسیر لحظه به لحظه ای فیلم با دوستانم شد. کاش می‌شد یک بار دیگر تکرار کنید.

محمود

فیلم گمراه کننده ای بود. من یکی که دیدنش را توصیه نمی‌کنم.

دیوید

این فیلم از نظر ساختار، محتوا و داستان یک فیلم فوق‌العاده ضعیف بود. چکیده کل فیلم تنها معرفی چندین نظریه فلسفی و عرفانی بود. اما مشکل بزرگ اینجاست که کارگردان برای تمام سوالات پاسخی را ارائه می‌دهد که در آن تناقض، پوچی و ابهام وجود دارد. در حقیقت می توان به تمام سوالاتِ مطرح شده پاسخی داد که با عقل و منطقِ افرادِ عاقل و غیرمقرضِ بشر منطق باشد.

حسین

بازهم مخملباف یک فیلم ماندگار ساخته، به نظر من شروعی خواهد بود برموضوعی جدید در سینمای فلسفی.

کیوان

صحبت‌های مخملباف از خود فیلم بهتر بود. پرداخت و هنرپیشه‌ها (همین دو نفر) واقعا بد بودند ولی چیزی که مخملباف در ذهنش داشت موضوع جالبی بود. من بیش تر بخش های مستند فیلم را دوست داشتم.

صدیق

من اين فيلم پُر پرسش فلسفی را ديدم. ده ها كتاب پرسش را دارد.

اثر نيرومند فلسفی و آگاه گر يافتم. هر چرخ اين فيلم كتابی است برای پاسخ به پرسش های همه زمان ها.

بهروز

ﺗﺎﺗﺮ، ﻣﺨﻤﻠﺒﺎﻑ و ﺷﻌﺎﺭ. اﻭ ﻛﻪ ﻓﻜﺮ ﻣﻴ‌‌‌ﻜﻨﺪ ﺧﺪا ﺯﻧﺪﻩ اﺳﺖ. ﺧﺪا ﺑﺎ ﻣﺎﺷﻴﻦ ﺑﺨﺎﺭ ﻣﺮد.

رویا

پرسش های زیادی ذهن بسیاری چون من در مورد عشق، خدا، مذهب، فقر و غنا و بی عدالتی، را تا حدی جواب داد به نظر دوستان رسالت یک نویسنده و کار گردان جز این است؟بعلاوه ایشان توضیح دادند که روایت مستند گونه فیلم نیازی نداشت که حتما بازی های چشمگیر از بازیگران انتظار داشته باشیم و این دونفر شخصیت واقعی نبودند و نباید با شخصیت کلیشه‌ای بقیه فیلم ها مقایسه شوند.

مژگان

فيلم را براى بار دوم ديدم بازى هر دو بازيگر ضعيف وتقابل كلامى هر دو دم دستى و كليشه اى است. هر دو نگاه كه مخملباف آن را در زن درونى و عميق و در مرد فلسفى و پر از سوْال مى داند، سعى دارد با تكيه به گفتگويی كه ميان اين دو نفر در جريان است، به ثبت برساند. در حاليكه بخش هاى مستند فيلم بسيار غنى و جذاب و بى هيچ تاكيد و توضيحى انسان را در مقابل فلسفه زندگى فقر ظلم عدالت معجزه مرگ و صدها واژه ديگر قرار مى دهد

علیرضا

آیا ما هنوزمجبوریم فیلم ها را با استانداردهای وزارت ارشاد اسلامی تحمل کنیم آن هم از شبکه ی بی بی سی ؟ فیلم های شما همچنان تحت عنوان (موازین اخلاقی) سانسور می‌شود. سانسور صحنه ها تحت هر عنوانی نوعی تن دادن به تحمیلات عقیدتی و سیاسی حکومت های توتالیتر است . این همان خواسته تروریست هاییست که کاریکاتوریست های شارلی هبدو را به جرم ابراز نظر گلوله باران می‌کنند.

دانیل

موضوع فیلم بسیار قابل تامل است هرچند موضوعات ماورایی همیشه بخاطر رازآلود بودنشان دارای نوعی جاذبه اند. ولی پرداخت بسیار ضعیفی که فیلم را تا حد آلبومی وهم آمیز از یک سفرنامه پایین آورده بود و نبود داستانی شسته رفته و لطیف، از کیفیت کار بسیار کاسته بود. در نهایت بجای اینکه فیلم ابزاری باشد برای جلوگی فلسفه های معنوی، این خود فلسفه ها بودند که به بی جلوه‌گی فیلم رنگ بخشیدند. صحبتهای آقای مخملباف هم بسیار شیوا بود ولی متاسفانه از نطر من نتوانستند این نگاه را در فیلم منعکس کنند.

حامد

در واقع ساختار یک فیلم را نداشت. بلکه یک ضد فیلم خیلی خوب بود.

عبدی

متفاوت بود و جالب و ای کاش که ابعاد کادرش 16 به 9 بود.

پوریا

فاجعه بود. نابازیگر نمی‌توانست استفاده کند؟ بازی ها فاجعه، دیالوگها ابتدایی و کلیشه. اگر مقاله فیلم بود، یک مقاله ی فوق العاده سطحی به نظرم رسید.

مهدی

بازی بازیگران بسیار ضعیف بود، با سوالات مجری از جناب مخملباف، خیلی از سوالات من هم جواب دادید.

ویس

قصه ای اصلی فلم خیلی خوب بود.

اما تصاویر بسیار نمادین گرفته شده که از درک همه مخاطبین بدور است.

مهسا

کارگردان خیلی خوب نتوانسته بود منظورش را از لحاظ فلسفی برساند. تنها نقطه ی قوت فیلم سکانس آخرش بود که با آن جمله ی زیبا که"همه ی دنیا رو برای شناخت خدا گشتم اما از اون قطره شبنم روی برگ درخت خانه ام شرم کردم"بود.

تینا

فوق العاده بود. اقاى مخملباف هیچوقت خودش را تکرار نمی کند.

مهرداد

بالاخره بعد از مدت مدیدی یک فیلم درست و حسابی پخش کردید. خوب بود ولی بازیگرهای اصلی کمی ضعیف بودند و فیملنامه هم کمی مصنوعی بود. جاری نبود. به نظرم سکته داشت. در اظهار نظرهای فلسفی بازیگرها خوب مفاهیم را منتقل نکردند.

شهرام

چقدر لونا شاد در این تصویر شبیهه مونیکا بلوچی شده ولی در کل فیلمی که به بحث فلسفی و خداشناسی روی می‌آورد نباید از صحنه های سکسی استفاده کند. فیلم بدی نبود

ساسان

از خواندن نظرات بیننده های ایرانی به این فیلم حیرت می‌کنم. فیلمی که به مهمترین مفاهیم زندگی توجه می‌کند و به آن می‌پردازد بدون این‌که بخواهد شات های حرفه ای از بازیگرهای شاخص را به نمایش بگذارد. فیلمی که باعث تشویق منتقدین سینما و فستیوال ها بوده چطور میتواند نگاه‌های سطحی و پوچ را برانگیزد. آیا زندگی ما فقط در طنز، عشق و سکس خلاصه می‌شود؟

حمید

واقعا فلمی زیبایی است اما با یک بار دیدن سخت است که تماشا گر با فلم ارتباط بر قرار کند. با صحبت های خود مخملباف گره های که در ذهن بیننده ایجاد شده تا جایی باز میشود.

نسیم

همه فيلم يك طرف. شعر مرد كامل آخر فيلم هم يك طرف ....ولي من آخرش را كامل متوجه نشدم: آنجا که دختر روى تكه سنگ كنار هيزم ها زير باران بود.

میری

خیلی عالی بود. من همیشه راجع به بچه دار شدن نظر آن آقا را داشتم که میگفت اولین خیانت ما به بچه هامان این است که آنها را بدنیا می آوریم.

نگارین

کارهای مخملباف همه‌اش متفاوت و قشنگ است.

شریف الله

اگراین فلم در سینمای هالیوود ساخته می‌شد ، در سراسر دنیا غوغا می‌کرد، من به همه پیشنهاد می‌کنم بجای فلم های تخیلی هالییودی این مستند زیبای فلسفی را تماشا نمایند که واقعاً ارزش هزار بار دیدن را دارد.

معصوم

امروز بخاطر دیدن این فیلم از همه چی زدم و البته می ارزید.

شهزاد

خیلی خوشم آمد . بسیار معناگرا بود. توضیحات آقای کارگردان فهمش را شیرین‌تر کرد.

ولی

نمای بسیار ژرف فلسفی که در این فیلم بیان شده است. نگاهی که در جریان دید فلسفی از یونان تا کنون جریان دارد و ادامه خواهد داشت.

وحید

به نظر من این فیلم تلنگری بر افکار ساده بین ها و خوش باورهایی خواهد بود که کور کورانه هر خرافه ای را قبول می‌کنند.

فاطمه

نمی دانم، بار اول که فیلم را دیدم پرتی و شعار گونه بودن دیالوگ هایش خسته ام کردم، بار دوم و بعد از تفسیر مفصل مخملباف که دیدم، گفتم شاید این همان ضد بازی است که به آن اصرار دارند اما باز هم همان قدر آزار دهنده بود. انگار دیالوگ ها با شخصیت ها فاصله دارند، به خصوص مرد داستان که انگار از روی نوشته متنی را می خواند که اولین بار است به دستش داده اند. باز ولی این ها معنی اش این نیست که آش در هم جوش هند خوب از کار در نیامده باشد . متشکرم.

محمد

درست همانند بسیارى از فراورده‌هایِ کیارستمى که کسى قادر به بررسى و نقدشان نیست، «فریاد مورچه‌ها» نیز نقدناپذیر است.

نمی‌دانم چه کسی گفته که رسالت هنر در اعتراض و تغییر و اصلاح چکیده شده است که هر چیز کم ارزشی را می توان به نام هنر عرضه کرد.

کیتی

هنرپیشه ی مرد فاجعه تاریخی بود. حرفهایش خوب بود ولی بازی‌هایش مزخرف.

مهرداد

خيلی فيلم خوبی بود بجز بازيگر مرد كه اصلا به اين فيلم و موضوع نمی خورد اصلا.

ناشناس

مخملباف کلا هیچ حرفی برای گفتن ندارد.

فکر می‌کند فیلم فلسفی میسازد ولی حقیقت این است که اینطور نیست.

پگاه

می توان به زیبایی به خواب رفت و به زیبایی از خواب برخواست، اما خواب های شگفت در کار نیست، و من رویا را تنها زمانی دوست دارم که حقیقت آن را بپذیرم، زیرا زیبا ترین خوابها هم

با

لحظه ی بیداری

برابری نمی کند.

فیلم خوبی بود .....

الناز

بنظرم رسید برخی از صحنه های فیلم سانسور شدند. درسته؟ این منافاتی با رسالت شما ندارد؟

آرمین

اولین باری که نتوانستم برای چند هفته گوشتخواری کنم زمانی بود که کتاب فوائد گیاه خواری صادق هدایت را خواندم و دومین بار صحبتهای بعد فیلم جایی که آقای مخملباف می گفت: " بنارس کنار رود اول فکر می‌کنی بوی کباب داره میاد ولی این بوی کباب نیست بوی بدنهای مرده هاست."

مجید

بعضی دیالوگ‌ها واقعا سطحی بود.

ایده‌ اولیه‌اش خوب بود ولی عجولانه نوشته شده بود. عجولانه هم ساخته شده بود.

سپیده

صحبتهای خود مخملباف بعد از فيلمهایش هميشه جذابتر از فيلم هایش هستند، انگار به تصوير كشيدن بعضی چيزها برایش سخت است ، اشاره های مستقيم به بعضی مفاهيم ازار دهنده است.

تینا

آقای مخملباف ....تحول و تغییر شخصیت ، افکار و نگرش شما از ساخت " توبه نصوح" تا " فریاد مورچه‌ها" ستودنی است.

نازنین

فیلم بیشتر جنبه عرفانی داشت تا فلسفی.

مه‌رو

گل آدم به سرشتند و به پیمانه زدند .

منظورشان شاید این باشد.

مهشید

صحنه فاحشه بودن يا نبودنش تاثيری در كل فيلم نداشت . كلاً انگار برای جذب مخاطب بود يا آن صحنه‌ای كه لونا برهنه جلو شمعها ايستاده بود.

مي‌شد يک ملحفه دورش باشد و باز هم فيلم فلسفی باشد.

منصور

من اين فيلم را هفت سال پيش ديدم . جالب بود. زيبا ترين قسمتش آخرش است و جوابی كه مرد كامل به سوال اين زوج داد.

نیلوفر

موضوع فیلم خوب بود ولی بازی هنرپیشه مرد از نظر من کمی مصنوعی جلوه می‌کرد.

علی

وقتی یک کارگردان غیر کرد از فرهنگ و زندگی روزمره ما فیلم مستند می سازد مثل فیلم هایی که تو آپارات پخش می شوند ،فیلمشان خیلی از واقعیت جامعه کرد زبان فاصله دارد و حتی گاهی شیوه زندگی یک خانواده از میلیونها کرد را نماینده همه کردها می کنند که خیلی بی ربط خواهد بود و در مورد این فیلم هم به احتمال زیاد چنین رویه ای حاکم است. شاید اگر با این اقوام هندی مدتی نشست و برخاست کنیم (البته به شرطی که به مورد تعرض جنسی قرار نگیریم)، شاید اصلاً رسوم و مذهبشان اینطوری نباشد که در فیلم هست.

مهدی

صحبت کردن دو شخصیت اصلی و از آن بدتر انگلیسی صحبت کردنشان خیلی بد بود.

محمود

اقاى مخلباف و بى بى سى براى اين فيلم بايد جايزه هاى زيادى داد. بسىار زيبا بود. من قبلا ديده بودم ولى باز ارزش داشت ديده شود. من مرتاض و قطارش برام مثل معجزه براى درک حقايق مى ماند.

رضا

بنظر من وقتی آدم تکلیف خودش را با دین و مذهب و حتی خدا روشن می کند نیازی به دیدن و ساختن چنین فیلمهایی نیست.

برای منی که دین را به صورت کامل از زندگیم گذاشتم کنار، دیدن این فیلم هیچ تاثیری روی من نگذاشت.

مصطفی

من همه اش در طول فیلم یاد کتاب "بوف کور" نوشته صادق هدایت می افتادم و بارها آن حسی که برای اولین بار دومین و سومین بار آن کتاب کهنه و قدیمی و سوسک خورده را خواندم در من زنده می‌شد .

عباس

رنج هست، مرگ هست، اندوه جدايی هست،

اما آرامش نيز هست، شادی هست، رقص هست،

خدا هست.

زندگی، همچون رودی بزرگ، جاودانه روان است.

زندگی همچون رودی بزرگ كه به دريا می رود،

دامان خدا را می جويد.

خورشيد هنوز طلوع می‌كند.

فانوس ستارگان هنوز از سقف شب آويخته است :

بهار مدام می خرامد و دامن سبزش را بر زمين می كشد:

امواج دريا، آواز می خوانند،

بر ميخيزند و خود را در آغوش ساحل گم ميكنند

گل ها باز می شوند و جلوه می كنند و می روند

نيستی نيست

هستی هست

پايان نيست

راه هست

تولد هر كودك، نشان آن است كه:

خدا هنوز از انسان نااميد نشده است .

رابيندرانات تاگور

عاطف

با در نظر گرفتن این مسئله که دیدگاه چپ در این فیلم آشکار و برهنه دیده می شد و این که من با این عقاید مخالفم ولی این فیلم یک شاهکار واقعی بود.

سهیلا

من بطور تصادفى زدم بى بى سى و نمى دونستم برنامه مربوط چيست اما چنان جلب شدم كه ده دقيقه آخر بر زمين چسبيده شدم. شكستن هر نوع خط ممنوعه برایم عاليست و به عنوان يك نقاش نگاهى عميقى به من داد .

مریم

در قالب همان مقاله می‌ماند ولی بهتر بود. یک ضد فیلم با بازی های ناشیانه. اصلا فیلم نبود. روایت یک نظریه یا شاید منطقی خاص بود و بس.

رضا

بازی بد، فرقی ندارد از طرف یک نابازیگر باشد یا یک حرفه ای. بازی بد، بازی بد است. این فیلم فقط روی مفاهیم و دیالوگ‌های به شدت شعاری وغیر سینمایی تاکید دارد و خلاقیت هنری از جنس سینما در آن اصلا مشاهده نمی‌شود.

آزاده

عاشق این دیالوگ دختر فیلم شدم :

"واسه خوشبختی باید یه چیزی رو از دست بدی "

رامین

تمام ساختار فلسفی فیلم دارد از دیدگاه و زبان بازیگرها مطرح می شود و خود فیلم در سکوت کامل است. فیلمساز می خواست به ما چیزی را بگوید ولی نتوانست. پس زحمت را داده است به بازیگرها که با دیالوگ هاشان بیانش کنند و آنها هم نتوانستند. من یک تماشاگر عادی هستم اگر می گویید این فیلم تماشاگر خاص دارد.

حلاله

وقتی آقای مخملباف دیدگاهشان را درمورد فیلمشان گفتند، بیشتر جذبش شدم.

آمین

در ميكده هم خدای بينی

با مرد خدا اگر نشينی

الهه

واقعا بی نظیر بود: مستندی با دیالوگ های تكان دهنده . شاید تنها نقطه ضعفش صحنه های اروتیك بود كه نشد با خانواده ببینم.

هاله

لذت بردم. بعضی آثار تاریخ مصرف ندارند .

امین

به نظر من مخملباف کارگردان شجاعی است. خیلی قشنگ مذهب و عرفان و سیاست را باهم تلفیق کرده است. کلا فیلم عامه پسندی نیست و مخاطبهای خاص دارد، حضور لونا شاد هم خوب به گیشه این فیلم کمک کرد.

محمد

مخملباف ایده هاى با ارزشي دارد اما موفق نبوده که اندیشه ها و ایده هایش را به زبان سینما بیان کند. مثل این فیلم که کارگردان می‌توانست فیلم نسازد و بجاى فیلم ساختن سخنرانى کند.

سوسن

این فیلم عالی بود، مخصوصا آن قسمت که مرد کامل داستان کسی را می‌گوید که می‌خواهد با خدا حرف بزند و حسش کند.

پوریا

فیلم که چه عرض کنم، سخنرانی خوبی بود. انگار ارسطو آمده باشد پشت دوربین.

محمد

حرکت زیرکانه ای کردید که با کارگردان گفتگو انجام دادید. فیلم ناشیانه بازی شده بود، و محتوا خاص کارگردان بود: خلاصه فیلم فلسفه و کمی ابتذال داشت.

یاسمن

واقعا فیلم معرکه ایست. من مدتها با این فیلم زندگی کردم فقط افسوس می‌خورم چرا دیر دیدمش.

عثمان

درمقام یک فیلم اگزیستانسیالیستی و به دنبال معنا، همچین فیلم جالبی هم نبود.

فاطمه

هر کسی باید یک سفر به هندوستان برود تا کلا دیدگاهش به آنجاعوض شود. هر هندی صبح که از خانه بیرون می‌آید یک خدا دارد. نود درصدشان هم بت پرست هستند. البته این بتها همه‌شان فلسفه خاص خودشان را دارند. خیلی کشور خاصی است. خیلی انسانهای قانعی هستند ومقدرات خودشان را قبول دارند. به ثروتمندان فوق العاده احترام می‌گذارند. کلا کشور عجیبی است. مخصوصا ما ایرانیها باید برویم و هند را ببینیم.

جواد

روايت بدی نبود ولی در بيشترسكانسها بيشتر به تئاتر شباهت داشت تا به فيلم و بازيها بيشتر شبيه به شعار و رفع تكليف و ادا كردن جمله ها بود تا ایفای يک نقش. مثلا بازی مرد در نقش یک آدم كمونيست خيلي ناشيانه بود وحيف اين همه زحمت بود.

محسن

برای بار دوم بود که دیدمش ولی باز هم تازه بود لذت بردم .خصوصا ازتوضیحات آقای مخملباف استفاده بردم.

اویس

عالی بود. من هم شب‌ها ساعت ده شب به بستر خواب می‌روم ولی وقتی فلم شروع شد تا ختم ندانستم چند دقیقه سپری شده است.

شمیل

"حتی اگر گاو هم باشی چنانچه در جای درست قرار بگیری، کسانی پیدا می شوند تا تو را بپرستند." برتر اند راسل

سمزی

من فیلم را نهایتا خیلی دوست داشتم. البته یک چیزهایی از قبیل انتخاب و بازی بازیگران و پر حرفیها در بعضی قسمت‌ها گاهی آزار دهنده بودند ولی در کل فیلم تاثیر گذاری بود.

علی

براى من آشنا شدن با جامعه مذهبى خرافاتى هند ، جالب بود.

محمد علی

خيلی غمناک بود. اشكم در آمد. خدايا كمك كن بندگان خود را.

افشین

آقای مخملباف، مثل همیشه سمتی نو و جهتی متفاوت را در فیلمتان به نمایش گذاشتید و مثل همیشه ساختارشکنی تان فوق العاده بود.

امید

به ندرت فیلم می بینم اما به ساخته های این خانواده نمی توانم نه بگویم. از تأمل های پیاپی لذت بردم، سپاس.

بابک

از بی بی سی بسیار بسیار ناراحت شدم که سکانس هایی را هرچند کوتاه سانسور کرد. شما که شعار عدم سانسور می‌دهید یا اثری را پخش نکنید یا هرگز ثانیه ای از آن را سانسور نکنید.

فاطیما

خیلی فیلم تامل برانگیزی بود و نتیجه گیری پایان فیلم هم بسیار کارشناسانه بود.

سروش

همان گونه که آقای مخملفاف ابراز داشتند در تابو شکنی ها تلاش پیشقدمی داشتند، دنیای احاس داشتم .درعین حال خیلی تاثیر گذاربود درعمق دید دقیق فلسفه زندگی کارگر بود. ممنون ازتان مخمل باف عزیز

فائضه

ديدن اين فيلم باعث شد نگاهم به فلسفه زندگی نگاهی عميق تر شود. آقای مخملباف اگر فقط من کمترين با ديدن اين فيلم فهم وشعورم يک لايه ضخیم تر بشود، شما رسالت خود را در اين سالها انجام داده ايد چه برسد به اين‌همه استقبال.

بابک

سپاسگزار از مصاحبه با محسن مخملباف.

اضافه شدن تعارف و توضیحات و دیدگاه ایشان بسیار بسیار به فهم بهتر دیالوگ های فیلم که باید گفت شبیه مانترا است و تصاویر فوق العاده بدیع و تابو شکن فیلم کمک کرد.

محمد

واقعا فوق العاده بود. بخصوص به من چسبید چون برای پژوهش دانشگاهی و البته غیرتخصصی رشته دانشگاهیمان مجبور بودم کل ماه گذشته را به مطالعه فسلفه و فلسفه تاریخ علم بگذرانم و این فیلم کلی از مفاهیم رو برام ملموس کرد.

مهسان

این فلم خیل عالی بود؛ اما شما دقت کنید نشرات شما به کشور های است که برخلاف بعضی از ایمان یا باورهاست؛ مثلأ اگر ایران باشد خوب تمام این کشور مسلمان است به استثنای چند درصد؛ یا افغانستان است که همچنان و یا تاجیکستان. این کشورها دیدن صحنه های لخت را نمی‌پذیرند چون اگر بپذیرند ایمان ویا همان باورشان زیر سوال می‌رود. اگر در سینمای ایران مخالفت کرده اند باور دارم که به همان صحنه های لختش بوده؛ شما می‌گویید دیدن این فلم برای کودکان جایز نیست اما کشورهای فارسی زبان که همه مسلمان استن به بزرگ سالانشان هم اجازه نمی‌دهند. من منفی به این موضوع نگاه نمی‌کنم اما این حقیقتی بود که گفتم.

اکبر

هر روز به دیالوگ زیبایی از این فیلم فکر میکنم که مفهومش این بود:

" اگر بچه ایی رو متولد کنی یعنی از دنیا راضی بودی و الان میخوای این زیبایی رو با اون تقسیم کنی ولی من راضی نیستم و این کارو نمی کنم."

شروین

بازی بازیگرهاش مخصوصا لونا شاد واقعا خوب نیست، دیالوگ های این فیلم کاملا مصنوعی بیان می‌شوند، از طرف دیگر سناریوی طولانی و کسل کننده دارد که باعث می‌شود بیننده از دیدن ادامه فیلم صرف نظر کند.

لیلی

ﺑﻪ ﺟﺮﺍﺕ ﻣﯿﺘﻮاﻧﻢ ﺑﮕویم " ﻓﺮﯾﺎﺩ ﻣﻮﺭﭼﻪ ﻫﺎ " ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﻣﻌﺪﻭﺩ ﻓﯿﻠﻤﻬﺎﯾﯽ ﺑﻮﺩ ﮐﻪ ﺗﮏ ﺗﮏ ﺩﯾﺎﻟﻮﮔﻬﺎﺵ ﻣﻦ ﺭا ﺳﺮﺷﺎﺭﺍﺯ ﻟﺬﺕ ﮐﺮﺩ . ﺩﯾﺪﻥ ﺍﯾﻦ ﻓﯿﻠﻢ ﺑﺮﺍیم ﺗﺠﺮﺑﻪﺍﯼ ﻣﺘﻔﺎﻭﺕ ﺑﻮﺩ ﮐﻪ ﻣﺪﺗﻬﺎ ﻟﻤﺴﺶ ﻧﮑﺮﺩﻩ ﺑﻮﺩﻡ , ﺍﻧﮕﺎﺭ ﻫﻤﻪ ﺍﻋﺘﻘﺎﺩﺍﺗﻢ ﺭا ﻓﺮﯾﺎﺩ زد.

امین

بیشتر شبیە یک تئاتر بی‌مزە سکسی بود تا یک فیلم. من وقتی این تئاتر را دیدم بە خودم بیشتر امیدوار شدم.

هلیا

لونا شاد عزیز قبل از دچار شدن به بیماری سرطان نشان داده که علاوه بر مجری گری بازیگر قابلی هم هست. امیدوارم هرچه سریعتر حالش خوب شود.

مهشید

لهجه اصفهانی لونا در فیلم خوب نیست. تصور کنید یک فيلم فلسفی با لهجه اصفهوونی چه تاثیری بر بیننده ایرانی می‌گذارد.

هوتن

يعنى سانسور صحنه هاى به اصطلاح اروتيك فيلم آن هم به صورت فلو كردن احمقانه ترين كاري است كه بى بى سى فارسى انجام داده، قصه فيلم هم اقتباسی است.

میلاد

فیلم جالبی بود ، نقاط قوت فیلم بیشتر از نقاط ضعفش بود ، خیلی ها دکلمه های بریده بریده و غیر حرفه ای را نقطه ضعف این فیلم می‌دانند ولی به نظر من این هم یکی از نقطه های قوت فیلم است و متفاوت تر مفهوم فیلم و واقعیت را نشون می‌دهد ، البته اگر به فیلم هایی با داستان مشخص و متداول عادت کرده باشیم دیدن این فیلم تا آخر خیلی سخت می‌شود.

صادق

تقابل فلسفه با عرفان

تقابل عقل و عشق

مرد یک حرکت طولی(بدون هدف) را دنبال می‌کرد.

زن حول یک محور دایره ای متحیر شده به دور خودش می‌چرخید.

از بهترین سکانسهای فیلم گفتگو و دیدار مجدد زوج با مرد کامل بود.

مارول

مرد کامل همه چیز را می‌گوید. اگر فیلم را خوب دیده باشی نیازی به توضیحات مخملباف هم ندارد. عقیده ای که برای کسی خرسندی فکری یا اخلاقی به همراه می‌وردآوردآورد، برای آن کس عین حقیقت است. یعنی کوشش برای کشف حقیقت مطلق یا تعیین سرشت غایی واقعیت، بیهوده است. اندیشه ها تا جایی حقیقت دارند که پیوندی با واقعیات و تجربیات زندگی ما داشته باشند. حقیقت چیزی ثابت نیست که در اندیشه انتزاعی مندرج باشد. برعکس اندیشه ها در برخورد و تماس با واقعیت به صورت حقایق جلوگر می‌شوند از این رو حقیقت همواره در حال تغییر است. اندیشه ای که در عصری مفید و حقیقی است، ممکن است در عصری دیگر بی معنا و بی ارزش باشد.

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجا کلیک کنید.

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول زیر از طریق لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی نیز قابل مشاهده است.

برای مشاهده برنامه از طریق لینک پخش زنده تلویزیونی وب سایت بی‌بی‌سی اینجا را کلیک کنید.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: کلیک aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات:کلیک https://www.facebook.com/aparatonbbc

جمعه ۲۱:۰۰ ۲۲:۰۰ ۲۲:۳۰ ۱۷:۳۰
تکرار شنبه ۱۳:۰۰ ۱۴:۰۰ ۱۴:۳۰ ۰۹:۳۰
تکرار یکشنبه ۲۴:۰۰ ۰۱:۰۰ ۰۱:۳۰ ۲۰:۳۰
تکرارسه شنبه ۱۵:۰۰ ۱۶:۰۰ ۱۶:۳۰ ۱۱:۳۰
تکرارچهارشنبه ۲۴:۰۰ . ۰۱:۰۰ ۰۱:۳۰ ۲۰:۳۰
تکرار پنج شنبه ۱۱:۰۰ ۱۲:۰۰ ۱۲:۳۰ ۰۷:۳۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

مطالب مرتبط