وضعیت سالن‌های نمایشی تهران در آستانه جشنواره تئاتر فجر

حق نشر عکس Mehr

کمبود سالن نمایش، دیر زمانی‌ است که دل‌مشغولی و دغدغه اهالی تئاتر ایران است. با وجود گذشت سی و شش سال از وقوع انقلاب، افزایش جمعیت کشور و رشد طبقۀ متوسط و تحصیلکرده شهری که خواهان پر کردن اوقات فراغت خود با هنرهایی مثل تأتر و سینما هستند و همچنین توسعۀ آموزش عالی و ورود هر ساله فارغ التحصیلان رشته تئاتر به بازار کار، زیرساخت های تئاتر گسترشی همخوان و متناسب با این رشد ناموزون نداشته است.

سی و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، اول بهمن ماه سال جاری، در حالی کار خود را آغاز می‌کند که بیشتر سالن‌های تئاتر تهران از امکانات صوتی و نوری مناسب، و حتی امکانات ابتدایی‌تری همچون استانداردهای ایمنی بی‌بهره‌اند.

در ماراتون نفس‌گیر روزهای پیش از جشنواره، و با تغییرات پیاپی مدیریت تئاتر و عدم اختصاص بودجه عمرانی، بسیاری از سالن‌های تئاتر تهران از گردونه فعالیت خارج شده‌ یا در انتظار بازسازی به حال خود رها شده اند.

همانطور که اردشیر صالحپور دبیر سی و سومین جشنواره‌ی بین‌المللی تئاتر فجر در نشست رسانه‌ای سه‌شنبه ۲۳ دی‌ماه ضمن توضیحى درباره تعداد نمایش هاى حاضر در جشنواره گفت: "ای کاش شرایط و این امکان مهیا بود تا همه می‌توانستند نمایش‌های خود را اجرا کنند اما ای دریغ از فرصت محدود و سینه‌ی تنگ سالن‌های نمایشی."

اردشیر صالحپور دبیر سی و سومین جشنواره‌ بین‌المللی تئاتر فجر در این میان واضح است که گروه‌های تئاتری با مشکل سالن برای تمرین و آماده سازی آثار خود مواجه بوده و به گفته یوسف پاپیری، کارگردان تئاتر، با آنکه مدت زیادی تا آغاز جشنواره باقی نمانده، آنها هنوز از مکان اجرای کار خود بی اطلاعند و این موضوع ممکن است طراحی‌های آنها را با مشکل مواحه کند.

ناصر حسینی مهر کارگردان و مدرس تئاتر وضعیت سالن‌های تئاتر کشور را همچون وضعیت کل تئاتر ایران بسیار دردناک و نابسامان توصیف می کند.

حق نشر عکس teater.ir
Image caption اردشیر صالحپور دبیر سی و سومین جشنواره‌ی بین‌المللی تئاتر فجر

وی در گفتگویی با سایت بی بی سی فارسی می‌گوید: "این برای همه روشن است که در دوران پس از انقلاب حتی یک سالن مجهز با استاندارهای متوسط هم ساخته نشده، تازه اگر هم ساخته شده یا ساخته شود باید ببینیم چگونه از آن بهره برداری می شود."

"باید نظرات و سلایق تماشاگر را هم دانست، کسانی که عضو اصلی خانواده تئاتر محسوب میشوند، ما سال‌هاست به آنها فکر نکرده‌ایم، رختکن و پارکینگش را از او گرفته‌ایم، بدون بروشور مناسب و برنامه سالیانه او را در بی خبری گذاشته ایم، از یاد برده‌ایم او را به جایگاهش راهنمایی کنیم، صندلی‌اش ناراحت است، گرمای تابستان و سرمای زمستان سالن های بدون هواکش را تحمل می‌کند، و این را فراموش کرده‌ایم که او برای تماشای هر نمایشی بخشی از دسترنج خود را می‌پردازد."

"تردیدی نیست که اقدام دولت جدید در بازسازی تئاتر شهر یا تالار مولوی بسیار امری حیاتی و قابل تقدیر است، ای کاش بیست سال پیش این کارهای مهم انجام می‌شد. البته دلیل این بی‌توجهی روشن است: لنگیدن نظام تئاتری ما."

حسینی مهر می‌افزاید: "حرکت یا جریانی که در این چند سال اخیر در ایجاد تئاتر خصوصی شکل گرفته بدون تردید نوعی اعتراض نسل جوان است به پایمال شدن حقوق‌شان، اعتراض به مدیریت ناکارآمد تئاتر، اعتراض به سرگردانی فارغ التحصیلان، به محرومیت تئاتر شهرستان‌ها، اعتراض به جشنواره‌زدگی، و از همه مهم‌تر اعتراض به کمبود تماشاخانه‌ها. اعتراض‌هایی که به هیچ وجه مخرب نیست و بار سیاسی ندارند، بلکه فقط در جهت سازندگی و بهترشدن هستند."

اغلب گروه‌های نمایشی در تهران، پس از عبور از هزار توی تایید متن خود، تازه با مشکل فراهم کردن مکانی برای تمریناتشان روبرو می‌شوند.

با آنکه تعداد محدودى از جشنواره‌هاى تئاتر با در اختیار گذاشتن تالارهاى نمایشى در ساعات غیر کارى، تا اندازه‌اى محل تمرین را برای نمایش های پذیرفته شده فراهم مى‌کنند، اما این زمان اختصاص داده شده در اغلب موارد تکافوى نیاز نمایشگران را نمى‌کند.

در این شرایط بسیاری از گروه‌ها ناگزیرند تمرینات خود را در خانه‌های مسکونی، پارکینگ آپارتمان‌ها، پیلوت‌ها یا انبارهای متروک برگزار کنند.

حق نشر عکس i

در این رهگذر، عده‌ای نیز از فرصت استفاده کرده و خانه‌های مسکونی یا زیرزمین های خود را برای تمرین بصورت ساعتی اجاره می‌دهند. این تعامل دوطرفه، هم نیاز گروه ها را برای تمرین بیشتر تاحدی رفع می کند، و هم نیاز مالی صاحبان فضاهای مزبور را.

واضح است که این فضاها در اصل برای این کاربری بنا نشده و ضرورت و اضطرار، استفاده از آنها را اجتناب ناپذیر کرده است.

برخی از مالکان ذوق به خرج داده و با مشاوره با اهل فن، دستی به سر و روى ملک‌شان کشیده و با سیاه کردن دیوار، سقف و کف، پوشاندن پنجره‌ها برای جلوگیری از ورود نور، احداث امکانات آسایشی چون سرویس بهداشتی، آبدارخانه، رختکن و غیره تغییراتی را در ملک خود برای رضایت گروه‌ها ایجاد کرده‌اند.

بیشتر این پلاتوهای تمرین در محدوده میدان انقلاب تا چهار راه ولی عصر- نزدیک به دانشکده‌های هنرهای زیبا، هنر و معماری و تئاتر شهر- متمرکزند.

در این میان می‌توان به پلاتو "سه نقطه" در خیابان فلسطین که دارای سه - چهار فضا برای تمرین و یک سالن کوچک برای اجراست که به نام "رکن الدین خسروی" نامگذاری شده، اشاره کرد، یا پلاتویی به نام "مان" در ضلع شمال غربی چهار راه ولی عصر که ساختمانی فرسوده است با چندین پلاتو برای تمرین که هرکدام در واقع اتاق‌هایی بزرگند.

این اتاق‌ها که به شکل بلک باکس بازسازی شده‌اند از ۴ هزار تا ۷-۸ هزار تومان درساعت اجاره داده می‌شود و به دلیل نزدیکی به مراکز دانشگاهی و تئاتر شهر از استقبال گروه‌های دانشجویی برخوردارند.

در پایین این پلاتو سالنی کوچک با امکانات نوری محدود، برای اجراهای دانشجویی ساخته شده است که سالن" استاد مشایخی" نام دارد.

حق نشر عکس s

کمی آنسوتر، در خیابان دانشگاه نیز خانه‌ای با اتاق‌های بزرگ برای تمرین اجاره داده می‌شود. این مکان پلاتو "مایم" نام دارد و شامل سه-چهار فضای نسبتا بزرگ برای تمرین است.

تالار وحدت بیشتر برای کنسرت موسیقی مورد استفاده قرار می‌گیرد گروه های چند نفره موسیقی هم از این فضاها برای تمرین‌های گروهی خود استفاده می‌کنند. در همان نزدیکی، مى‌توان به پلاتوهایى دیگر از جمله "پلاتو سنجاق" و "پلاتو مثلث" اشاره کرد.

در اطراف تئاتر شهر نیز مکان‌هاى بى‌نام و نشان دیگرى براى تمرین تئاتر وجود دارد که اغلب فضاهایی با سازه‌های مسکونی و متروکه‌اند.

همچنین مى‌توان به چندین آموزشگاه تازه تأسیس اشاره کرد که بخشی از فضای خود را برای تمرین هنرجویانشان اختصاص داده‌اند، که وضع آنها نیز بهتر از آنچه گفته شد نیست.

همینطور دانشکده‌های هنری نیز پلاتوهای‌شان را در اوقاتی که در آنها کلاس برگزار نمی‌شود، در اختیار دانشجویان مى‌گذارند، مانند دانشکده هنرهای زیبا در دانشگاه تهران که دارای ۴ پلاتو، و دانشکده ی سینما تئاتر دانشگاه هنر که دارای سه پلاتو برای تمرین و اجرا هستند و همگی از امکانات نوری و صوتی، اتاق فرمان و رختکن نسبتا خوبی برخوردارند.

اما ترافیک تمرینات کلاسی، پایان نامه و جشنواره‌های ریز و درشت تئاترى فرصت تمرین کافی به دانشجویان نمی‌دهد و آنها را ناگزیر به استفاده از پلاتوهای بیرون دانشگاه می‌کند.

فرهنگسراهایی چون ارسباران، ابن سینا، اشراق، نیاوران، و بهمن نیز با انعقاد قرارداد اجرا، پلاتوی تمرین و سالن اجرا در اختیار گروه‌های نمایشی می‌گذارند.

همچنین به همت برخی هنرمندان تئاتر و با هزینه‌های شخصی، یا توسط نهادهای نیمه خصوصی تعدادی سالن نمایش همچون تماشاخانه‌های "پارین"، "آو" و "باروک" راه اندازی شده‌اند.

تماشاخانه پارین، انبارکی است با سقفی کوتاه، گنجایشی کم و ستونی در میانه.

حق نشر عکس Mehr
Image caption تئاتر سنگلج در جنوب تهران

"آو" سردابی قدیمی بوده و به همت گروهی تئاتری تبدیل به فضایی برای اجراهای محیطی و تجربی شده است.

در این بین شهرداری تهران هم متولی احداث مجموعه‌ای در جوار خانه هنرمندان شده است با دو سالن "سمندریان" و "ناظرزاده کرمانی".

در این میان تئاترشهر که قرار است آینه تمام نماى تئاتر کشور باشد، وضعیتش از همه بغرنج تر است و پس از خسارت های ناشی از گودبرداری ایستگاه متروی همجوار آن، فرسایش، عدم ایمنی و بازسازى اولیه و غیرکارشناسانه‌اى که در سال ٨٦ پشت سر گذرانده، حدود چهار ماه است که دوباره با تعطیلى سه سالن، تن به تیغ تعمیرات داده است.

تالار وحدت نیز که در چند صد مترى تئاتر شهر قرار گرفته، از سالن‌هاى مجلل، اما نه مجهز، نمایشى کشور است که با توجه به عدم طراحى اولیه براى اجراى نمایش، جز براى اجراهاى سفارشى، فاخر و فرمایشى، بیشتر براى برگزاری کنسرت‌هاى موسیقى مورد بهره بردارى قرار مى‌گیرد و سالن کوچکتر آن، واقع در طبقه سوم ساختمان هفت طبقه مجاور، براى تمرینات ارکسترهاى موسیقى در نظر گرفته شده بود که یکى دو سالى‌ است در آن نمایش نیز به روى صحنه مى‌رود.

همچنین کارگاه نجارى و خیاطخانه همجوار پارکینگ این بنا با تغییر کاربرى چند سالی است به تالاری نمایشی به نام "تالار حافظ" تبدیل شده است.

تالار مولوی نیز که زمانی ویترین تئاتر دانشگاهی ایران محسوب می‌شد، مدت‌هاست در کشاکش درگیری‌های ناشی از سوء مدیریت متولیان آن - معاونت فرهنگی دانشگاه تهران و جهاد دانشگاهی- به بهانه بازسازی بنیادین، گروه‌های دانشجویی و حرفه‌ای را از فضایی فرهنگی با پشتوانه زمانی نزدیک به چهل و دوسال محروم کرده است.

حق نشر عکس bonyadroudaki.ir
Image caption تالار وحدت بیشتر برای کنسرت موسیقی مورد استفاده قرار می‌گیرد

این تالار با وجود عدم استانداردهای ایمنی، سقف کوتاه، نداشتن فضاهای پشت صحنه و قرار گرفتن اتاق فرمان در محل نامناسب نسبت به سالن، از تماشاخانه‌های پرطرفدار برای گروه‌هایی بود که برای اجرا نیاز به فضایی بزرگ برای چینش صحنه چندسویه داشتند.

تالار سنگلج نیز، قدیمی‌ترین تماشاخانۀ در حال فعالیت تئاتر تهران است. این تالار از معماری مناسب، آکوستیک خوب و فضاهای جنبی کافی برخوردار است، اما به دلیل دوری از مرکز فرهنگی شهر، همچنین صحنۀ قاب عکسی شکل آن، چندان مورد توجه کارگردان‌های معاصر واقع نشده است، اما در جشنواره‌‌های تئاتر فجر، و جشنواره نمایش های سنتی- آیینی، برای بخش های جنبی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ساختمان تخریب شده اداره برنامه های تئاتر که چهار سال پیش با دستور مستقیم وزیر فرهنگ و ارشاد وقت قرار بود بازسازی و تجهیز شود (و حتی زمین مجاور آن نیز خریداری و به فضای تمرین گروه های تئاتری اضافه شود) این روزها به حال خود رها شده و به مدرسه ای اجاره ای در حوالی میدان فردوسی انتقال پیدا کرده است.

از کلاس های این مدرسه به عنوان سالن‌های تمرین استفاده می شود و سالنی کوچک با گنجایش ۴۰ نفر نیز برای اجرای نمایش دارد که از امکانات فنی بی بهره است.

سختگیری های اخیر نهادهای نظارتی، کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در حوزه ی سینما و تئاتر، انفعال وزیر ارشاد در برابر فشارها فقط سقوط قیمت جهانی نفت را کم داشت تا چشم انداز وضعیت تئاتر را در سال آینده تا این حد تیره و تار جلوه دهد.