'سخن از هایده' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

این هفته در آپارات فیلم 'سخن از هایده' ساخته پژمان اکبرزاده نمایش داده می‌شود.

درباره فیلم

حق نشر عکس aparathayedeh
Image caption نمایی از فیلم 'سخن از هایده'

معمولا خواننده های موسیقی به واسطه حرفه شان بسیار زود شهرت پیدا می کنند و خیلی هاشان هم به همان سرعت از یادها می روند، اما بعضی از صداها ، به هر دلیلی ماندگار می شوند. آیا صدای هایده هم یکی از این صدا هاست؟ فیلم 'سخن از هایده' ساخته پژمان اکبرزاده ، فیلمی است درباره هایده ، زندگی و مرگ او که با تکیه بر منابع تصویری آرشیوی و گفت و گو با همکاران و نزدیکان هایده و بنا به علاقه شخصی فیلمساز ساخته شده است.

ویژگی فیلم

این فیلم از معدود فیلمهای ساخته شده درباره یکی از خواننده های مطرح دهه های پنجاه و شصت ایران است. کارگردان سعی کرده تا در حد امکان با بیشتر نزدیکان و دوستان او گفتگو کند و از تمامی منابع موجود تصویری و صوتی او بهره ببرد ولی این تصاویر آرشیوی در قسمتهایی از فیلم از کیفیت خوبی برخوردار نیستند. فیلم درباره زندگی و مرگ هایده حرفهای جدیدی را مطرح می کند که کمتر در فیلمی شنیده شده است. این فیلم نسخه کوتاه شده ای از فیلم یکصد دقیقه‌ای با همین نام است که پژمان اکبرزاده در سال ۲۰۰۹ ساخته است.

درباره کارگردان

حق نشر عکس aparatpejman
Image caption پژمان اکبرزاده، کارگردان

پژمان اکبرزاده متولد ۱۳۵۹ در شیراز و پژوهشگر موسیقی ،روزنامه نگار ، نوازنده پیانو و فیلمساز مستند است.وی نویسنده مجموعه ای چهار جلدی درباره موسیقی بوده و قبل از مهاجرت به هلند با نشریات داخل ایران همکاری می کرده است. وی از سال ۱۳۸۵ مقیم آمستردام است و هم اکنون به عنوان تهیه کننده با رادیو زمانه همکاری می کند.

نگاه کارگردان

مستند 'سخن از هایده' نخستین فیلمی است که درباره این خواننده محبوب ایرانی ساخته شده است. این فیلم در فاصله سالهای ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹ در هلند، بریتانیا، فرانسه و ایالات متحده به ضبط رسیده و دربرگیرنده اطلاعات فشرده و چندجانبه درباره فعالیت‌های هایده و همچنین شرایط فرهنگی سیاسی ایران در دوران فعالیت اوست. ویدئوها؛ تصاویر و فایل های صوتی گوناگونی در فیلم گنجاده شده و تقریبا با همه همکاران اصلی او که همچنان در قید حیات هستند مانند فرید زولاند، صادق نجوکی، آندرانیک و انوشیروان روحانی در فیلم گفتگو شده است. این مستند که در اصل یکصد دقیقه است تا کنون در جشنواره های گوناگونی از جمله جشنواره جهانی سینمای تبعید در سوئد و جشنواره نور در آمریکا به نمایش درآمده است. هفته نامه هلندی اِلسِفیر از مستند 'سخن از هایده' به عنوان فیلمی 'که باید دید' نام برده است.

خلاصه فیلم هفته گذشته 'زندگی و آثار همایون خرم' ساخته امیر صبوری

حق نشر عکس aparatkhorram
Image caption نمایی از فیلم 'زندگی و آثار همایون خرم'

برنامه گل‌های رنگارنگ رادیو ایران ، برای نسلی که حالا دیگر مو سپیده کرده، برای حفظ موسیقی ایرانی و معرفی هنرمندان موسیقی ایران، یک برنامه استثنایی بود. همایون خرم ، یکی از این هنرمندان بود که با استعداد ویژه‌اش در موسیقی ، از سن ۱۴ سالگی اجرای موسیقی در رادیو را آغاز کرد. او که تحصیل دانشگاهی‌اش را در رشته برق به پایان رسانده بود و همیشه عنوان مهندس پیش از اسم‌اش مطرح می‌شد، بیشتر آثارش را قبل از انقلاب منتشر کرد اما بعد از انقلاب هم یکی دو آلبوم از آثارش را با صدای خوانندگان جوانتر اجر کرد. فیلم مستند 'زندگی و آثار همایون خرم' بخشی از مجموعه‌ای با عنوان 'گنجینه شاهکارهای فرهنگ و هنر ایران' است که درباره همایون خرم ساخته شده است.

نظرات بینندگان درباره فیلم هفته گذشته

مهری

بسیار زیبا و هنرمندانه بود. یاد تمامی این عزیزان بخیر یادشان همیشه جاودانه باد. این فلیم واقعا شاهکار و لذت بخش بود.

خدارحم

این برنامه یکی از معدود برنامه هایی بود که بسیار مورد توجهم قرار گرفت چون از سال ۱۳۴۰ که کودکی ۸ ساله بودم با این ترانه ها خو گرفته و بزرگ شدم.

عاطفه

این فیلم یک شاهکار بود که نه تنها اطلاعات کاملی از استاد با زمانه ای که در آن زیست و رشد کرد ارائه نمود، بلکه به معرفی تک تک اجزاء یک مجموعه هماهنگ که باهم در یک اثر هنری ماندگار شریک بودند، نیز پرداخت. دراین فیلم نه تنها با استاد همایون خرم آشنا شدم بلکه با کثیری از یگانگان فرهنگ و هنر ایرانی نیز آشنا شدم.

به طور خلاصه می توان گفت که این فیلم:

اول - سرگشتگی موسیقی امروز را نسبت به دیروز به چالش کشید.

دوم - این فیلم آمده بود تا با دل همه چه پیر و چه جوان ، چه آشنا به علم موسیقی و چه نا آشنا گفتگو کند.

سوم - این فیلم "زورق شکسته ای" از خاطرات نسلی را که با تارو پود فرهنگ و هنر ایرانی ساخته شده بود با کمک قایقرانانی زبردست به ساحل امیدی نو دوباره رهنمون شد و نشان داد که هنوز قایقرانانی هستند که زورق هایی هرچند شکسته و ناکارآمد را خواهند راند.

چهارم- این فیلم "غوغایی " از شکوه آمیخته با حسرت را در دل هر بیننده چنان برپا کرد که در وصف آن کلام قادر نیست.

" با سپاس فراوان از کسانی که نگهدارندگان این فرهنگ هستند ودر نگهبانی از آن به جد می کوشند"

مهربد

هنرمندی و با سوادی این اساتید بجای خود٬ که شکی در آن نیست٬ چه نجیب و چه پر احساس و چه وطن دوست و چه پاک و چه بی ریا و افتاده بودند ایشان. افسوس

مهری

بسیار زیبا و هنرمندانه بود. یاد تمامی این عزیزان بخیر یادشان همیشه جاودانه این فلیم واقعا شاهکار و لذت بخش بود.

اردوان

بسیار زیبا و دلنشین بود ، یادى هم از بیژن ترقى نازنین کردند در این مستند زیبا ، دیدن دوباره زنده یاد تورج نگهبان که با بى مهرى تمام در شهر فرشتگان بى بال و پر تمام شد هم دیدنی بود. این فیلم یاداور از یاد رفتگان بود.

محمد

خیلی عالی بود .با مشاهده این فیلم دریافتم که چه انسان های بزرگی در این کشور زندگی می کردند که قدر آنها را ندانستیم.به امید تداوم راه و هنر آنها

پاییز

خشک سیم وخشک چوب و خشک پوست....از کجا می آید این آوای دوست؟

محمد

یاد استاد همایون خرم ، وسایر بزرگان جهان هنر به ویژه موسیقی ، ترانه سرایان ،‌آهنگ سازان ،نوازندگان ،خوانندگان ، مخصوصأ تهیه و اجراء کنندگان برنامه های جاویدان گلها بویژه بنیاد گذار آن استاد عالیقدر داود پیرنیا گرامی باد.

اسفندیار

فیلم زندگی وآثاراستادهمایون خرم ساخته امیرصبوری نه فقط یک اثر زیبا،شیرین وماندگاربلکه انجام گوشه ای از رسالت ودین سنگینی است که بر گردن تک تک هنردوستان ودلسوخته گان این سرزمین است. زنده نگاهداشتن یاد وخاطره وآثارهمایون خرم ودیگر ستارگان آسمان هنر ایران وظیفه غیرقابل انکار هر کسی است که خودرا ایرانی میداند..

پیمان

در میان همه فیلم های آپارات مستند زندگی استاد همایون خرم برجسته و عالی بود.من فکر می کنم همه مردم ایران این گونه مستندها را بپسندند. بنابراین سپاسگزار می شوم اگر از این مستندها که زنده کننده نام و یاد و آوازه موسیقی ایرانی و همچنین برانگیزاننده و الهام بخش گسترش موسیقی فاخر و اصیل ایرانی است بیشتر و بیشتر پخش کنید.

بختیار

ممنونم از اینکه به موسیقی اصیل ایران و خالق قطعه های موسیقی سنتی ارزش می‌گذارید بسیار زیبا بود یادشان گرامی و روحشان شاد هست شادتر باشد.

رسول

واقعا عالی بود، جمع کردن این هنرمندان در یک فیلم کار بزرگی است.

بهزاد

مشخص است که کارگردان خیلی زحمت کشیده که با این همه چهره مصاحبه کرده، خیلی هاشان را من اصلا نمی شناختم فقط اسامی شان را شنیده بودم مثلامعینی کرمانشاهی.

علی

امیدوارم ساخت این گونه فیلم ها همیشه ادامه داشته باشد تا ضمن قدردانی و بزرگ داشت زحمات این اساتید بزرگ و دلسوز ، راهی برای شناساندن وآشنایی هر چه بیشتر نسلهای جدید با موسیقی درست و علمی و از همه مهمتر خصوصیات والای معنوی و انسانی این بزرگواران باشد.

هداوند

این انسانها تکرار نشدنی هستند ،تفاوت ماندگار بودن ترانه های قدیم را در مقابل قسمت اعظم ترانه های جدید امشب در این برنامه به وضوح می شد دید.

غلامرضا

بسیار دلنشین و پر از افسوس که دیگر چنین هنرمندان بزرگی ایران به خود نخواهد دید.

منصور

به گفته ناباکف نویسنده روسی اثر هنری آن است که زیبایی و دریغ را با هم داشته باشد. مثل لبخند ژوکوند که در عین اینکه از زیبایی آن غرق در لذت می شویم ولی هم زمان دریغ و افسوس می خوریم که چرا این اثر دیگر تکرار نمی شود. بنظر من کارهای این بزرگان موسیقی ایرانی واجد این تعریف هستند.

اسحق

این فیلم در تمام لحظات پخش چشمانم را پر از اشک نمود. دروس ریاضی در دوران نوجوانی و جوانی فقط با گلهای رنگارنگ و این بزرگان موسیقی در ذهنم جا میگرفت.

عرفان

همیشه هنرمند در حجاب هنری در این خاک قربانی میشود .چرا که ما عادت داریم که بر هر چیز زیبا حجاب نهیم .باید این فرهنگ جا بیافتد که بیشتر از زندگی بزرگان بدانیم که شناخت شرایط زندگی یک هنرمند کم از اثری فاخر ندارد چرا که خود خالق هنرمند است.

اختر

آقای خرم یادت همیشه در قلب ماست . خدمتی که شما به موسیقی و فرهنگ ایرانی کردید فراموش نشدنی ست . مدام از خودم می پرسم آیا ما دوباره استادانی چون خرم خواهیم داشت؟

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجا کلیک کنید.

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول زیر از طریق لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی نیز قابل مشاهده است.

برای مشاهده برنامه از طریق لینک پخش زنده تلویزیونی وب سایت بی‌بی‌سی اینجا را کلیک کنید.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: کلیک aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات:کلیک https://www.facebook.com/aparatonbbc

جمعه ۲۱:۰۰ ۲۲:۰۰ ۲۲:۳۰ ۱۷:۳۰
تکرار شنبه ۱۳:۰۰ ۱۴:۰۰ ۱۴:۳۰ ۰۹:۳۰
تکرار یکشنبه ۲۴:۰۰ ۰۱:۰۰ ۰۱:۳۰ ۲۰:۳۰
تکرارسه شنبه ۱۵:۰۰ ۱۶:۰۰ ۱۶:۳۰ ۱۱:۳۰
تکرارچهارشنبه ۲۴:۰۰ . ۰۱:۰۰ ۰۱:۳۰ ۲۰:۳۰
تکرار پنج شنبه ۱۱:۰۰ ۱۲:۰۰ ۱۲:۳۰ ۰۷:۳۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

مطالب مرتبط