"با کلاسی دوزاری"؛ نگاهی به نقاشی‌های فریش البرزکوه

نمایشگاهی از تازه ترین مجموعه نقاشی های فریش البرزکوه با عنوان "دو زاری" در گالری شیرین تهران بر پاشده است.

در این نمایشگاه هفت اثر نقاشی اکرلیک به روی مقوای ماکت در اندازه های یک متر و نیم در دو متر و یک اثر دو لته ای در ابعاد دو در سه متر به نمایش درآمده است.

تمام این مجموعه به شکل بلوک های ۴ تایی یا ۸ تایی و با الهام ار تمبرهای ایرانی طراحی شده اند.

فریش البرزکوه در این کارها، به جای تصاویر معمول استفاده شده در تمبرها، از تصاویری نامعمول برای یک تمبر، مانند موبایل، کفش، ساعت ، سیگار، بطری و ماشین و رنگ هایی باز هم نامعمول برای یک تمبر مثل قرمز و مشکی و سفید استفاده کرده و بر تمبرها مهری نهاده است که نام یکی از محله های معروف شمال شهر تهران مثل جردن و فرشته و الهیه و .... را که به منطق اعیان نشین و پولدار شهر معروفند، با خود دارد.

مجموعه "دو زاری" را می توان از نمونه های پاپ آرت ایرانی دانست. یکی از ویژگی های اصلی پاپ آرت که در دهه ۶۰ میلادی در اروپا و آمریکا باب شد، نگاه انتقادی به روزمرگی در زندگی انسان معاصر است. در این سبک هنری، هنرمند به ویژه با استفاده از اشیاء، محصولاتی که به صورت انبوه تولید می شوند، و یا عناصری که مبتذل شمرده می شوند بهره می گیرد تا با کنار زدن عادت های نیندیشیده و معناهای قرادادی غالب، ابعاد پنهان ماندگی ابتذالی جاری و فراگیر را پیش روی بیننده بگذارد.

فریش البرزکوه نیز با همین رویکرد، به پیرامون خود نگاه کرده است. او خود در معرفی نمایشگاهش به شیوه محاوره ای نوشته است: "در حال حاضر، با کلاس بودن از همه چیز مهمتره. فقط کافیه بقیه یک نگاهی به ظاهرت بندازن و بفهمن که با چه آدم متشخص و مهمی طرف هستند. رسیدن به این سطح چند تا مشخصه داره که باید انجام داد یک ماشین، یک ساعت، یک عینک و موبایل و سیگار و...که ترجیحا از برندهای لوکس و گران قیمتند. همه اینها رو که داشتی دیگه احتیاجی نداری بخواهی خودت رو، طرز تفکرت رو و سوادت رو و نگرشت رو توضیح بدهی. تو همون نگاه اول میفهمن با همه فرق داری و از طبقه ای از جامعه هستی که همه آرزوی بودنش رو میکنند."

او در ادامه نوشته است: "این همه هزینه کردی که این وسایل رو بخری حال وقتش رسیده که نشون بقیه بدی و خودت رو معرفی کنی. حال کجا بهتر از جردن و الهیه و فرشته..."

لحن کنایه ای فریش البرز کوه در کنار نشانه های آشنا از فرم و مهر و رنگ های تمبر های ایرانی به بحران فرهنگی زندگی امروزی در تهران طعنه می زند.

فریش البرکوه با استفاده از شکل و شمایل تمبرهای ایرانی به عنوان زمینه کارش و بی بها بودن این تمبرها با قیمت های دو ریالی و دو زاری، لایه های ظاهری، پیچیده و پر از زرق و برق، و جذاب و اغوا کننده اما در واقع ارزان و بی بهای این وجه از زندگی امروزی را به نمایش می گذارد.

فریش البرکوزه بیش از نیز از تمبر، کاغذ روزنامه، لامپ و اشیاء به ظاهر کوچک و پیش پا افتاده برای خلق آثارش استقاده کرده بود.

فریش البرز ۳۲ سال دارد و هشت سال است که در کلاس های خصوصی پرویز تناولی شرکت می کند. او تا کنون چندین نمایشگاه نقاشی، مجسمه سازی و جواهر سازی به صورت انفرادی و گروهی برگزار کرده است.